W przemyśle spożywczym lub w gospodarstwach domowych zwraca się dużą uwagę na właściwe przechowywanie żywności. Jednym z najbardziej kłopotliwych produktów jest mięso, które w stanie surowym szybko traci estetyczność i walory odżywcze – po prostu psuje się. Proces ten można spowolnić, używając odpowiednich pojemników i pilnując, by nie narażać mięsa na zbyt wysokie temperatury lub wilgoć.

Przechowywanie mięsa w domu

Dużo zależy od tego, jaki rodzaj mięsa ma być przechowywany. Najbardziej wrażliwe jest oczywiście mięso surowe, które powinno się oczyścić i zamrozić, rozmrażając je dopiero z zamiarem spożycia lub poddania przetwarzaniu. Dla zachowania higieny i porządku stosuje się często pojemniki z plastiku o różnych rozmiarach. Łatwo je umyć, wysuszyć, a dzięki dużej różnorodności rozmiarów zmieszczą się w lodówce, chłodziarce i zamrażarce. Umożliwiają również szczelne zamknięcie.

Czy każde mięso jest wrażliwe na temperaturę, wilgoć i inne czynniki?

Można zabezpieczyć mięso przed szybkim psuciem, susząc je lub wędząc (ew. marynując, produkując z niego wędlinę itd. – ale to wymaga pozostawiania w konkretnej formie lub naczyniu). Wtedy niekoniecznie trzeba uważać na niską temperaturę lub parę wodną z powietrza, naturalnie w granicach rozsądku. Wykorzystanie różnego rodzaju plastikowych opakowań jest jednak w dalszym ciągu bardzo rozsądne. Pojemnik na mięso może posłużyć również do przechowywania wędzonek czy wędlin. Wysoka higieniczność takich opakowań oraz ich trwałość to niewątpliwe zalety, które czynią je znacznie lepszymi od np. drewnianych – utrzymanie higieny pojemników z drewna jest trudne, natomiast w przypadku tworzywa sztucznego mycie lub wycieranie można realizować często i z dużą łatwością.

Bezpieczny transport mięsa

Również podczas transportowania mięsa niezbędne jest wykorzystanie specjalnych pojemników – plastikowe po raz kolejny sprawdzą się najlepiej z różnych dostępnych opcji. Przeważnie przewóz mięsa realizowany jest za pomocą pojazdów posiadających izolację wewnętrzną – dzięki temu panuje w nich niska temperatura, tak jak w chłodziarce. Mięso jest dodatkowo zabezpieczane przez umieszczanie go w pojemnikach lub opakowaniach próżniowych w zależności od potrzeb. Odcięcie dostępu powietrza umożliwia zachowanie walorów spożywczych i estetycznych (ten rodzaj pakowania stosują też różne hurtownie czy sklepy spożywcze na życzenie klientów, np. gdy produkt ma pozostać świeży przez dłuższy czas, będzie przewożony, noszony w plecaku itd.) za niewielką opłatą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ