dysk
fot. pixabay.com

Wypadnięcie dysku to tak naprawdę potoczna nazwa przepukliny kręgosłupa. Schorzenie to kiedyś dotykało najczęściej osoby starsze. Obecnie coraz częściej przytrafia się również młodszym osobom. Winny jest inny styl życia. Przepuklina, choć sama w sobie nie jest poważnym schorzeniem, to jednak konsekwencje jej nieleczenia mogą być poważne i dotkliwe. Postęp medycyny przyniósł nowe metody nieinwazyjnego leczenia, które są bardzo efektywne i w wielu przypadkach pozwalają uniknąć interwencji chirurgicznej. Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa i jak ją rozpoznać?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/wypadniecie-dysku-przepuklina-kregoslupa-sa-przyczyny-objawy-metody-leczenia/

Jak rozpoznać przepuklinę kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa to dolegliwość spowodowana wysunięciem się jądra krążka międzykręgowego z przestrzeni kręgowej. Towarzyszy jej silny ból, ponieważ wysunięty krążek uciska nerwy. Przepuklina najczęściej występuje na odcinku lędźwiowym oraz szyjnym, choć może być zlokalizowana również w innych odcinkach kręgosłupa. 

Przepuklina kręgosłupa może być wywołana różnymi czynnikami. Najczęściej sugeruje się, że jest to wynik urazu spowodowanego przeforsowaniem się, dźwiganiem zbyt dużych ciężarów, czy przetrenowaniem. Wbrew pozorom jednak wypadnięcie dysku nie jest powodowane jedynie na skutek jakiejś aktywności fizycznej. W dużym stopniu sprzyja mu siedzący tryb życia, który doprowadza do osłabienia mięśni kręgosłupa. W szczególności dotyczy to osób z nadwagą, u których kręgosłup jest dodatkowo obciążony przez zbędne kilogramy. 

Najczęstszą oznaką tego, że wypadł nam dysk jest silny ból kręgosłupa w jednym konkretnym miejscu. Często towarzyszy mu również mrowienie i drętwienie. Chory może odczuwać osłabienie nóg. 

Leczenie przepukliny kręgosłupa

Podejrzenia przepukliny kręgosłupa weryfikuje się podczas rezonansu magnetycznego, tomografii lub badania radiologicznego. Jeśli objawy są łagodne, zazwyczaj zaleca się choremu kilkudniowy odpoczynek. Zdarza się jednak, że stan pacjenta wymaga podania środków przeciwbólowych oraz rozluźniających, a nawet zastrzyków z kortyzonu. Najcięższe przypadki kwalifikują się na operację. 

Przeczytaj też: http://www.zareczona.pl/skutecznosc-wkladki-domacicznej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ