Żyjemy coraz szybciej, coraz intensywniej. Praca, zakupy, obowiązki domowe, poganiani przez „dedlajny” i „asapy”. Byle do weekendu, byle do świąt, byle do wakacji. A kiedy wreszcie przychodzi upragniony czas wolny – nie potrafimy tak naprawdę odpoczywać. Jak więc odpoczywać, żeby się nie zmęczyć?

Sztuka relaksu nie dla każdego jest sprawą prostą i oczywistą. Aby odpoczynek dawał pożądane efekty, warto zastosować się do kilku zasad:

1. Czas

Po pierwsze, znajdź czas na odpoczynek. Ponieważ w czasie wolnym od pracy zawodowej nie jesteśmy wolni od innych obowiązków, prawdziwą sztuką bywa znalezienie chwili dla siebie. Sobotnie porządki? Zakupy? Dzieci? Rachunki? Gotowanie? Stop! W tym całym szaleństwie wyznacz czas tylko dla siebie – bez względu na to czy to będzie godzina czy dwie, rano, w południe czy wieczorem. To zależy również od preferowanego przez ciebie sposobu spędzania wolnego czasu. Ważne jest to, aby to była tylko twoja chwila. Jeśli będzie trzeba, zrób dłuuugą listę zakupów i wyślij męża z dziećmi do sklepu.

2. Przekonanie

A dokładniej przekonanie siebie, że masz do tego prawo. Prawo do odpoczynku, do tego, aby wygospodarowaną chwilę spędzić w sposób, który daje ci radość. Po prostu. Jeśli nie umyjesz okien w ten weekend – świat się nie zawali. Ale jeśli zaniedbasz własny odpoczynek, twój świat, twoje samopoczucie może na tym ucierpieć.

3. Dopasowanie

Bardzo ważne jest, aby dobierać sposób spędzania wolnego czasu do własnych upodobać, ale również predyspozycji i aktualnego nastroju. Nie od wczoraj wiadomo, że ruch, szczególnie na świeżym powietrzu, ładuje nasze baterie, więc poranny jogging jest świetnym pomysłem na odpoczynek. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, prawdopodobnie odpoczynek będzie ci się kojarzył właśnie z ruchem – od spaceru, poprzez rodzinną wycieczkę rowerową, po wymagający trening na siłowni. Co jednak, jeśli przychodzi twój wyczekiwany wolny czas, rower już krzyczy do ciebie z garażu, a ty… po prostu nie masz na to siły? Albo gorzej się czujesz? Rozpacz! Nie odpocznę! Stracony weekend! Otóż nieprawda. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, że odpoczynek musi iść w parze z przyjemnością. Jeśli coś, co na co dzień sprawia ci przyjemność, dziś jest poza twoim zasięgiem – nie zmuszaj się na siłę. I w drugą stronę, jeśli preferujesz spokojny wieczór z książką, nie próbuj na siłę przebiec maratonu.

4. Miejsce

Niezwykle ważne jest również miejsce naszego odpoczynku. Oczywiście niektóre czynności są ściśle związane z konkretnym otoczeniem – nie będziesz przecież pływać w lesie i biegać na basenie. Istotne jest natomiast, aby wybierać takie miejsca, które same w sobie skłaniają do odpoczynku. Jeśli od poniedziałku do piątku tkwisz w biurowcu przed monitorem komputera, w wolnym czasie idź na spacer do parku, albo jeśli masz taką możliwość – wyjedź z miasta.

5. Ludzie

Są dni, kiedy mamy ochotę zawinąć się w koc i otworzyć ulubioną książkę – w samotności. Innym razem ważniejsze jest towarzystwo najbliższych. Bez względu na to, czy wolisz spędzać czas samotnie czy w grupie, ważne jest, aby unikać towarzystwa, które utrudni ci w danym momencie odpoczynek. W sobotę jeszcze szumi ci w głowie po całym tygodniu pracy w „korpo”, a gadatliwa koleżanka chce cię wyciągnąć na drinka? Nie męcz się, umów się z nią na kawę w tygodniu, a weekend niech pozostanie chwilą dla ciebie.

Teoretycznie wszystko już wiemy. Załóżmy więc, że jesteś osobą aktywną fizycznie, dla której wieczorne bieganie w pobliskim parku jest spełnieniem marzeń. Zakupy zrobione, okna umyte, a prasowanie… spokojnie może poczekać do jutra. Mąż z dzieciakami w kinie, masz więc czas tylko dla siebie. Pogoda wyśmienita, nowiutkie buty do biegania zerkają na ciebie z przedpokoju, a ty… masz lenia! Po prostu, najzwyczajniej na świecie ci się nie chce. Jedyne, na co masz ochotę, to zawinąć się w koc i miską popcornu zaszyć się przed telewizorem. Co teraz? Przecież pogoda! Przecież buty! Biegać? Nie biegać? Oczywiście, że nie biegać! Bo odpoczynek, to przyjemność. I nawet najwytrwalszy maratończyk potrzebuje czasem takiego dnia, kiedy bez żadnych konsekwencji może po prostu nic nie robić cały wieczór. Bo prawdziwą sztuką jest tak odpoczywać, żeby się nie zmęczyć.

willagreenhouse.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNauka muzyki
Następny artykułZabawy z psem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ