Czy klej przewodzący zastąpi tradycyjne lutowanie

Lutowie wykorzystywane na co dzień przez elektroników ma wiele wad. Jedną z nich jest potrzeba użycia wysokiej temperatury do jego upłynnienia. Kolejnym problemem, z którym borykają się osoby zajmujące się wykonywaniem drukowanych połączeń elektrycznych, jest niska elastyczność połączeń lutowanych. Co więcej, potrzeba umieszczenia na płytce wielu ścieżek wymaga dość dużo miejsca. Te wszystkie problemy może rozwiązać klej przewodzący.

Jak można wykorzystać klej przewodzący?

Stosuje się go powszechnie w elektronice. Jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie potrzebne są elastyczne połączenie oraz precyzja wykonania. Co więcej, klej ten może być stosowany tam, gdzie tradycyjne lutowie jest bezużyteczne. Wykonywanie ścieżek na szklanych płytkach lub taśmach elastycznych nie jest niczym trudnym przy użyciu tego preparatu.Bardzo ważną właściwością tego preparatu jest to, że jego punkt krzepnięcia jest o wiele niższy od temperatury lutowania, może on być używany do materiałów o dużej wrażliwości temperaturowej.

Właściwości kleju przewodzącego

Produkt ten jest mieszaniną zawierającą w swoim składzie kilka podstawowych składników, jednym z nich jest substancja będąca spoiwem. Najczęściej jest to żywica epoksydowa lub akrylowa. Dzięki temu samo spoiwo daje doskonałą ochronę przed wilgocią oraz zabezpiecza przed zwarciem. Drugim ważnym składnikiem jest srebro stanowiące przewodnik.Na powierzchni kleju wyciskanego z tubki mogą pojawić się pęcherzyki bądź struktury nazywane koralikami. Spowodowane jest to przez słabą jakością produktu. Można temu zapobiec, kupując klej przewodzący o odpowiedniej zawartości srebra.

Czy stosowanie tego rodzaju preparatów jest bezpieczne?

Kleje przewodzące w swoim składzie nie zawierają ołowiu oraz rozpuszczalników. W czasie nanoszenia kleju nie wydostają się do powietrza żadne szkodliwe substancje. W przeciwieństwie do tradycyjnego lutowania gdzie w lutowiu wykorzystywany jest ołów, a spalanie topników uwalnia toksyczne opary.Biorąc pod uwagę przytoczone w tekście atuty kleju przewodzącego, można stwierdzić, że proces wypierania tradycyjnego lutowania się rozpoczął. Używanie termicznych lutownic, ze względu na ich ograniczenia, będzie z czasem coraz mniej stosowane.

Kleje przewodzące dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ