Kuchnia orientalna zachwyca bogactwem smaków oraz aromatów. Jest jednocześnie bardzo złożona, ponieważ czerpie z wielu odmiennych kultur. Wystarczy odwiedzić restauracje serwujące tajskie oraz indyjskie jedzenie, np. Thali Palace w Poznaniu, by się o tym przekonać. Sprawdź i dowiedz się, czym różnią się sztuki kulinarne obu krajów.

Kuchnia tajska i indyjska są do siebie bardzo zbliżone, co wynika między innymi z ich położenia. Spore różnice sprawiają jednak, że sztuki kulinarne obu krajów są osobliwe i niepowtarzalne.

Kuchnia indyjska – typowe cechy

Kuchnia indyjska obejmuje sztukę kulinarną Hindusów oraz sztukę kulinarną innych grup mieszkańców tego kraju. Spory wpływ na kształtowanie się kuchni i sposobu odżywiania miały wierzenia religijne. Dlatego wyróżnia się dużym zróżnicowaniem smaków oraz aromatów.

Analizując tradycyjną sztukę kulinarną Indii, można wyróżnić cztery podstawowe kuchnie – zgodnie ze stronami świata.

  • Kuchnia północy – charakteryzuje się większą łagodnością dań, w których królują przede wszystkim potrawy na bazie mięsa drobiowego. Są też dania z baraniny oraz mięsa koziego. Nie spożywa się tutaj wieprzowiny. Najbardziej znaną potrawą tego regionu jest curry – danie często serwowane w polskich restauracjach, np. Thali Palace w Poznaniu.
  • Kuchnia południa – typowe dla niej są dania wegetariańskie, głównie z uwagi na zakaz spożywania wołowiny. Podstawę stanowią potrawy z ryżu. Większość potraw jest mocno przyprawiona, dlatego większość posiłków zawsze kończy się daniem z jogurtem.
  • Kuchnia wschodu – tutaj dominują dania z ryżu, soczewicy oraz ryb. Podstawą żywieniową są też smażone placki, zaś szefowie kuchni słyną z przyrządzania słodkich dań z białego sera.
  • Kuchnia zachodu – kształtuje ją przede wszystkim kuchnia bombajska oraz kuchnia wyspy Goa.

Kuchnia tajska – cechy charakterystyczne

Sztuka kulinarna Tajlandii stanowi wypadkową smaków charakterystycznych dla kuchni chińskiej oraz kuchni indyjskiej (głównie zachodniej). Mimo dużego podobieństwa, kuchnia tajska pozostaje oryginalna. To zasługa stosowanych tam przypraw i dodatków do dań, takich jak: trawa cytrynowa, mleko kokosowe, świeży imbir, liście limonki.

Kuchnia indyjska bardziej pikantna

Mówiąc o różnicach między kuchnią tajską a indyjską, należy wspomnieć o ostrości serwowanych dań. Sztuka kulinarna Tajlandii jest dużo łagodniejsza w porównaniu z kuchnią Indii, ale i tutaj nie brakuje wyraziście przyprawionych potraw.

Różnice polegają również w rodzajach stosowanych przypraw i składników. Podczas, gdy w kuchni tajskiej często wykorzystywane są m.in. liście papedy, tajskie chili, bazylia tajska, tak w kuchni indyjskiej nie może zabraknąć m.in. mąki z ciecierzycy, garam masali, kozieradki, kolendry czy kardamonu.

Jeżeli chcesz przekonać się osobiście, na czym polegają i czy bardzo widoczne są różnice w smakach obu kuchni, zamów jedzenie z dostawą do domu. Wybierz jedną z najlepszych restauracji indyjskich (np. Thali Palace w Poznaniu) oraz rekomendowaną restaurację tajską, a następnie porównaj zaserwowane dania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ