alkomat
fot. pexels.com

Każdy kierowca powinien zadbać o podręczny alkomat. Taki, z którego będzie mógł korzystać za każdym razem, gdy tylko poczuje, że nie ma pewności co do całkowitego wytrzeźwienia. Taka postawa jest bardzo odpowiedzialna i zasługuje na uznanie. Sprawdź, jakie cechy powinien spełniać taki podręczny alkomat, z którego w tych niepewnych sytuacjach możesz korzystać!

Zobacz też: http://www.gautama.pl/jaki-alkomat/

Najlepszy alkomat dla kierowcy

Na rynku wyróżniamy trzy główne rodzaje alkomatów. Są to alkomaty półprzewodnikowe, których cena mieści się w granicach do 350 zł, a można je nawet kupić w okolicy 30 zł; alkomaty elektrochemiczne, które są już z wyższej półki i kosztują nawet do 7000 zł; wyróżniamy również alkomaty spektrofotometryczne, które są już najbardziej zaawansowane i mogą kosztować w okolicach 8000 zł. Nazwy tych alkomatów pochodzą od rodzajów sensorów, jakie posiadają te urządzenia. Są to zatem sensory półprzewodnikowe, elektrochemiczne, spektrofotometryczne. Jak możesz się domyślić, najlepszym alkomatem dla kierowcy, który ma być praktyczny w użyciu będzie alkomat półprzewodnikowy. Jego funkcjonalność zdecydowanie wystarczy do samodzielnego sprawdzania poziomu alkoholu w organizmie.

Alkomat półprzewodnikowy

Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym są najlepsze do takiego ,,domowego’’ użytku, jako przyrząd do kontroli wstępnej. Należy jednak pamiętać, że tego typu alkomaty mogą pokazywać błędy pomiarowe, odchylenia. Trzeba zatem wziąć na to pewien margines wiarygodności. Ta niedokładność wyników najczęściej jest spowodowana podatnością alkomatu na czynniki, które mogą zakłócić pomiar. Takim czynnikiem może być rodzaj spożytego jedzenia.

Ważnym aspektem, o którym należy pamiętać podczas korzystania z alkomatu półprzewodnikowego jest to, że powinien on być zawsze bardzo dobrze naładowany, ponieważ sensory do skutecznego działania wymagają wysokich temperatur. Oczywiście alkomat może zadziałać nawet, gdy bateria będzie nieco słabsza, natomiast jest ryzyko, że wskaże niewłaściwy pomiar.

Istotną rzeczą o jakiej należy pamiętać, podczas używania tego typu alkomatu jest to, że jeśli stężenie alkoholu jest większe niż dopuszczalne, to nastąpi rozkalibrowanie sensora i alkomat może się zwyczajnie zepsuć.

Przeczytaj też: http://www.przytulny.pl/domowe-innowacje-kaflowe-piece-kominkowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ