Jak w mądry sposób nabrać masy mięśniowej

Osoby, które regularnie trenują, powinny przywiązywać szczególną uwagę do tego, co znajduje się na ich talerzu. Chodzi bowiem o to, aby zachować odpowiednie proporcje pomiędzy masą mięśniową, a tłuszczową. Doskonałym sposobem na to, aby nabrać beztłuszczowej masy mięśniowej, jest stosowanie specjalistycznej diety na masę. Czym charakteryzuje się dieta na masę i jak ją skomponować mądrze?

Sekret tkwi w białku

Dieta na masę charakteryzuje się tym, że w każdym posiłki znajduje się duża ilość pełnowartościowego białka. Dodatkowo sportowiec spożywa jedynie dobre tłuszcze, a także pełnowartościowe węglowodany. Wszystko po to, aby mięśnie otrzymały odpowiednie paliwo do treningu, lecz z drugiej strony mogły również w łatwy sposób zregenerować się po wysiłku. Dieta na masę ma za zadanie przede wszystkim budować mięśnie, lecz tym samym musi być ona zdrowa i dostarczać wszelkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. W diecie na masę bardzo ważne jest dopasowanie podaży kalorii do konkretnej osoby. Dlatego też trudno jest jednoznacznie określić, jakie dokładnie posiłki i w jakiej ilości powinny być spożywane – wszystko zależy bowiem od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie. To zaś wynika przede wszystkim z prowadzonego stylu życia (jak często trenujemy) oraz wieku i płci.

Jak skomponować jadłospis?

Ułożenie diety na masę we własnym zakresie nie jest proste. Problem polega bowiem na tym, że z jednej strony nie może ona dostarczać zbyt wielu tłuszczów oraz węglowodanów, jednak z drugiej strony musi zapewniać sportowcowi odpowiednią ilość kalorii oraz składników odżywczych. Dlatego też po pomoc można zgłosić się do profesjonalnego dietetyka, który ułoży dla nas jadłospis biorąc pod uwagę nasze indywidualne potrzeby, a także preferencje żywieniowe. Dieta na masę nie musi być bowiem nudna i monotonna. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem będzie również zamówienie diety pudełkowej dla osób chcących wypracować sobie masę mięśniową. Posiłki zostaną dopasowane pod kątem kaloryczności oraz indywidualnych potrzeb. Co więcej, możliwa jest także konsultacja z dietetykiem, aby jeszcze lepiej dobrać menu dla siebie. Zaletą cateringu jest fakt, iż nie musimy przygotowywać posiłków we własnym zakresie ani zastanawiać się, jakich substytutów produktów użyć, jeśli te podane w naszym menu akurat nie są dostępne. Dzięki cateringowi możemy skupić się na tym co ważne, czyli na planowaniu treningów, natomiast planowaniem posiłków diety na masę zajmą się wyspecjalizowani w temacie dietetycy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ