Czy rogowacenie słoneczne jest groźne dla skóry

Nie tak dawno rogowacenie słoneczne nazywaliśmy rogowaceniem starczym i już w tej nazwie można wykryć charakterystyczne cechy tej przypadłości. Pod jej wpływem skóra wygląda tak, jak gdyby nagle drastycznie się zestarzała. Za ten niekorzystny efekt odpowiedzialne jest promieniowanie UV.

Jak rozpoznać zmiany?

W przypadku rogowacenia naskórka dochodzi do martwicy komórek skóry, które powoli zaczynają wydostawać się na zewnętrzną stronę naskórka, gdyż są wręcz wypychane przez młodsze i nowsze komórki. Dochodzi do powstania wyraźnych grudek, przypominających niewielkie brodawki. Zmiany mogą powstawać na różnych obszarach ciała, ale najczęściej obserwuje się je na skórze twarzy, szyi oraz dłoniach.

Pod wpływem rogowacenia skóra może też delikatnie krwawić oraz wywoływać inne uporczywe objawy – np. świąd bądź stany zapalne. Nie jest to wyłącznie problemy estetyczny. Rogowacenie potrafi stać się przyczyną naprawdę groźnych chorób.

Szkodliwość rogowacenia

Rogowacenie, do którego doszło pod wpływem słońca, jest niestety bardzo groźne. Obumarłe lub uszkodzone komórki mogą szybko przekształcić się w komórki nowotworowe i ostatecznie (jeśli nie będą leczone) doprowadzić nawet do rozwinięcia raka skóry, a przede wszystkim jednej z jego odmian, czyli raka kolczystokomórkowego.

Aż u 10-20% pacjentów ze zdiagnozowanym rogowaceniem słonecznym dochodzi do przekształcenia się zmian w zmiany o charakterze nowotworowym. Oczywiście takim przemianom najlepiej byłoby zapobiegać poprzez unikanie promieniowania UV, jednakże jeżeli doszło już do rogowacenia słonecznego, ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia.

Jak się leczy rogowacenie słoneczne?

Na samym początku należałoby sprawdzić przy pomocy badania histopatologicznego, czy zmiany nie mają przypadkiem charakteru nowotworowego. Jeżeli tak nie jest, od razu można rozpocząć leczenie. W przypadku rogowacenia czas jest na wagę złota. Trzeba działać szybko, dopóki zmiany są jeszcze łagodne.

Leczenie rogowacenia słonecznego obejmuje przede wszystkim stosowanie różnego rodzaju środków farmakologicznych przeznaczonych do stosowania miejscowego. Są to głównie maści oraz kremy. Czasami leczenie uzupełnia się również krioterapią ciekłym azotem, która w przypadku tego schorzenia działa bardzo dobrze.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ