nietolerancja laktozy

Słysząc informację, że dana osoba cierpi na nietolerancję laktozy, głównie myślimy o takim produkcje spożywczym jak mleko. Takie myślenie nie jest przypadkowe, tylko jest myśleniem jak najbardziej prawdziwym i słusznym. Otóż nietolerancja laktozy wiąże się z cukrem, które jak wiadomo występuje w mleku. Dlatego osoby, które dotknęła ta przypadłość powinny natychmiast zrezygnować z pysznej kawy z mlekiem czy picia ciepłego mleka w mroźny, pochmurny poranek. Na pewno nie powinniśmy lekceważyć tego problemu, gdyż w przeciwnym wypadku możemy wziąć na swoje barki kolejny problem, którym będzie schorzenia układu pokarmowego. Jak podają specjaliści, nietolerancja laktozy bierze się z niedobory laktazy. Warto najpierw udać się do lekarza, który wyeliminuje z naszej diety niepotrzebne, szkodzące nam składniki oraz powie na przyszłość o objawach, po których pacjenci będą wiedzieć, że wpływ na nie ma pewnie owa nietolerancja i w wyniku czego trzeba jak najszybciej, w odniesieniu do swojego zdrowia, zrezygnować z danego produktu spożywczego.

jak sobie radzić z nietolerancją laktozy

Nietolerancyjne objawy

Niedobór laktazy może nas doprowadzić do licznych chorób, dlatego zdecydowanie musimy dostosować się do zaleceń prowadzącego lekarza, aby wyeliminować ten problem. Wśród chorób, które są najczęściej wymieniane przez specjalistów należy między innymi choroba Leśniowskiego-Crohna, która może zaatakować nasze  jelita, jak również żołądek, przełyk czy usta . /zwykle ta choroba objawia się licznymi biegunkami, tymi o słabym nasileniu jak i nasileniu bardzo mocnym, a nawet przewlekłym. Innymi z objawów pojawiających się przy tej chorobie są mocne bóle brzucha, a często również krew w oddawanym stolcu. Brak laktazy w naszym organizmie może doprowadzić do zaburzeń jelitowych, a także do zapalenia jelita. Nietolerancja laktozy dopada nie tylko osoby dorosłe czy w podeszłym wieku, ale również noworodków, a szczególnie tych, która urodziły się zbyt wcześnie. Jak podają statystyki, chodzi o urodzenia przed trzydziestym czwartym tygodniem ciąży.

Domowe, sprawdzone przepisy

Część osób, które walczą z tą przypadłością korzysta z poleceń i rad lekarzy, a druga część stosuje sprawdzone, domowe sposoby do walki z nietolerancją laktozy. Jakie zatem są to sposoby? Przede wszystkim najpierw musimy wiedzieć, jakie produkty nam szkodzą. Do tego tematu trzeba podejść indywidualnie, a posłużyć w tym kierunku powinno wykonanie odpowiedniego testu, na który skieruje nas z pewnością prowadzący lekarz. Najczęściej chorzy muszą na stałe zrezygnować ze spożywania mleka wszelakiego rodzaju. Lekarze natomiast namawiają do spożywania na przykład maślanki, jogurtu, a także kefiru. Nie musimy odmawiać sobie takiego produktu jak twardy ser, szczególnie taki dobrze sfermentowany, który zawiera niskie pokłady laktozy.