Ciąża zaczyna się od momentu zapłodnienia (albo inseminacji) i kończy momentem porodu. To najbardziej ogólna definicja. Zapłodnienie nie jest jasno zdefiniowane i dlatego część naukowców przyjmuje, że ciąża zaczyna się od momentu zagnieżdżenia się zarodka w macicy, co jest o tyle uzasadnione, że do 70% zapłodnionych komórek ginie w sposób niezauważony przed zagnieżdżeniem. Jest to proces najzupełniej naturalny i najczęściej niezauważany przez kobiety.
Pęcherzyk ciążowy
Jakiś czas po zapłodnieniu tworzy się pęcherzyk ciążowy (zwany też jajem płodowym). Zawiera on płyn, płód, jamę owodni i pozazarodkową masę ciała. Można go zobaczyć dopiero około czwartego-piątego tygodnia ciąży podczas USG (najlepiej dopochwowego). W pęcherzyku ciążowym około szóstego tygodnia powstaje pęcherzyk żółtkowy, który odżywia zarodek aż do momentu pojawienia się łożyska. Czasami pęcherzyk ciążowy rośnie pomimo tego, że doszło do obumarcia zarodka. Mogło to się wydarzyć na bardzo wczesnym etapie ciąży. Tak wczesnym, że kobieta nawet jej nie zauważyła. Pusty pęcherzyk ciążowy (puste jajo ciążowe) może dawać objawy ciąży, tak, jakby organizm nie zorientował się, że powinien już zahamować jej rozwój, bo nie ma już zarodka.
Może się zdarzyć obumarcie płodu na późniejszym etapie ciąży. Objawy obumarcia płodu mogą być niejednoznaczne (brak przybierania na wadze, brak ruchów płodu, niezmieniający się obwód brzucha, zmiana w ruchach płodu) dlatego w przypadku podejrzenia czy niepokoju należy udać się do lekarza. To on może jednoznacznie stwierdzić brak akcji serca i obumarcie płodu. W zależności od etapu ciąży wdroży też dalsze postępowanie.
Ciąża bez objawów
To nie miejska legenda ale fakt – można nie wiedzieć, że jest się w ciąży. To zadziwiające, ale bardzo wiele kobiet (jedna na 475) nie ma objawów ciąży. Orientują się dopiero po 20. tygodniu albo wręcz rodząc. Może tak się wydarzyć w przypadku zaburzeń psychicznych kobiety, gdy wypiera ona ciążę. Tak dzieje się rzadko.
Znacznie ciężej powodem ciąży bez objawów są wcześniejsze nieregularne miesiączki, znaczna nadwaga i otyłość, niewielka ilość hormonów ciążowych. Organizm może nie wysyłać informacji o odmiennym stanie albo informacje te mogą być błędnie interpretowane przez kobietę.