Atopowe zapalenie skóry u dziecka
fot. Pixabay.com

Atopowe zapalenie skóry u maluszka często spędza rodzicom sen z powiek. Niemowlę czy też starsze dziecko, które się z tym zmaga, wymaga szczególnej opieki i troski. Jak więc radzić sobie z tym schorzeniem? Na czym polega leczenie? Jak pielęgnować skórę niemowlaka? O tym w poniższym wpisie! Zapraszamy do lektury.

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci-jak-leczyc/

Atopowe zapalenie skóry u dzieci i  jego objawy

Atopowe zapalenie skóry u dzieci przebiega bardzo podobnie jak ma to miejsce u dorosłych. Ze strony rodziców bardzo ważna jest obserwacja dzieci w początkowych tygodniach i miesiącach życia i wrażliwość na wszelkie zmiany skórne, jakie mogą mieć miejsce u niemowlaka. Do najbardziej niepokojących sygnałów należą więc zaczerwienienie na rękach i nogach, szczególnie w pachwinach i pod pachami. Poza tym alarmować powinna również wysypka na twarzy, mocno przesuszona skóra, swędzenie, które u noworodka będzie objawiać się silnym płaczem. Pierwsze zmiany mogą pojawić się już przed ukończeniem szóstego miesiąca życia, jednak tak naprawdę do końca 12 miesiąca jeszcze mogą pojawić się objawy atopowego zapalenia skóry.

Tak jak już wspomnieliśmy, objawy atopowego zapalenia skóry wiążą się przede wszystkim ze stanami zapalnymi w okolicach twarzy, kolan, łokci, szyi i karku. W tych miejscach dochodzi do tego, że skóra staje się z czasem coraz bardziej czerwona, zaczyna się łuszczyć, a także swędzieć. W bardziej zaawansowanych stanach choroby mogą również pojawić się pęcherze i grudki. Wówczas należy działać jak najszybciej, by przynieść maluchowi ulgę w bólu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak leczyć AZS u dzieci?

Leczenie atopowego zapalenia skóry wiąże się dla rodziców z dużym wysiłkiem i pewnego rodzaju poświęceniem. Muszą wykazać się oni dużą dozą cierpliwości i staranności, a także zadbać o to, by otoczenie malucha sprzyjało procesowi leczenia. Pierwszym krokiem będzie oczywiście udanie się na wizytę do dermatologa dziecięcego, który potwierdzi, że zmiany, z którymi mamy do czynienia to właśnie atopowe zapalenie skóry. Jeśli jest ono zaawansowane, lekarz zaleci odpowiednie środki przeciwzapalne i przeciwhistaminowe. Złagodzą one objawy bólowe i przede wszystkim powstrzymają rozprzestrzenianie się choroby na inne partie ciała, a także zatrzymają nawroty stanów zapalnych.

Aby wzmocnić efekt, jaki dają środki farmakologiczne, należy również wprowadzić odpowiednie zmiany w diecie malucha. Wyeliminować należy więc przede wszystkim te produkty spożywcze, które najczęściej powodują reakcje alergiczne jak krowie mleko, nabiał, czy truskawki, kakao, żelatynę spożywczą, a nawet ryby.

Zobacz też: http://www.naszawitryna.pl/wybieramy-najlepsze-panele-fotowoltaiczne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ