środa, Luty 20, 2019

Jakie jest moje konto bankowe?

0
Jakie jest moje konto bankowe?

Pieniądze decydują o naszym „być albo nie być”, dlatego niezwykle istotne jest, aby móc powierzyć je zaufanemu bankowi. Dlaczego akurat bankowi? Bo jest to najpewniejsze miejsce, najbardziej bezpieczna lokalizacja dla naszych ciężko zarobionych pieniędzy, dzięki czemu możemy spać spokojnie. Już mało kto trzyma kasę w skarpetkach albo między ubraniami w szafie. Można też spotkać babcie trzymające banknoty w pudełkach po ciastach.
W dobie cyfryzacji, kart płatniczych, płatności zbliżeniowej takie trzymanie swojej gotówki jest niewygodne zwyczajnie. Coraz częściej ludzie kupują etui na telefon z przegródkami na karty kredytowe. Posiadają w ten sposób w jednym miejscu telefon, dowód osobisty, kartkę kredytową i inne ważne dokumenty. Nie ma potrzeby dodatkowego portfela, z którym aż strach wracać od pracodawcy po wypłacie, gdy ten daje ją do ręki.
Nawet już dowodu rejestracyjnego nie potrzeba zabierać ze sobą. Gdy wejdą na dobre dokumenty online, to z pomocą telefonu będziemy mogli załatwić prawie wszystkie sprawy. Ma to swoje także złe strony, brak prywatności. Rząd za pomocą specjalnych narzędzi lub firm, będzie wiedział o nas dużo więcej niż obecnie. Kto wie, może wizje Orwella się spełnią i nie będziemy w stanie zakupić wszystkiego tego co zapragniemy? Dlaczego? Zabronić miałaby nam sztuczna inteligencja, która wiedząc, że mamy zbyt wysoki cholesterol uniemożliwiłaby nam zakupić w mięsnym wędzonego boczku. W świecie bezgotówkowym z systemem mającym w bazie twoje wynagrodzenie, dane osobiste, karty pojazdów, informacje o zdrowiu i ubezpieczeniach jest to możliwe. Oby jak najpóźniej.
Wygoda niesie za sobą ryzyko wykorzystania jej przeciwko nam. Technologia jest dla nas niezwykłym ułatwieniem, źródłem rozrywki i wiedzy. Jest też także elementem uzależnienia, utraty prywatności świadomie i nieświadomie, o czym możesz się dowiedzieć chociażby w filmie o Snowdenie.
Czy mamy przez to podejmować skrajnie głupie decyzje unikając wszystkiego co nasza cywilizacja dokonała? Wszędzie może być podsłuch, kamery nagrywające nas, mikrofony podsłuchujące w maskotkach i agenci. Tak zwane gównoburze w internecie nie są sprawką nas samych, lecz sztuczną nagonką tajnych służb…można tak bez końca. Pamiętać należy, że to czym powinniśmy się przejmować to tym, na co mamy realny wpływ. Nic nam nie da przeżywanie kryzysu walutowego w Wenezueli czy dramat białych ludzi w RPA. Nie mamy możliwości wpływu na to co tam się dzieje. Dlaczego więc miałoby to być ważniejsze od naszych lokalnych problemów? W ten sposób zastępuje się między innymi ważne tematy w mediach, odciągając nas od spraw na które mamy realny wpływ. A gdy już jest przegłosowane, postanowione to już jest „po ptokach”.
Uważam, że gotówka tak czy inaczej zostanie wyparta przez wirtualną walutę. Jest to nieuniknione chociaż niesie za sobą ryzyko jeszcze większego zniewolenia. Jest to jednak jedna z tych dziedzin, na które mamy bardzo mały wpływ. Mały, ponieważ sam chciałbym uwierzyć, że cokolwiek jest od ludu zależne w tym świecie.
Co nam pozostaje, gdzie trzymać nasze pieniądze, aby móc spać spokojnie? Czy rzeczywiście każdy bank jest godny polecenia i mogę mu powierzyć swoje pieniądze?
Najbardziej pewne banki są te istniejące najdłużej, zresztą tak jest w większości firm. Im dłużej jest na rynku tym pewniejszą pozycję posiada, dając pewność, że z dnia na dzień nie zwinie interesu. Tak właśnie mogłoby się stać w przypadku młodych banków, co już wielokrotnie było widywanie w ostatnim czasie. Co wtedy zrobić, gdzie pójść po nasze pieniądze, kogo prosić o pomoc?
Sprawdzanie konta bankowego, którego właścicielem będzie nasz przyszły bank wymaga od nas trochę wysiłku. Często ludzie wybierają bardziej ofertę danego banku niż sam bank, co na dłuższą metę może nie być korzystne. Na szczęście bank to nie pesel, da się go zmienić.
Gdy już wybraliśmy nasz bank trzeba wybrać odpowiednie konto, dostosowane do naszych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na usługi dodatkowe generujące niepotrzebne koszta. Jeżeli nie wybieramy się za granice to jest nam zbędna usługa bezpłatnej wypłaty z wszystkich bankomatów w Europie. Prowadzenie konta powinno być darmowe lub za dosłownie grosze, tym bardziej, że niektóre banki takie oferty proponują, gdy dostajemy wypłatę na rachunek bankowy.
Za posiadanie karty kredytowej też możemy nie zapłacić nic, wystarczy co miesiąc wykorzystywać pewien limit transakcji, aby skorzystać z tego przywileju. Pozostają inne opłaty, których niekiedy nie ma jak uniknąć a dostarczają nam cennych informacji. Czymś takim są powiadomienia sms o nadchodzących przelewie na konto.
Mając kilka banków, sprawdzonych i godnych uwagi, warto przejść się na rozmowę z opiekunek konta, w celu sprawdzenia dostępnych ofert. Wtedy to one zadecydują o naszym wyborze.
Ważną rzeczą jest także późniejsza lojalność wobec banku. Tak, ponieważ nie powinienem się nią kierować. To jest brutalny świat pieniądze gdzie ten co daje więcej wygrywa. Jeżeli masz konto bankowe w banku X, nic nie stoi na przeszkodzie abyś wybrać kredyt hipoteczny w banku Y. Nie licz, że dla stałych klientów są super hiper oferty, to tak nie działa. Chyba że jesteś grubą rybą i posiadasz na koncie przynajmniej sześć zer, przed przecinkiem.
Tak jak warto aktualizować sobie dane o ofertach sieci komórkowych, tak też warto sprawdzać co jakiś czas bankowe aktualności. Wielkich rewolucji nie ma się co spodziewać, lecz drobna zmiana może w kontekście całego roku dać duże korzyści.
Czy młode banki są aż tak mało stabilne, że nie warto w nich lokować naszych pieniędzy? To zależy, jak zawsze nie możemy generalizować. W większości przypadków tak może właśnie być. Trzeba przyjrzeć się kto stoi za tym bankiem, jacy ludzie, jaki kapitał, kto ma wpływy na jego działanie. Jeżeli są to pewni ludzie, mający już za sobą potężne wsparcie i kapitał, wtedy prawdopodobieństwo nagłego upadku jest bardzo małe. Świat pieniądza jest brudny, ciężki, liczą się w nim nie tylko klienci, ale także władza i wpływy oraz wzajemne powiązania. Jest to świat bardziej skomplikowany niż nam się wydaje.

www.irelandstats.com/

Pieniądz kością niezgody

0
Pieniądz kością niezgody

Każdy chce zarabiać możliwie jak największe pieniądze. Niezależnie czym się zajmuje, czym się chce zajmować, czym będzie się zajmować. Faktem jest, że pracownik trafia do danego przedsiębiorstwa nie dlatego, że chce pracować, a niemal wyłącznie dlatego, aby zarabiać pieniądze, które chce przeznaczyć na życie, pasje, rozrywki i wiele, wiele innych wydatków.

Punkt widzenia pracodawcy

Z punktu widzenia pracodawcy, najlepszym pracownikiem jest ten, który wykazuje pełne zaangażowanie, żyje życiem firmy, jest w stanie nawet do poświęcenia życia prywatnego kosztem ważnych dla przedsiębiorstwa tematów. Pracownik dodatkowo powinien wykazywać się inicjatywą, dobrymi pomysłami i pełnym zaangażowaniem, dzięki któremu firma zarobi jak największe pieniądze. Stąd też różnego rodzaju rozmowy rekrutacyjne, assessment centre, czy wieloetapowe rozmowy z kandydatami. Wymagania duże, płace już niekoniecznie. Pracownik dla przedsiębiorcy stanowi koszt. Koszt, o którym pracownik zazwyczaj nie wie lub ignoruje.

Przede wszystkim, pracownik to jego stanowisko pracy oraz narzędzia do wykonania pracy. Niezależnie czy jest to pracownik produkcyjny, administracyjny czy reprezentacyjny, każdy z nich musi zostać odpowiednio wyposażony. Sprzęt po jakimś czasie się psuje, a więc jest to element, który co jakiś czas należy odnowić lub zakupić nowy.

Kolejny aspekt, dla pracownika kluczowy, to wynagrodzenie. Podczas gdy pracownik widzi na tzw. pasku płacowym pozycję stawka godzinowa brutto netto, nie oznacza to dokładnych kosztów. Poza widoczną dla pracownika stawką brutto, jego pensja jest dodatkowo opodatkowana, jednak ze strony pracodawcy. Na tym przykładzie, pracownik zarabiający około 2 000 PLN netto stanowi koszt dla pracodawcy na ponad 3 500 zł, z czego brutto pracownika to około 2 700 zł. Skąd pochodzi różnica? Część składek jest dzielona na pracodawcę i pracownika – to co pochodzi z pensji brutto pracownika stanowi tylko część rzeczywistej składki, która powinna być powiększona o dodatkowych kilkadziesiąt/kilkaset złotych, które pochodzi z kieszeni pracodawcy. Ponadto, łatwo zrozumieć, że pracownik powinien w takiej sytuacji wypracować minimum 3 500 zł, aby jego koszt zbilansował się. Aby firma zarobiła, pracownik musi tę kwotę przekroczyć.

Czemu tak mało zarabiam?

Punkt widzenia pracownika jest zgoła inny. Często widzi on, że firma się rozwija, szef jeździ coraz lepszym autem, a jego żona robi zakupy w najdroższych sklepach. Jest on w pewien sposób zazdrosny, bo właściwie dzięki jego pracy oni mają tak dobrą sytuację finansową, podczas gdy on sam żyje z dnia na dzień, lub „od dziesiątego do dziesiątego”. Oczywiście, częściowo ma rację, zapomina jednak, że to od szefa zależy, czy dany produkt lub usługa w ogóle zostanie sprzedana.

Powyższa sytuacja nie dotyczy jednak pracowników działów handlowych. De facto to oni wypracowują zysk dla przedsiębiorstwa. Często jednak pracownicy tacy są dobrze opłacani, a do wydajnej pracy motywują ich odpowiednie premie sprzedażowe. Premie, które często wypłacane są dopiero po zaksięgowaniu płatności za fakturę sprzedaży.

Pracownik, gdy widzi że jego stawka godzinowa brutto netto bardzo często się różni jest rozgoryczony. Szczęśliwie większość pracowników doskonale zdaje sobie sprawę, że różnica ta wynika z polityki finansowej państwa, a nie z widzi mi się pracodawcy. Gdyby zobaczyli, że de facto ich praca warta jest jeszcze więcej (po uwzględnieniu wynagrodzenia brutto pracodawcy), z pewnością byliby jeszcze mniej zadowoleni.

Najprawdopodobniej też dlatego (między innymi) pracownik jest odciążony z obowiązku opłacania wszystkich datków dla państwa. Zarabiając 3 500 PLN miesięcznie i musząc oddać Państwu 1 500 PLN, mogłoby dojść do buntu.

Każdy pracownik oczekuje jak najwyższych zarobków. Aby je uzyskać z pewnością należy wykazać się czymś więcej niż tylko sumiennym wykonywaniem obowiązków. Do podstaw należy pracować jak najwydajniej, rozwijać swoje stanowisko pracy (o ile to możliwe), wprowadzać nowe pomysły, a jeżeli są skuteczne – pomagać wdrażać je w całym przedsiębiorstwie.

Niestety część pracodawców nie docenia tego typu pracowników. Uważają oni, że jest to ich obowiązek i powinni to robić w ramach stanowiska pracy i zaproponowanego wynagrodzenia. Brak doceniania pracownika pod tym względem może być zgubne. Źle traktowany, niedoceniony pracownik, znacznie chętniej będzie szukał nowego miejsca pracy, w którym szanse na awans, podwyżkę zarobków czy nagrody za dobre pomysły będą znacznie wyższe.

Najgorszym możliwym podejściem pracodawcy jest sytuacja, w której odmawia pieniędzy pracownikom, wydając je na zbytki, nieprzydatne do wydajniejszej pracy. Ludzie są wtedy wzburzeni i rozgoryczeni, że sumiennie wypracowywany przez nich zysk przeznaczany jest na rzeczy zbędne, bezwartościowe w ich ocenie.

Czy możliwy jest consensus?

Doprowadzenie do sytuacji, w której zarówno pracodawca jak i pracownicy są zadowoleni, powinna być priorytetem każdej firmy, która chce się rozwijać i osiągać jak najwyższe zyski. Łatwe jest szukanie pieniędzy u pracowników, nie proponując im podwyżek, premii czy nagród. Jednak na dłuższą metę powoduje to dużą rotację, która może być zgubna. Brak doświadczonej kadry może sprawić, że firma zamiast zarabiać, zacznie tracić pieniądze ze względu na reklamacje czy niską jakość oferowanych towarów lub usług. Niemniej, wynagradzanie pracowników ponad stan jest równie niedopuszczalne. Odnalezienie złotego środka nie jest proste, ale zdecydowanie wymaga poszukiwań.

Punkt widzenia pracodawcy i punkt widzenia pracownika w temacie wynagrodzeń są bardzo różne. Jeden chce jak największego zysku dla firmy, drugi jak największego zysku dla siebie. Prowadząc odpowiednią politykę rekrutacyjną, regulamin wynagradzania, uwzględniający nie tylko pensję, ale również wszelkiego rodzaju dodatki (premie, nagrody, ścieżkę awansu), nie przesadzając ze zbędnymi wydatkami, oraz dbając o pracownika, sprawić można, że będzie on zadowolony, a pozycja stawka godzinowa brutto netto nie będzie stanowiła dla niego żadnego problemu.

www.eduranking.pl/

Kino domowe a ekran

0
Kino domowe a ekran

Ekran to obok głośników najważniejszy element, w jaki wyposażone jest kino domowe. To właśnie na nim zobaczymy najnowsze efekty specjalne stworzone specjalnie z myślą o odtwarzaniu w kinie, gdzie można doznać niesamowitych wrażeń. Kino domowe może zawierać różne ekrany. Jednak nie jest on częścią zestawu, gdyż najczęściej należy zakupić go osobno. Choć kino domowe bez odpowiedniego ekranu nie jest zbyt atrakcyjnym sprzęte, to należy wiedzieć, że również służy do słuchania muzyki, zależnie od preferencji użytkownika.Kino domowe może współpracować z różnymi ekranami. Może to być telewizor LCD czy też plazma. Często świetnym rozwiązaniem jest projektor multimedialny, który potrzebuje kawałek czystej ściany, by wyświetlić potrzebny obraz. Kino domowe powinno jednak mieć ekran o minimum 28calach przekątnej. Dobrze jeśli ekran jest szerokoformatowy i z dużymi kątami patrzenia. Pozwala to na zaproszenie większej ilości osób na prywatny seans, przy którym każdy będzie miał dobry widok na film. Kino domowe z projektorem multimedialnym potrzebuje zaciemnionego pomieszczenia, a także dobrych parametrów sprzętu. Wiadomo, że telewizor LCD może nie oddawać tak dobrze barwy, a także mieć słabnące kąty patrzenia. Z koeli plazma powinna mieć dobrą rozdzielczość minimum 1280×720.

www.modelato.pl

Zalety kina domowego

0
Zalety kina domowego

Dokonując zakupu sprzętu audiowizualnego do domu, można mieć duży problem z odpowiednim wyborem. Najtrudniej jest, jeśli użytkownicy są zainteresowani wszystkimi funkcjami, jakie oferują urządzenia multimedialne, czyli słuchają muzyki, oglądają telewizję oraz filmy DVD, przeglądają zdjęcia.Najchętniej chcieliby w swoim domu mieć wszystkie dostępne urządzenia odtwarzające, ale najkorzystniejszym rozwiązaniem jest z pewnością kino domowe. Każdy dowolny zestaw jest skonfigurowany w taki sposób, że można go wykorzystywać do wszystkich wymienionych funkcji. Odtwarzacz, jaki posiada standardowy zestaw kina domowego, może być wykorzystywany zarówno do oglądania filmów, jak i do słuchania muzyki. Najnowsze odtwarzacze odczytują wiele różnych formatów, a montowane złącze USB pozwala nawet na słuchanie muzyki z zewnętrznego nośnika. Współczesne zestawy kina domowego posiadają też dobrej jakości głośniki, które zadowolą ucho nawet najbardziej wybrednego melomana. Oczywiście jak w każdej branży, tak i tutaj zestawy kina domowego charakteryzują się różnym standardem, a chęć posiadania dobrej klasy sprzętu jest związana z koniecznością sporej inwestycji. Ta jednak z reguły jest opłacalna, bo nie wymaga wymiany komponentów wraz z rozwojem technologii.

www.motell.pl

Jaki laptop wybrać?

0
Jaki laptop wybrać?

Czasami stajemy przed dylematem, jaki laptop wybrać ? Czasami jest to nasz pierwszy mobilny sprzęt, czasami wymieniamy kolejny model. Rynek zasypany jest setkami modeli różnych firm, różniącymi się między sobą ceną , wyglądem, wielkością i przede wszystkim jakością wykonania.Z powodu mnogości modeli wybór wcale nie jest łatwy, chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie jaki laptop wybrać musimy przede wszystkim wiedzieć czego od niego oczekujemy. Na samym początku najlepiej określić przedział cenowy w jakim się możemy poruszać, niestety finanse w głównej mierze determinują nasz wybór. Bo wiadomo, że najciężej wybrać produkt dobry i przy tym dodatkowo niedrogi. By wiedzieć jaki laptop wybrać trzeba zdecydować do czego nasz przenośny komputer ma służyć, jakie będzie jego główne przeznaczenie. Oczywistym jest fakt, że inne parametry są wymagane od laptopa służącego głównie do prac biurowych i przeglądania internetu, a zdecydowanie inne dla teko, który ma służyć w głównej mierze do gier i oglądania filmów. Z tego powodu, aby wiedzieć jaki laptop wybrać trzeba przede wszystkim sobie odpowiedzieć na pytanie do czego będzie on wykorzystywany w głównej mierze. Reszta to wybór różnych udogodnień typu: kamera, liczba portów, czytnik kart itp.

www.orlabaszta.pl

Po co nam alkomaty?

0
Po co nam alkomaty?

Alkomat to urządzenie, dzięki któremu, upewnimy się czy możemy bezpiecznie siąść za kierownicą naszego auta. Urządzenia tego typu, dostępne są w licznych formach. Prócz pytania alkomat jaki wybrać, powstaje jeszcze pytanie o to, po co tak na dobrą sprawę nam taki podręczny alkomat?Alkomat jaki wybrać to dylemat tych osób, które wiedzą, że potrzebują tego urządzenia z wielu względów – głównie bezpieczeństwa nie tylko na drodze ale i w miejscach pracy. Zadanie może być o tyle trudne, że na rynku występuje spore zróżnicowanie typów czy rodzajów tego typu urządzeń oraz ich cena. Alkomat jaki wybrać to dylemat, który łatwo rozwiązać, dając sobie sprecyzowaną odpowiedź na pytanie o to, po co nam alkomat. Podstawowe zastosowanie tego typu urządzeń, to zadbanie o trzeźwość kierowców, którzy pod wpływem zbyt dużej ilości alkoholu tracą kontrolę nad prowadzonym pojazdem. Podobnie jest w przypadku, gdy prowadzimy inne pojazdy typu jednoślady czy nawet zwykłe rowery. O brawurę na drodze, pod wpływem alkoholu nie trudno. Inne zastosowanie tego typu urządzeń to: kontrola dzieci i młodzieży; poprawa dyscypliny w miejscu pracy; jako pomysłowy prezent; jako niezbędne wyposażenie drink barów, pubów, lokali nocnych. To właśnie zastosowanie urządzenia, daje nam prostą podpowiedź na dylemat alkomat jaki wybrać.

www.englishmyway.pl

Zakup mieszkania w podmiejskim miasteczku czy wielkiej metropolii?

0
Zakup mieszkania w podmiejskim miasteczku czy wielkiej metropolii?

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu nie tylko dlatego, że w grę wchodzą poważne pieniądze, a często również kredyt. Wybierając wielkość, rozkład, a przede wszystkim lokalizację swoich własnych czterech kątów, tak naprawdę decydujemy się na konkretny styl życia i ustalamy swoje priorytety na najbliższe lata.
Nie da się ukryć, że w ostatnich latach największą popularnością cieszą się lokale na rynku pierwotnym usytuowane w dużych aglomeracjach miejskich – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy DOMBUD z Katowic. Powoli trend ten zaczyna się jednak odwracać, co w dużej mierze wynika ze zmęczenia ludzi tempem życia w dużych miastach. Spróbujmy przyjrzeć się obu możliwościom.

Mieszkanie w dużym mieście
Najważniejszym argumentem, który przyciąga ludzi do dużych miast są względy ekonomiczne. Choć samo życie w metropoliach może faktycznie być nieco droższe niż w mniejszych miejscowościach, zaletą jest fakt, że zdecydowanie łatwiej tu o pracę.
Kolejną przewagą większych miast jest dostępność ośrodków kulturalnych i rozrywkowych. Mieszkańcy Katowic, Bytomia i Chorzowa mają dostęp do komunikacji miejskiej sprawnie łączącej całe trójmiasto, dzięki czemu bez trudu korzystają ze wszystkich możliwości oferowanych przez tę aglomerację. Problemu nie stanowi również dojazd do szkół (także tych prywatnych) i publicznej służby zdrowia.

Mieszkanie w mniejszym miasteczku
Tym, co cenią sobie mieszkańcy mniejszych miejscowości, usytuowanych w pewnej odległości od aglomeracji jest przede wszystkim spokój. To właśnie ciszy, przestrzeni i większego poczucia bezpieczeństwa poszukują ludzie, którzy decydują się na przeprowadzkę np. do Mikołowa czy Rudy Śląskiej, położonych na obrzeżach metropolii. Duże zainteresowanie nieruchomościami w tamtych rejonach zachęciło deweloperów do realizacji coraz ciekawszych inwestycji – mówi ekspert z przedsiębiorstwa DOMBUD w Katowicach.
Nie ulega wątpliwości, że ceny za metr kwadratowy w mniejszych miastach są znacznie niższe niż na terenach wielkomiejskich, przy czym lokale prezentują identyczne standardy, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za takim wyborem. I choć trudniej może być ze znalezieniem pracy, właściwie każdy dysponuje w dzisiejszych czasach własnym transportem. Kilkukilometrowe odległości pokonywane samochodem na trasie dom za miastem–praca w mieście, niejednokrotnie zajmują mniej czasu niż pokonywanie mniejszych odległości autobusem miejskim.
Trudno o jednoznaczne wnioski i kategoryczne stwierdzenie, że któryś z tych wyborów jest lepszy. Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnych preferencji, a także portfela i okoliczności życiowych, w jakich znajduje się kupujący. Wszelkie pojawiające się wątpliwości należy dokładnie rozważyć i brać pod uwagę, a najlepiej – omówić je z ekspertem.
//

www.wypaplani.pl

Kuchnia orientalna

0
Kuchnia orientalna

Zapewne każdy z nas ma swoją ulubioną kuchnię. Jedni miłują swoją rodzinną polską kuchnię, czyli kotlet schabowy i ziemniaki z kapustą, inni lubią włoskie potrawy jak spaghetti czy lasagne, a jeszcze inni wybierają kuchnia orientalna.Wszystko w smaku zależy od naszych kubków smakowych i to one głównie są odpowiedzialne za to, co wybieramy w pierwszej kolejności do jedzenia. A kuchnia orientalna pod względem smaku jest zaprawdę wyjątkowa. Nie brakuje tam przypraw, które z byle czego zrobią coś. To co najbardziej zadziwia w tej kuchni, to to, że potrafią ze starego mięsa po doprawieniu zrobić taki przysmak, że nawet stare mięso będzie nam lepiej smakowało niż świeżutkie zdrowe mięso prosto z uboju. Wszystko tkwi właśnie w przyprawach. Ponieważ w krajach orientalnych upały są na porządku dziennym, to jedzenie tam bardzo szybko się psuło. Stąd właśnie wszystko zaczęli tak doprawiać, by było zjadliwe i tak oszukują własne kubki smakowe. Kuchnia orientalna naprawdę jest pod tym względem niezwykła. Bo czy ktoś normalnie by zjadł zzieleniały filet leżący już ileś czasu i śmierdzący? Bardzo wątpliwe.. A kuchnia orientalna ma takie dania i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni i często nawet sobie nie zdajemy sprawy, że to co jemy nie jest pierwszej świeżości. Dlatego co kto lubi w kuchni, niech to wybiera, ale ma też świadomość tego co je.

www.mitomamka.pl

Owoce przez cały rok

0
Owoce przez cały rok

W lecie jest bardzo dużo owoców i nie narzekamy na ich brak. Możemy wybrać się do lasu na maliny, jagody czy wybrać się na targ i wybrać owoce jakie tylko chcemy ładnie dorodne. Ale po upalnych miesiącach nadchodzi posucha i z dnia na dzień zaczyna brakować nam rożnych owoców. Obecnie istniej dość dużo sposobów na konserwowanie owoców. Jednym z nich jest przygotowanie zalewy octowej do owoców Najbardziej się nadają do takiego sposobu marynowania śliwki, gruszki i jabłka. Należy pamiętać aby do marynowania obrać owoce i wybrać z nich pestki. Słodko kwaśny smak owoców idealnie pasuje do dziczyzny. Zalewę można wykorzystać do przyprawiania pikantnych sosów które podaje się na zimno. Inny sposób jest zalewanie owoców rumem. Bardzo dobre są waniliowe jabłka, które bardzo idealnie nadają się na deser, można podawać je bez dodatków. Obrane jabłka przecinamy na pół i zanurzamy w solonej wodzie, następnie osuszamy i przekładamy ich do dużych słoi i zalewamy ich wcześniej przygotowanym syropem.

www.alejasztuki.pl

Restauracje bez papierosów

0
Restauracje bez papierosów

Restauracje, puby i bary, a także dyskoteki to miejsca, które na szczęście są już wolne od dymu papirusowego, nikt nie może w nich palić, chyba ze lokal ma wydzieloną salę dla palących. Nikt nie powie, że siedzenie w takim dymie jest zdrowe, pachnące czy ontyczne. Właściciele lokali twierdzą, że przez taki zakaz palenia w miejscach publicznych,w tym barach i restauracjach zabija mały biznes, kiedy na przykład właściciel jakiejś restauracji nie ma większego lokalu i nie może wydzielić pomieszczeń dla palących oraz niepalących. Jednak tak naprawdę w żadnym z krajów, w których istnieje zakaz palenia, nie odnotowano wcale maksymalnego poruszenia w tej kwestii, nikt nie zrezygnował jeszcze z wyjścia do knajpy tylko dlatego, że nie można tam palić .Oczywiście zdarzają się ludzie, którzy palą w knajpach mimo zakazu, wtedy można jak najbardziej wezwać straż miejską, aby wlepiła mandat takiemu delikwentowi. Trzeba tak zrobić zwłaszcza jeśli wszyscy inne wychodzą na zewnątrz żeby zapalić.

www.mediaelite.pl