Jak wybrać dobry alkomat do użytku osobistego

Obecnie na polskim rynku można znaleźć bardzo bogaty zestaw wielu różnorodnych alkomatów do użytku domowego. Wielu producentów oferuje urządzenia do różnym standardzie i opcjach, dlatego przed decyzją o zakupie urządzenia należy poznać cechy i parametry, które powinien mieć dobry alkomat.

Parametry dobrego alkomatu

Dobre urządzenie do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu powinno przede wszystkim charakteryzować się dokładnością i niezawodnością. Aby ten efekt był zrealizowany, kupujący powinien zwrócić uwagę na kilka podstawowych i zaawansowanych parametrów i właściwości alkomatu:

• wielkość czujnika – im mniejszy czujnik, tym większa dokładność wykonywanych pomiarów;
  • zakres błędu – minimalny zakres błędu jest zaletą alkomatu, gdyż zmniejsza prawdopodobieństwo niedokładnego pomiaru (w szczególności w przypadku wskazań granicznych);
  • zakres pomiaru – wskazuje na maksymalną wartość promili, która może być odnotowana przez urządzenia (im większy zakres, tym urządzenie bardziej użyteczne);
  • ilość pomiarów – im większa tym alkomat rzadziej wymaga kalibracji i serwisu;
  • ustnik – najlepszą opcją są zestawy alkomatów posiadające kilka rezerwowych ustników do wykorzystania;
  • rodzaj wyświetlacza – wyraźne wyświetlacze o dużej rozdzielczości zwiększają komfort wykorzystania alkomatu; zbyt duży wyświetlacz może jednak sprawiać, że urządzenie staje się mniej kompaktowe;
  • tryb pracy – możliwości pracy w trybie aktywnym i pasywnym (tryb aktywny zapewnia większą dokładność pomiaru);
  • dodatkowe funkcje – im więcej dodatkowych funkcji, tym większa użyteczność alkomatu; do najbardziej popularnych należą funkcje takie jak pamięć pomiarów czy możliwość samodzielnej wymiany czujnika.

Typy najbardziej popularnych alkomatów

Rodzaje funkcji są często uzależnione od tego, z jakiego typu urządzeniem mamy do czynienia. Obecnie najbardziej rozpowszechnione alkomaty osobiste to:

• alkomaty półprzewodnikowe,
  • alkomaty elektrochemiczne z atestem
  • alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym.

Prawidłowa kalibracja alkomatu

Przy wyborze urządzenia pomiarowego niezbędne jest zwrócenie uwagi na atesty oraz kalibrację alkomatu. Szanujące się marki oferują urządzenia skalibrowane i proponują wykonywanie regularnych kalibracji alkomatów w ramach serwisu pogwarancyjnego. Kalibracja alkomatu ogranicza prawdopodobieństwo wadliwych pomiarów zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku wykonywania badań u kierowców przed rozpoczęciem jazdy. Markowe alkomaty mają kilkuletnie gwarancje.