Przełom września i października to gorący okres w życiu każdego studenta. Jest on dodatkowo stresujący dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę na uniwersytetach czy politechnikach. Często dodatkowym zmartwieniem jest fakt, że studia łączą się z opuszczeniem rodzinnej miejscowości, wyjazdem i rozpoczęciem nowego, samodzielnego życia. W jaki sposób ułatwić sobie funkcjonowanie na uczelni i co potrzebne jest do skutecznej nauki oraz przyjemnego uczęszczania na zajęcia? Oto lista niezbędników każdego studenta, który oprócz wspaniałych wspomnień, chce posiadać jak największą wiedzę (oraz, oczywiście, dobre oceny):

NOTATKI

Robienie notatek jest kwestią bardzo indywidualną. W trakcie studiowania z pewnością wypracujesz sobie swój własny system pisania. Możesz zastosować metodę szkolną- osobny zeszyt do każdego przedmiotu- ale zazwyczaj nie sprawdza się ona na żadnej uczelni i często powoduje zbędny chaos, gdy zbliża się masa zaliczeń oraz sesja. Co więcej, zeszyty są przecież bardzo ciężkie i zajmują dużo miejsca. Dobrym pomysłem jest posiadanie jednego zeszytu, najlepiej na spirali, z którego można wyrywać pojedyncze kartki. Dzięki temu, łatwo jest segregować notatki z poszczególnych zajęć w osobnych koszulkach. Wystarczy nosić ze sobą jeden zeszyt i koszulki, w których znajdują się materiały tylko z przedmiotów, odbywających się danego dnia. Takie prowadzenie notatek ma także inną zaletę- w gorącym okresie kolokwiów noszenie kilku kartek do ksera jest wygodniejsze niż dźwiganie paru zeszytów. Istotną kwestią są także odpowiednie długopisy. Mogą one kosztować grosze, ale muszą wygodnie leżeć w ręce i co najważniejsze: nie rozmazywać się. Kolorowe cienkopisy przydają się do zaznaczania znaczących informacji, robienia wykresów oraz skomplikowanych rysunków (szczególnie przydatne na uczelniach technicznych podczas rozwiązywania trudnych zadań). Małe kolorowe karteczki samoprzylepne to kolejna przydatna rzecz. Pozwala na zaznaczenie ważnych wiadomości i zdecydowanie ułatwia wielogodzinną naukę.

PENDRIVE

Mały, ale jakże przydatny gadżet. Niektórzy wykładowcy dzielą się ze studentami materiałami, wysyłając je na maila, ale istnieją również tacy, którzy wykłady przekazują na nośniku pamięci. Jest on również niezastąpiony podczas laboratoriów przeprowadzanych przy użyciu komputerów. Jeśli konieczne jest wykonanie sprawozdania, to najszybszą i najlepszą metodą zapisania danych z zajęć jest użycie pendrive’ a.

TECZKA

Gadżet rodem ze szkoły podstawowej, które niejednokrotnie przydaje się na uczelni. Przynoszenie sprawozdań, gotowych kart pracy na zajęcia, czy też noszenie luźnych kartek na wejściówki, kolokwia lub notatki wymaga posiadania praktycznej teczki.

PUNKT KSERO

Jedno z najbardziej uczęszczanych przez studentów miejsc, szczególnie przed kolokwiami lub w czasie sesji. Najlepszym pomysłem jest znalezienie jak najtańszego ksera, ponieważ wielokrotnie będziesz musiał z niego skorzystać. Często osoby prowadzące wykłady lub ćwiczenia dają jeden lub kilka egzemplarzy potrzebnych materiałów na całą grupę i konieczne jest ich skopiowanie. Jeżeli zdarzy Ci się opuszczenie zajęć, a materiały z danego dnia potrzebne są do zaliczenia, to zazwyczaj nie będzie Ci się chciało przepisywać notatek, tylko skserujesz je od pomocnych i życzliwych znajomych z kierunku. Nierzadko konieczne jest także skserowanie części skryptu lub książki z biblioteki.

STARSI ZNAJOMI Z TEGO SAMEGO KIERUNKU / WYDZIAŁU

Życzliwa osoba, która zna Twoich wykładowców, to prawdziwy skarb dla każdego studenta. Dowiesz się wszelkich przydatnych informacji na temat formy zaliczenia przedmiotu, często również będziesz mógł liczyć na notatki z zajęć od starszych kolegów, a nawet gotowe opracowania zagadnień na sprawdzenie wiedzy. W czasie sesji, kiedy mnóstwo egzaminów odbywa się w bardzo krótkim okresie czasu, łatwiej jest skutecznie przygotować się do zaliczenia za pomocą skróconych notatek, w których znajdują się najważniejsze informacje.

POWER BANK

W dzisiejszych czasach nie możemy obejść się bez korzystania z telefonu. Przydatny jest on szczególnie, kiedy korzystamy z notatek w formie elektronicznej. Często przed kolokwium lub wejściówką konieczne jest przypomnienie ważnych wiadomości, zarówno na uczelni jak i w drodze na nią (na przykład podczas jazdy autobusem). Nie zapomnij wrzucić do torby lub plecaka power banka zanim wyjdziesz z domu. Rozładowana bateria w chwili, gdy bardzo potrzebujesz coś sprawdzić, potrafi skutecznie zepsuć humor.

complito.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ