Niepokojące zmiany na paznokciach

Nasze paznokcie nie są tylko czynnikiem estetycznym, potrafią nam wiele zdradzić odnośnie pracy naszego organizmu. Istotne jest właściwie na każdym kroku pilnować nie tylko tego, w jaki sposób prezentują się same dłonie, ale również obserwować zmiany w obrębie paznokci. To właśnie dzięki temu można będzie wypatrzyć zmiany chorobowe, oraz bardzo szybko zacząć na nie reagować.
Zmiany kształtu, struktury lub koloru paznokci mogą być oznakami choroby. Odstępstwa od normy sygnalizują o poważnych zaburzeniach. Jeżeli zmiany są dla nas niepokojące najlepiej udać się do lekarza lub gabinetu podologicznego.
Do najczęściej występujących zaburzeń zaliczamy:
– bruzdy poprzeczne, pojawiają się na płytce w wyniku uszkodzenie macierzy paznokcia, wywołane przez przypadkowe urazy lub w czasie niewłaściwej pielęgnacji paznokci. Często występują po ciężkich chorobach zakaźnych, leczeniu cytostatykami, mogą również towarzyszyć chorobom skóry, zwłaszcza wypryskowi lub łuszczycy.
– zmiana koloru paznokcia na barwę żółtą, nie zawsze cały paznokieć zmienia barwę, bardzo często na samym początku pojawiają się delikatne przebarwienia, które wraz z biegiem czasu mają coraz bardziej intensywny kolor. Sugeruje to zazwyczaj chorobę, kolor żółty może oznaczać grzybicę lub łuszczycę. W przypadku kobiet które bardzo często malują sobie paznokcie, żółty kolor płytki może świadczyć o nie stosowaniu bazy pod lakier czerwony.
– nadmierna łamliwość paznokci może świadczyć o chorobach tarczycy, a dokładnie niedoczynności.
– ciemne linie na paznokciu są najgroźniejszym sygnałem, który może wskazywać na zmiany chorobowe w naszym organizmie. Ciemne, podłużne kreski mogą wskazywać nawet na zmiany nowotworowe (np. czerniaka). Natomiast bardzo często te ciemne plamki wynikają z urazów mechanicznych, pod naszą płytką tworzy się krwiak. Jeżeli przemieszcza się on wraz z wzrostem płytki, to nie mamy czym się przejmować.
– bruzdy poprzeczne Beau są to poprzeczne zagłębienia płytki paznokciowej, które pojawiają się w przebiegu zatruć, przewlekłych stanów zapalnych i schorzeń ogólnoustrojowych, oraz cukrzycy.
– paznokcie w kształcie szkiełka od zegarka, takie zmiany towarzyszą ciężkim i przewlekłym chorobom układu oddechowego i serca.
– paznokcie łyżeczkowate, przyczyną ich powstania może być niedobór żelaza i innych witamin.
– onycholiza, czyli oddzielenie się płytki paznokciowej polega na oddzielenia się płytki paznokcia od łożyska, co może być spowodowane stosowaniem antybiotyków, leków cytostatycznych, retinoidów; często współwystępuje z bielactwem i przebarwieniami paznokcia. Często jest skutkiem alergii na hybrydy lub odżywkę do paznokci.
– białe plamki na paznokciach oznaczają mikrourazy w obrębie płytki paznokciowej.

https://podologwwarszawie.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ