Jak usunąć plamy z żywicy

Jeśli przydarzy nam się zabrudzić ubranie żywicą wpadamy w panikę sądząc, że rzecz nadaje się już tylko do wyrzucenia. Nic bardziej mylnego. Wprawdzie plamy z żywicy są trudne do usunięcia, ale to jeszcze niczego nie przesądza. Żywica przez to, że nie wnika w strukturę materiału, może być powodzeniem usunięta bez pozostawienia najmniejszego śladu.

Jeśli żywica jest świeża i zauważymy plamę stosunkowo szybko, należy ją zamrozić za pomocą kostek lodu. Po kilku minutach można już zeskrobać utwardzoną wierzchnią warstwę żywicy. Najlepiej zrobić to paznokciem, ponieważ wtedy mamy lepsze wyczucie i nie zniszczymy ubrania. Niewskazane jest używanie ostrych przedmiotów, takich jak noże czy nożyczki, ponieważ można uszkodzić włókna i strukturę materiału. Pozostałą jej część należy zwilżyć jakimś rozpuszczalnikiem, na przykład olejkiem z drzewa herbacianego, który skutecznie rozpuszcza soki roślinne i żywicę. Można zastosować również preparat WD 40, jednak uprzednio należy zapoznać się z ulotką informacyjną, co do czasu pozostawienia środka na tkaninie, w przeciwnym razie można ją trwale uszkodzić. Kiedy żywica zacznie się rozpuszczać, za pomocą ściereczki lub bibuły trzeba usunąć rozpuszczalnik z ubrania. Dla pewności wszelkie ewentualne pozostałości przecieramy spirytusem salicylowym lub octem, jeśli mamy do czynienia z delikatniejszymi materiałami. Czynność należy powtórzyć, jeśli zabieg nie przyniósł zamierzonego efektu.

Kolejnym sposobem jest posypanie talkiem spodu ubrudzonej tkaniny, natomiast wierzch przecieramy ściereczką zwilżoną acetonem, czystą benzyną lub preparatem sporządzonym z terpentyny i denaturatu.

Do usunięcia plamy z żywicy doskonale sprawdzi się zwykłe masło. W tym celu należy nałożyć jego odrobinę na plamę i pozostawić na około 1,5 godziny, po czym przemyć wacikiem kosmetycznym namoczonym w roztworze amoniaku i soli kuchennej w stosunku 1:4. Potem można ubranie wyprać zgodnie z zaleceniami producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ