zabawy z psem

Właściciele psów często chcą poświęcać swoim czworonożnym przyjaciołom jak najwięcej czasu i zapewniać im zróżnicowane aktywności. Psy uwielbiają przede wszystkim długie spacery, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, ale, jak wiadomo, nie zawsze mamy możliwość zabrania ich na dwór na dłuższy czas – brzydka pogoda czy problemy zdrowotne to tylko niektóre z przyczyn konieczności pozostania w domu. Co zatem możemy zrobić, gdy chcemy ciekawie zorganizować czas sobie i naszemu czworonogowi, a nie możemy sobie pozwolić na opuszczenie czterech ścian na dłużej? Istnieje całkiem sporo ciekawych zabaw, którymi możemy się zająć.

Aport!

Aportowanie to jedna z najprostszych i najbardziej znanych zabaw. My rzucamy jakiś przedmiot, a pies biegnie za nim i go przynosi. Warto jak najszybciej nauczyć zwierzaka oddawania aportowanej zabawki, w przeciwnym razie psiak może wyrobić sobie nawyk jej gryzienia zamiast przynoszenia, a my będziemy skazani na ciągłe odbieranie mu jej wbrew jego woli. Zakres przedmiotów, które mogą służyć do aportowania, jest bardzo szeroki – możemy oczywiście rzucać psu specjalne zabawki dla zwierząt, ale nie musimy się do nich ograniczać! Równie dobrze sprawdzą się pluszaki, patyki, stare skarpetki czy nawet plastikowe butelki lub korki od szampana. W przypadku zabawy tymi mniej klasycznymi „zabawkami” należy jednak pamiętać, aby pilnować swojego czworonoga i sprawdzać, czy nie zrobi sobie krzywdy – występuje bowiem ryzyko połknięcia jakiegoś małego elementu lub pokaleczenia psich dziąseł czymś ostrym.

Zabawa w ganianego

Również jest bardzo prosta i nie wymaga praktycznie żadnych przygotowań. Wystarczy, że biegamy razem ze swoim psem – raz on goni właściciela, raz właściciel jego. Po przebiegnięciu krótszego lub dłuższego (w zależności od tego, jaką przestrzeń mamy dostępną w domu) dystansu w jedną stronę za swoim zwierzakiem, zmieniamy kierunek biegu i pozwalamy psu gonić siebie. Jest to zabawa tak prosta i mało wymagająca, a sprawia tak wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom!

Sztuczki

Ktoś mógłby pomyśleć, że wykonywanie sztuczek przez psa to wcale nie zabawa, tylko coś w rodzaju pracy, poddawanie się komendom. Prawda jest jednak taka, że psy uwielbiają współpracować z ludźmi i cieszą się, gdy dobrze wykonają swoje zadanie i dostaną za to nagrodę, dlaczego więc nie potraktować tego jako zabawę? Uczmy nasze zwierzaki sztuczek i nagradzajmy je za poprawne ich wykonywanie. Nagrodą może być jakiś przysmak albo zwykłe pogłaskanie pupila – ważne, żeby wiedział, że udało mu się dobrze zrobić to, czego od niego oczekiwaliśmy! Taka współpraca wspaniale zacieśnia więź między psem a jego właścicielem, dlatego warto poświęcać jej jak najwięcej czasu.

Szukaj!

Ta zabawa jest bardzo lubiana przez czworonogi, gdyż wiąże się ze znajdowaniem ich ukochanych smakołyków. Jak się w to bawić? Zostawiamy psa w jednym pomieszczeniu, a sami udajemy się do innego i tam chowamy w jakimś miejscu smakołyk. Kryjówka może być dowolna, oczywiście pod warunkiem, że nasz zwierzak będzie w stanie się do niej dostać. Możemy więc schować przysmak pod fotelem, za kanapą, na krześle i w wielu innych miejscach. Gdy smakołyki są już ukryte, wołamy psa i każemy mu szukać. Jeżeli psiak ma problem ze znalezieniem przysmaku, możemy spróbować delikatnie naprowadzić go na właściwy trop. Radość po odszukaniu i schrupaniu smakołyka będzie ogromna!

Ence pence, w której ręce?

Również łatwa i lubiana zabawa. Bierzemy przysmak i chowamy go w jednej ręce, a następnie wołamy pupila i wyciągamy do niego dłonie zaciśnięte w pięści. Jego zadaniem jest wskazanie, w której ręce znajduje się smakołyk, a następnie zjedzenie go w ramach nagrody!

Przeciąganie „liny”

Ta zabawa, jak sama nazwa wskazuje, polega na przeciąganiu razem ze zwierzakiem jakiegoś przedmiotu. Może to być zabawka, stara szmata czy skarpetka. Pies ciągnie w swoją stronę, właściciel w swoją, wygrywa ten, kto pierwszy zgarnie całą zabawkę dla siebie. Zabawa ta jest uwielbiana przez czworonogi, należy jednak zwracać uwagę na to, by zwierzak nie zapędził się za bardzo i nie zapomniał, że się tylko bawi – w przeciwnym razie występuje ryzyko, że może zacząć zachowywać się agresywnie. Musimy też pamiętać, żebyśmy to my nie przesadzili, nie szarpali zabawki za mocno i nie przeciążyli naszego pupila. Może się też zdarzyć, że nitki z przeciąganych szmatek czy skarpetek zaplączą się między pazurki albo zęby psiaka – zwracajmy na to uwagę, aby zwierzak nie zrobił sobie krzywdy.

Zabawy opisane powyżej to tylko niektóre z możliwości spędzania czasu z naszymi pupilami. Zawsze możemy też wypytać znajomych, którzy posiadają psy, jak lubią się z nimi bawić, lub zdać się na naszą kreatywność – możliwości zabawy ze zwierzętami jest bez liku, trzeba tylko chcieć! A chcieć warto, gdyż poświęcanie czasu i uwagi naszym czworonogom doskonale zbliża nas do siebie i zacieśnia więzi – a czy nie na tym tak bardzo nam zależy?

maleacieszy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ