Guzki krwawnicze odbytu

Co to są guzki krwawnicze odbytu?
Potocznie to właśnie hemoroidami nazywamy guzki krwawnicze, przypominające specjalne poduszeczki, które wypełnione są krwią. Mają one na celu uszczelnienie ścianek odbytu i ściśle współpracują z mięśniami zwieracza poprzez kontrolę wydalania. Natomiast, gdy hemoroidy zaczynają pracować nieodpowiednio (są rozciągnięte za bardzo i nie opróżniają się już z krwi do końca) wtedy pojawia się przykry problem, który nazywa się chorobą hemoroidalną, albo też żylakami odbytu.
Zazwyczaj przyczyn hemoroidów doszukuje się w: siedzącym trybie życia (np. praca biurowa, kolarstwo, jazda konna), braku lub małej aktywności fizycznej, złej diecie oraz zmianach hormonalnych, które występują podczas ciąży, jak też porodu (kobiety, które urodziły kilkoro dzieci są bardziej narażone na chorobę hemoroidalną). Stwierdzono, że hemoroidy częściej dotykają osoby, które są otyłe. Również niekorzystny wpływ ma np. przewlekła niewydolność krążenia, ale także uprawianie seksu analnego, częste biegunki czy zabiegi odbytu oraz krocza.
Stare polskie przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać czemuś, aniżeli to leczyć. Dlatego tak istotna jest profilaktyka. Warto zatem zmienić swój dotychczasowy styl życia na aktywny (spacery, pływanie, odpowiednio dostosowane do wieku oraz możliwości ćwiczenia fizyczne). Należy też dbać o swój jadłospis i oczywiście wybierać takie produkty, które poprawia perystaltykę naszych jelit (np. kasza, warzywa, błonnik, pieczywo razowe). Pomoże to zapobiegać zaparciom i biegunkom. Trzeba uzmysłowić sobie, że regularne wypróżnianie się, to sprawa jasna i oczywista. Nie powinno się pod żadnym pozorem tego procesu zaburzać. Warto też dbać o higienę osobistą, często podmywać okolice intymne, ale również nosić bawełnianą, przewiewną i czystą bieliznę. Powinno się też unikać seksu analnego (nie tylko uwzględniając podwyższone ryzyko zachorowań na żylaki odbytu, ale też mając na uwadze inne, liczne choroby przenoszone drogą płciową). Kiedy pracujemy w pozycji siedzącej warto od czasu do czasu wstać, rozciągnąć się, zrobić też kilka ćwiczeń i „rozprostować kości”.
Jak rozpoznać hemoroidy? Wielu chorych uskarża się na dokuczliwy świąd okolic odbytu, podrażnienia oraz sączącą się wydzielinę. Może również pojawić się krew. Pacjenci mają również wrażenie, że w okolicy odbytu pojawia się guzek, który po pewnym czasie cofa się i nie jest wyczuwalny. W kolejnym stadium choroby zdarza się niestety czasem, że zmiany hemoroidalne należy usunąć operacyjnie (operację można wykonać w ramach umowy z NFZ).
Hemoroidy można na początku próbować leczyć domowymi sposobami. Lekarze polecają np. robienie nasiadówek z ciepłej wody z dodatkiem ziół, kory dębu albo rumianku. Pomocne mogą okazać się także okłady z lodu. Oczywiście nie zaszkodzi odpowiednio zbilansowana, lekkostrawna dieta i aktywność fizyczna. Warto pamiętać także, aby wypijać co najmniej 2-2,5 litra płynów (przede wszystkim zwykłej, mineralnej, niegazowanej wody). Jeżeli domowe sposoby zawiodą można spróbować użyć specjalnych maści lub czopków na żylaki odbytu. Część z nich dostępna jest w aptece bez recepty. Aby usunąć hemoroidy wykonuje się również zabiegi takie jak: skleroterapia, gumkowanie czy laseroterapia.

www.niezawal.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ