Jak wywabić plamy z długopisu

Jeśli przydarzy się kleks z tuszu na ubraniu, nie dramatyzujmy, ale zabezpieczmy ją od razu, jeśli nie ma na chwilę obecną możliwości, aby ją zmyć, ponieważ usunięcie zaschniętego już tuszu może okazać się trudniejsze.

W tym celu należy plamę zwilżyć i nie dopuścić w miarę możliwości do jej wyschnięcia, co jakiś czas ją namaczając wodą. Podłożyć należy czysty ręcznik bądź jakąś szmatkę od spodu poplamionego materiału, dzięki temu tusz w niego wsiąknie, nie dojdzie do rozprzestrzenienia się plamy i nie przeniknie on na inne części garderoby. Można też do świeżo zaplamionego miejsca przyłożyć czysty ręcznik papierowy i mocno go docisnąć, dzięki temu zostanie wchłonięty nadmiar tuszu. W żadnym wypadku nie należy pocierać poplamionych miejsc, ponieważ tusz głębiej wniknie w strukturę materiału.

Jeśli już znajdziemy się w domowym zaciszu, możemy przystąpić do usuwania plamy z długopisu. Oto kilka sprawdzonych sposobów na ich usunięcie.

Zwilżyć wodą zaplamione miejsce. Za pomocą papierowego ręcznika staramy się usunąć jak największą ilość tuszu. Następnie posypujemy plamę kwaskiem cytrynowym, pozostawiając go na kilka minut, po czym obficie spłukujemy wodą. Ten sposób świetnie się sprawdzi na ubraniach wełnianych i jedwabnych.

Podobnie jak przy pierwszym sposobie, zwilżamy plamę wodą i usuwamy nadmiar tuszu. Pod plamę podkładamy papierowy ręcznik, plamę spryskujemy lakierem do włosów i przykrywamy drugim kawałkiem ręcznika. Tusz powinien się rozpuścić od lakieru i wsiąknąć w papier.

Plamy na bawełnie i lnie przemywamy gorącą gliceryną, ciepłym, czystym alkoholem lub octem. Czynność należy powtórzyć kilkakrotnie, następnie spłukać wodą i wyprać tkaninę.

Świeże plamy z długopisu na grubych tkaninach lub dżinsach usuniemy używając szarego mydła, którym należy natrzeć poplamione miejsce i pozostawić na około godzinę, następnie normalnie wyprać.

W każdym przypadku należy pamiętać, aby sprawdzić trwałość koloru oraz odporność materiału w niewidocznym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ