piątek, październik 7, 2022

W jaki sposób obcokrajowiec może uczyć się polskiego?

0
W jaki sposób obcokrajowiec może uczyć się polskiego

Nasz język należy do jednego najtrudniejszych w całej Europie. Tymczasem nauka polskiego dla obcokrajowców jest bardzo opłacalna. Biegłe władanie tym językiem pozwala im na znalezienie atrakcyjnej oraz dobrze płatnej pracy. Obecnie do Polski przyjeżdża mnóstwo osób, a nawet całych rodzin z innych krajów. Dla tych obcokrajowców, którzy chcą nauczyć się pisać i mówić po polsku z pomocą przychodzą kursy jeżyków obcych stacjonarne oraz online.

Skuteczne sposoby nauki języka polskiego

Na początek język polski dla obcokrajowców wydaje się zazwyczaj bardzo trudny, wręcz nie do opanowania. Dużą trudność sprawia im zazwyczaj wymowa oraz zrozumienie zasad gramatycznych. Na początek przygody z językiem polskim istotnym krokiem jest to, aby ustalić sobie priorytety oraz przygotować sobie szczegółowy plan nauki.

Naukę języka polskiego należy zawsze podzielić na poszczególne etapy. Trzeba zawsze dobrze osłuchać się z wymową języka. Zazwyczaj bywa tak, że przez pierwsze kilka tygodni obcokrajowcom trudno jest wyłapać nawet pojedyncze słówka. W związku z tym osobisty kontakt z językiem polskim jest bardzo ważny. Dzięki temu, w późniejszym etapie nauki, mogą oni poczuć się pewniej i swobodniej. Przed rozpoczęciem kursu warto zawsze skorzystać z darmowych aplikacji czy innych źródeł, dzięki którym na zajęciach kursanci nie będą czuć się nieswojo.

Na wstępie warto też pomyśleć o rozmówkach z native speakerami czy o rozmowach za pomocą mediów społecznościowych i próbować swoich sił w bezpośredniej rozmowie. Im język będzie częściej używany, tym nauka na kursie będzie przebiegać bardziej pomyślnie.

Bardzo dobrym pomysłem jest również wykorzystanie piosenek, filmów oraz artykułów w języku polskim. To sprawia, że obcokrajowcy mogą zaobserwować, jak wygląda mowa w naturalnym środowisku. Po zapoznaniu się z pojedynczymi słówkami można przystąpić do pisowni oraz nauki gramatyki.

Jak przebiega kurs języka polskiego dla obcokrajowców?

Uczestnictwo obcokrajowców w kursie języka polskiego zawsze daje zadowalające efekty. Szkolenie „polish for foreigners”- https://akcent-edu.pl/kurs-jezyka-polskiego-dla-obcokrajowcow-w-144.html jest prowadzone na kilku poziomach zaawansowania. Naukę mogą tu rozpocząć zarówno ci obcokrajowcy, którzy w ogóle nie umieją posługiwać się językiem polski, jak i tacy, którzy chcą jeszcze bieglej się nim posługiwać.

W ofercie tego szkolenia każdy obcokrajowiec ma do wyboru zajęcia indywidualne oraz grupowe. Prowadzone są również szkolenia dla firm.

Kurs ten jest przygotowany na podstawie najlepszych podręczników oraz wielu dodatkowych, bardzo ciekawych materiałów. Na zajęciach wszyscy kursanci ćwiczą mówienie, czytanie oraz pisanie. Kursanci prowadzą pomiędzy sobą dyskusje oraz konwersacje w języku polskim. Dla tych kursantów, którzy dużą podróżują, cenią sobie wygodę oraz nie mają czasu na dojazdy, polecane są kursy online. Wszystkie zajęcia są prowadzone w interesujący i bezstresowy sposób i kończą się dużym sukcesem.

Jak wybrać dobry alkomat do użytku osobistego? Wybór najlepszych alkomatów osobistych

0
Jak wybrać dobry alkomat do użytku osobistego

Obecnie na polskim rynku można znaleźć bardzo bogaty zestaw wielu różnorodnych alkomatów do użytku domowego. Wielu producentów oferuje urządzenia do różnym standardzie i opcjach, dlatego przed decyzją o zakupie urządzenia należy poznać cechy i parametry, które powinien mieć dobry alkomat.

Parametry dobrego alkomatu

Dobre urządzenie do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu powinno przede wszystkim charakteryzować się dokładnością i niezawodnością. Aby ten efekt był zrealizowany, kupujący powinien zwrócić uwagę na kilka podstawowych i zaawansowanych parametrów i właściwości alkomatu:

 • wielkość czujnika – im mniejszy czujnik, tym większa dokładność wykonywanych pomiarów;
 • zakres błędu – minimalny zakres błędu jest zaletą alkomatu, gdyż zmniejsza prawdopodobieństwo niedokładnego pomiaru (w szczególności w przypadku wskazań granicznych);
 • zakres pomiaru – wskazuje na maksymalną wartość promili, która może być odnotowana przez urządzenia (im większy zakres, tym urządzenie bardziej użyteczne);
 • ilość pomiarów – im większa tym alkomat rzadziej wymaga kalibracji i serwisu;
 • ustnik – najlepszą opcją są zestawy alkomatów posiadające kilka rezerwowych ustników do wykorzystania;
 • rodzaj wyświetlacza – wyraźne wyświetlacze o dużej rozdzielczości zwiększają komfort wykorzystania alkomatu; zbyt duży wyświetlacz może jednak sprawiać, że urządzenie staje się mniej kompaktowe;
 • tryb pracy – możliwości pracy w trybie aktywnym i pasywnym (tryb aktywny zapewnia większą dokładność pomiaru);
 • dodatkowe funkcje – im więcej dodatkowych funkcji, tym większa użyteczność alkomatu; do najbardziej popularnych należą funkcje takie jak pamięć pomiarów czy możliwość samodzielnej wymiany czujnika.

Typy najbardziej popularnych alkomatów

Rodzaje funkcji są często uzależnione od tego, z jakiego typu urządzeniem mamy do czynienia. Obecnie najbardziej rozpowszechnione alkomaty osobiste to:

 • alkomaty półprzewodnikowe,
 • alkomaty elektrochemiczne z atestem
 • alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym.

Prawidłowa kalibracja alkomatu

Przy wyborze urządzenia pomiarowego niezbędne jest zwrócenie uwagi na atesty oraz kalibrację alkomatu. Szanujące się marki oferują urządzenia skalibrowane i proponują wykonywanie regularnych kalibracji alkomatów w ramach serwisu pogwarancyjnego. Kalibracja alkomatu ogranicza prawdopodobieństwo wadliwych pomiarów zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku wykonywania badań u kierowców przed rozpoczęciem jazdy. Markowe alkomaty mają kilkuletnie gwarancje.

Efektywne poszukiwanie pracy w Kilecach

0
praca

Efektywne poszukiwanie zatrudnienia jest zadaniem, przed którym staje każdy z nas. Nie jest ważne, czy jesteśmy absolwentem szkoły czy uczelni wyższej, bądź osobą, która szuka nowej, bardziej atrakcyjnej pracy, trzeba zdać sobie sprawę, iż przestrzeganie szeregu prostych zaleceń znacznie owo poszukiwanie usprawni. Tym, którzy zastanawiają się, jak znaleźć dobrą pracę w Kielcach, tym bardziej teraz, w okresie pandemii warto je pokrótce przedstawić.

Jak wybrać idealne meble do kuchni, sypialni i salonu?

0
Jak wybrać idealne meble do kuchni, sypialni i salonu

Szukając wyposażenia dla naszego nowo budowanego domu, odwiedzamy sklepy meblowe i zastanawiamy się co kupić, by całość wyglądała zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wybór mebli nie jest jednak tak prosty, jak może się to wydawać. Problemem dla wielu inwestorów jest dobór mebli w taki sposób, by tworzyły fajną harmonię w domu. Co więc zrobić, by po zakupie czuć satysfakcję, a nie rozczarowanie?

Bardzo ważny jest projekt

Projekt wnętrza połączony z jego wizualizacją to doskonały sposób, by zagospodarować całą przestrzeń zgodnie z własnym gustem i nie stracić przy tym na funkcjonalności. Niestety projekt taki sporo kosztuje i nie każdy inwestor może sobie na niego pozwolić. Na całe szczęście w wielu sklepach meblowych oferowane są darmowe projekty wnętrza w sytuacji, gdy to właśnie w tym sklepie dokonamy zakupu. To bardzo wygodny i tani sposób, by zobaczyć na własne oczy, jak będzie wyglądać nasz dom czy mieszkanie po zakupie konkretnego umeblowania. Bardzo ważne, jeśli sklep oferuje możliwość przynajmniej częściowego personalizowania mebli do wnęk czy przestrzeni, które nie są w stanie zostać zagospodarowane meblami modułowymi. Wybierając takie sklepy jak https://meblejawor.com.pl/, mamy pewność, że uda się to zrobić w bardzo dobrej cenie.

Jak wybierać meble bez projektu?

Jeśli nie posiadamy indywidualnego projektu wnętrza, to wcale nie stoimy na straconej pozycji. Ważne, by podejść do zakupów w sposób racjonalny i starać się wybrać fajny komplet, a nie pojedyncze szafki, sofy czy krzesła. Całe wnętrze powinno być urządzone w podobnym stylu, dlatego tak ważne jest dobranie całego zestawu w sposób harmonijny. Kupując wszystko, co nam się podoba, możemy ostatecznie stworzyć w pokoju, kuchni czy sypialni spory chaos, który nie będzie wyglądał zbyt ładnie. Na całe szczęście w sklepach meblowych przygotowywane są specjalne aranżacje, które mocno ułatwiają wybór poszczególnych rozwiązań w sposób umożliwiający uzyskanie fajnego wnętrza. Korzystając z nich, możemy nawet bez projektu urządzić ładne wnętrze w dobrych pieniądzach.

Sprawdź, czym różni się żywienie psa miniaturowego

0
żywienie psa miniaturowego

Szczeniak, senior, aktywny, leniuszek czy borykający się z różnymi chorobami – każdy pies ma nieco inne potrzeby na składniki znajdujące się w pokarmie. Podobnie jest w przypadku czworonogów o różnych rozmiarach i wadze – szczególnie tych najmniejszych. Zatem co warto wiedzieć i jak właściwie żywić psa miniaturowego?

Brak wykupionego miejsca – jak wybrać cmentarz?

0
jak wybrać cmentarz

Brakuje Ci w ogóle koncepcji w ramach tego zagadnienia? Nie masz jeszcze wykupionego miejsca na cmentarzu? Sporo Polaków w takiej właśnie sytuacji zastanawia się, jakie podejmować kroki na tej płaszczyźnie… Co wybrać? Jaki cmentarz będzie odpowiedni?

Warto na pewno zdecydować się na bardzo profesjonalny zakład pogrzebowy. To tak naprawdę jest tutaj bowiem podstawa do dalszych rozważań. Warto bowiem współpracować z fachowcami z prawdziwego zdarzenia od tego zagadnienia. Na co się zatem w tym właśnie momencie warto zdecydować? Sporo osób się nad tym generalnie zastanawia… Na pewno profesjonalny zakład pogrzebowy to między innymi Kalla. Warto mieć ogólnie świadomość tego, że ten podmiot posiada wieloletnie doświadczenie. Ta renomowana firma pogrzebowa z Warszawy ma także bardzo dobre opinie itp. Ogólnie ten profesjonalny zakład pogrzebowy zajmuje się organizowaniem rozmaitych ceremonii. Nie tylko katolickich, ale tak samo świeckich. Jeśli zaś chcesz wybrać odpowiedni cmentarz, to ta kwestia koniecznie musi być przez Ciebie wzięta pod uwagę. Powinieneś zatem zastanowić się nad tym aspektem. W końcu osoby wierzące w Boga oraz niewierzące są chowane w innych lokalizacjach. Na tej zatem podstawie musisz (między innymi) wybrać cmentarz.

Zastanawiasz się nad tym zagadnieniem? O czym jeszcze tutaj w ogóle nie powinno się zapominać? Na pewno kolejna ważna sprawa związana z tym właśnie zagadnieniem jest między innymi taka, że profesjonalny zakład pogrzebowy często doradza swoim Klientom, by zwracali uwagę na kwestie logistyczne. Co to jednak oznacza w praktyce? Innymi słowy, warto po prostu zdecydować się na taki cmentarz, który będzie znajdował się relatywnie niedaleko od miejsca, w którym aktualnie mieszkamy itp. Co jeszcze ma znaczenie w ramach tego zagadnienia? Następna ważna sprawa jest ogólnie taka, że bardzo profesjonalny zakład pogrzebowy doradza też Klientom, by zwracali uwagę na szereg innych spraw w momencie podejmowania finalnej decyzji. Co się tutaj jednak rzeczywiście liczy w praktyce? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, to nie ma żadnego problemu, by tak się właśnie stało. Po prostu przeczytaj wpis ze strony internetowej https://kalla.warszawa.pl/jak-wybrac-cmentarz-gdy-nie-maja-panstwo-wykupionego-miejsca/.

Nie da się ukryć, że rodzaj pogrzebu oraz miejsce mają znaczenie. Tak samo jak to, czy konkretny cmentarz jest dobrze zarządzany. Nie masz zaś zielonego pojęcia, jak rozpoznawać te właśnie kwestie? W takim razie warto współpracować z porządnym podmiotem z tej branży. W końcu profesjonalny zakład pogrzebowy jest w stanie wszystko dokładnie doradzić. Na pewno liczy się to, by dana lokalizacja była czysta i wysprzątana. To bowiem ogólnie pokazuje, że konkretny cmentarz jest dobrze, odpowiednio zarządzany. O czym jeszcze nie możesz zapominać w ramach tego właśnie zagadnienia? Ważna kwestia jest generalnie w tym momencie taka, że liczy się także ilość miejsca. Sporo osób na to zwraca uwagę w trakcie podejmowania finalnych decyzji. Co jeszcze się liczy? Na pewno warto zwracać uwagę na koszty cykliczne…

Kabina prysznicowa czy wanna z parawanem – co będzie lepsze do Twojej łazienki?

0
Kabina prysznicowa

To, jakie elementy wyposażenia znajdują się w łazience, zależy zazwyczaj od wielkości pomieszczenia oraz potrzeb domowników. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez porannego prysznica, z kolei innym zależy na długiej kąpieli w wannie. Warto mieć świadomość, że na współczesnym rynku produktów łazienkowych dostępne są rozwiązania, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Kabina prysznicowa w łazience

Kabina prysznicowa to rozwiązanie, które jest najczęściej stosowane w niewielkich łazienkach. Z kolei właściciele większych pokoi kąpielowych lubią posiadać zarówno kabinę, jak i wannę. W sprzedaży znaleźć można wiele wersji kabin prysznicowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dostępne są zarówno pełne kabiny z brodzikiem, jak również praktyczne ścianki lub parawany prysznicowe, którymi można zamknąć wnękę wyłożoną kafelkami.

Podstawowym kryterium, według którego można podzielić kabiny prysznicowe na różne kategorie, jest sposób ich otwierania. Można zatem wyróżnić:

 • kabiny prysznicowe rozsuwane,
 • kabiny prysznicowe z drzwiami składanymi,
 • kabiny prysznicowe z drzwiami uchylnymi,
 • kabiny prysznicowe typu walk-in.

W kwestii wyboru jest także rodzaj brodzika, kształt kabiny (np. kwadratowa lub prostokątna), jak również rodzaj wypełnienia drzwi i ścianek (np. szkło przeźroczyste), a także kolor wykończenia (np. srebrny lub czarny). Kupując kabinę warto sprawdzić czy pokryto ją specjalną powłoką, która ułatwia utrzymanie ścian w czystości przez długi czas.

Wanna z parawanem

Z kolei wanna z parawanem może zapewnić komfort zarówno tym członkom rodziny, którzy uwielbiają kąpiele, jak i tym, którzy wolą korzystać z prysznica. Taki zestaw jest idealny dla rodzin z małymi dziećmi. Parawan osłania wnętrze łazienki przed nadmiernym zachlapaniem i jednocześnie utrzymuje przyjemną temperaturę w wannie.

Co ciekawe, w sprzedaży dostępne są zarówno komplety obejmujące wannę z parawanem, jak również samodzielne parawany, które można zamontować do dowolnej, posiadanej już wanny. W opcji są różne modele takich akcesoriów łazienkowych, w tym:

 • parawany nawannowe rozsuwane,
 • parawany nawannowe składane,
 • parawany nawannowe jednoczęściowe,
 • parawany nawannowe dwuczęściowe,
 • parawany nawannowe gięte,
 • parawany nawannowe podnoszone.

Parawan nawannowy to z całą pewnością bardzo praktyczne rozwiązanie. Producenci dbają nie tylko o funkcjonalność takich wyrobów, ale również o ich atrakcyjny design. Nie ma przeszkód, aby zakupić parawan z czarnymi ramkami lub srebrnym wykończeniem.

Gdzie kupić najlepszej jakości wyposażenie łazienki?

Kupując wyposażenie do łazienki, warto wybierać sprawdzonych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość swoich produktów. Jakie marki cieszą się najlepszymi opiniami klientów? Wśród nich można wymienić: Deante, Besco, Roca, Huppe, Excellent, Marmite. Z całą pewnością godnym polecenia sklepem jest elazienki.pl.

Katalog produktów sprzedawcy obejmuje w zasadzie wszystkie elementy wyposażenia łazienki, w tym: wanny, kabiny prysznicowe, parawany nawannowe, umywalki, płytki do łazienki, meble łazienkowe, akcesoria do łazienki (np. szczotki WC, uchwyty). Co ciekawe, sprzedawca proponuje nie tylko klasyczne, ale również bardzo nowoczesne i funkcjonalne  rozwiązania, np. wanny z hydromasażem. Warto przejrzeć ofertę sklepu, która dostępna jest pod adresem internetowym https://elazienki.pl/k/wanny.

Ciekawostki o Łukaszu Piszczku

0
Ciekawostki o Łukaszu Piszczku

Łukasz Piszczek reprezentował Polską reprezentacje piłki nożnej przez 11 lat, a decyzje o zakończeniu reprezentacyjnej kariery podjął w sierpniu 2018 roku. Również w sierpniu, choć dwa lata później, zrezygnował on z kariery klubowej w Borussii Dortmund i przeszedł na piłkarską emeryturę. Piłkarz jest uznawany za najlepszego prawego obrońcę, jakiego kiedykolwiek miał nasz kraj, a w Dortmundzie jest klubową legendą.

Jeden ze „złotej trójki BVB”

Jako pierwszy szlaki w Borussii przetarł Euzebiusz Smolarek, który pożegnał się z klubem w 2007, jednak to nie zakończyło ery Polskich zawodników w tym klubie, bo w tym samym roku do Borussii przyszedł Kuba Błaszczykowski. Niedługo potem do klubu dołączył Łukasz Piszczek, a finalnie Robert Lewandowski. Mieliśmy wiec obrońcę, pomocnika i napastnika w jednym z czołowych europejskich klubów. Nasza złota trójca pod wodzą Juergena Kloppa przyczyniła się do zdobycia przez Borussie mistrzostwa Niemiec, pucharu Niemiec, superpucharu, a nawet zagrała w finalnie ligi mistrzów. Był to pierwszy i jedyny raz, kiedy mieliśmy aż 3 Polaków w finale najbardziej prestiżowych piłkarskich rozgrywek.

Skąd wziął się ofensywny styl obrońcy?

Każdy, kto choć raz oglądał mecz Polskiej reprezentacji czy Borussii z udziałem Łukasza Piszczka, mógł zauważyć, że bardzo chętnie podłączał się do akcji ofensywnych. Nie strzelał szczególnie dużo, bo w reprezentacji ma na koncie zaledwie 3 trafienia w 66 występach, a w Borussii 19 goli na 382 występy. O wiele lepiej jest w przypadku asyst, bo w reprezentacji ma ich 9, a w Borussii aż 49. Co więc sprawiło, że Piszczek tak dobrze czuł się bliżej bramki rywala? Okazuje się, że karierę zaczynał nie jako prawy obrońca, a napastnik w klubie LKS Goczałkowice-Zdrój. Bił on wiele rekordów jako młodzik, a grając jako napastnik, zdobył nawet mistrzostwo Polski juniorów. W 2004 roku, na mistrzostwach Europy do lat 19, był królem strzelców rozgrywek, mając na koncie 4 trafienia. Nic więc dziwnego, że Łukasz Piszczek potrafi odnaleźć się pod bramką rywala.

Afera korupcyjna z jego udziałem

W 2011 roku Łukasz Piszczek występował w barwach Zagłębia Lubin, w którym dopuścił się przestępstwa korupcji, za co finalnie poddał się karze roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Co więcej, piłkarz musiał zwrócić niemal 50 tysięcy złotych premii otrzymanej w wyniku korupcji oraz dodatkowo zapłacić 100 tysięcy złotych kary. Czego dotyczyła afera? Klub, w którym występował, potrzebował remisu, aby awansować do Pucharu UEFA. Piłkarze, podobno na czele z Piszczkiem, zdecydowali się zebrać 100 tysięcy złotych i zaoferować taką kwotę za remis piłkarzom Cracovii, z którą wtedy się mierzyli. Piłkarze się dogadali, padł remis, a sprawa wyszła na światło dziennie niedługo później, przez co Piszczek poniósł duże konsekwencje. Poza wspominanymi karami był też przez pewien czas zawieszony w reprezentacji Polski.

Powrót do korzeni

W czerwcu 2021 roku, po 14 latach gry w Bundeslidze, Łukasz Piszczek wrócił jako zawodnik do 3 ligowego klubu – LKS Goczałkowice-Zdrój. Poza samymi występami zawodnik również aktywnie wspiera klub, na przykład zapewniając współpracę lokalnej akademii z Niemieckim klubem, w którym występował. Być może takie działania legendy Borussii sprawią, że będziemy mogli oglądać kolejne pokolenia piłkarzy na najwyższym poziomie Niemieckich rozgrywek.

Łukasz Piszczek to zdecydowanie legenda Polskiej piłki i przykład, że chłopak nawet z małej miejscowości może zajść daleko. On, obok dwójki pozostałych ze złotej trójcy, otworzyli drzwi dla światowej piłki dla kolejnych pokoleń. Zainspirowali miliony młodych Polaków, pokazując, że można coś osiągnąć i budując markę polskiego piłkarza za granicą.

Wymagania dla przyszłych kierowców

0
Wymagania dla przyszłych kierowców

Chciałbyś zostać kierowcą samochodu osobowego? Pragniesz mieć uprawnienia do kierowania pojazdem? By twoje marzenie mogło się spełnić musisz podjąć pewne kroki w tym kierunku.

Lodówki gastronomiczne – nowe czy używane?

0
Lodówki gastronomiczne

Zakup lodówki gastronomicznej często wiąże się z poważnymi wydatkami. Nie wszystkich restauratorów stać na taki zakup, zwłaszcza gdy są na etapie wyposażania swojego pierwszego lokalu. Właśnie z tego powodu warto rozważyć zakup używanego urządzenia. Czy warto je kupować? Czy lepsze są nowe lodówki?