ubrania
fot: pixabay.com

Moda zmienia się bardzo szybko, trudno nadążyć za nowymi trendami. Dotyczy to nie tylko mody kobiecej, ale i młodzieżowej. Młodzież natomiast wydaje się być jeszcze bardziej krytyczna pod tym względem wobec swoich rówieśników. O ile młodsze dzieci stroimy właściwie dla siebie samych, ponieważ nie przykładają zbytniej wagi do tego, co mają na sobie, tak w przypadku nastolatków następuje ostra selekcja ubrań.

Zobacz też: http://trzypion.pl/ubrania-mlodziezowe/

Nam, jako rodzicom, trudno zrozumieć kryteria, jakimi kieruje się młodzież wybierając odzież. Okres dojrzewania to czas demonstrowania swojej autonomii, samodzielności. Wyznacznikiem jest dla nich grupa rówieśnicza, nasz autorytet natomiast mocno blednie. Trudniej nam się komunikować, a co za tym idzie, poznać swoje wzajemne zainteresowani i preferencje. 

Ubranie jako manifestacja wartości

Nie warto demonstrować swojej przewagi i zmuszać nastolatków do noszenia tego, co uważamy za słuszne. To czas, kiedy młodzi ludzie pozna siebie właśnie poprzez eksperymentowanie z modą. O ile ubiór w przypadku dorosłych pełni funkcję praktyczna i reprezentacyjną, w przypadku młodzieży jest on swoistym manifestem wartości i przynależności do różnych grup. Być może trudno nam zrozumieć zamiłowanie naszej córki czy syna do starych, rozciągniętych koszulek czy tez podartych, przykrótkich jeansów. Jeśli jednak przyjrzymy się im bliżej możemy dostrzec w tym promocje ekologicznej postawy, która ostatnio jest tak ważna dla młodych ludzi. 

Uszanujmy zdanie nastolatka

Oczywiście, warto wskazywać nastolatkom sytuacje, w których wypada włożyć elegancki strój. Trzeba tu jednak postawić na kompromis i uwzględnić ich rozumienie elegancji. Kupowanie nastolatkom ubrań bez konsultacji z nimi może stać się przyczyną ostrych sporów. Wielce wątpliwe, że uda nam się trafić w gusta naszych nastoletnich dzieci, czeka nas wiec spore rozczarowanie, że zakup nie wywołał oczekiwanej radości. Dla nich z kolei frustrujące będzie to, że zamiast niechcianego ubrania mogliby mieć inne, wymarzone. Najlepszy rozwiązaniem będą więc wspólne zakupy, a w przypadku starszych dzieci – bony do ulubionych sklepów odzieżowych lub po prostu – pieniądze. W jednym i drugim przypadku dobrze jest ustalić wcześniej, co trzeba kupić, jakiego ubrania potrzebują Nie oceniajmy jednak wyborów nastolatków. 

Przeczytaj też: http://www.derm-art.pl/co-musisz-wiedziec-o-przedluzaniu-rzes/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ