Kotyliony na święto narodowe

0
1388

Kotylion narodowy jest wyrazem patriotyzmu i miłości (przywiązania) do ojczyzny. W naszym kraju kotyliony są w barwach biało-czerwonych. Biel umieszczona jest w środku i stanowi serce kotyliona, zewnętrzny okręg jest w kolorze czerwonym. Nie zawsze jednak tak było. Zanim pojawił się kotylion i kokarda, uczucia patriotyczne wyrażano w postaci kokardy – wstążki zawiązanej w normalny tradycyjny sposób. Pierwotnie kokardy wykonywane były z liści, kwiatów i słomy. Następnie były rozetki z wstążek albo wytłoczone na malowanej blasze.

Problematykę koloru kokardy narodowej, która stanowiła pierwowzór kotyliona, podjął na początku XX wieku Adam Chmiel. To on pierwszy napisał o tym, że barwy kokardy powinny odzwierciedlać kolory chorągwi. Jeżeli na chorągwi są dwa kolory, to kolor znajdujący się wyżej, powinien występować na kokardzie podwójnie. Zgodnie z tą zasadą ozdoba narodowa powinna być biała w środku, otoczona czerwonym okręgiem i wykończona białą obwódką na zewnątrz.

Kotyliony są ozdobami narodowymi, które mają bardziej rozbudowaną formę niż kokarda. W sercu kotyliona można umieścić napis lub jakiś obrazek. Wykonane są najczęściej ze wstążek atłasowych albo satynowych. Ich przykładową ofertę można zobaczyć tutaj: https://okolicznosciowe.com.pl/kategoria-produktu/kotyliony-i-kokardy/.

Właściwy sposób noszenia kotyliona

Biało-czerwone kotyliony jako symbol narodowej tożsamości powinny być noszone na sercu, z lewej strony klapy marynarki albo munduru w przypadku żołnierzy. Kotylion najlepiej nosić na galowym i eleganckim stroju. Noszenie kotyliona zobowiązuje do odpowiedniego zachowania (pełnego powagi i szacunku) podczas uroczystych świąt narodowych.

Noszenie kotylionów podczas świąt narodowych

Kotyliony najczęściej nosi się podczas oficjalnych uroczystości państwowych. Noszone są dla podkreślenia związku uczuciowego z ojczyzną, narodem, państwem. Jest to również wyraz historycznej pamięci. Polacy najczęściej noszą je podczas Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja), Święta Konstytucji Trzeciego Maja, Święta Wojska Polskiego (15 sierpnia) i Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada).

Noszenie kotylionów podczas obchodzenia świąt narodowych to tradycja podtrzymywana przez wiele narodów. Francuzi wpinają kotyliony z barwami narodowymi 14 lipca dla uczczenia Dnia Bastylii. Anglicy 23 kwietnia w Dzień Św. Jerzego, a  Amerykanie 4 lipca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ