Prawnik, adwokat czy rada prawny

Zatrudnienie prawnika albo kancelarii prawnej jest poważną decyzją, która musi być podjęta z pełną świadomością. Dobry, skuteczny prawnik to skarb, szczególnie w przypadku skomplikowanej sytuacji. Jaka kancelaria prawna będzie dobrym wyborem? Na co zwrócić uwagę, wybierając prawnika?

Odpowiednie uprawnienia

Dobry specjalista musi być nie tylko otwarty, elastyczny, ale co najważniejsze powinien mieć odpowiednie uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. Sprawdźmy czy wybrana przez nas osoba ma uprawnienia i pamiętajmy, że prawnik, adwokat, radca prawny to trzy różne zawody.

Najwęższe uprawnienia ma prawnik, taka osoba posiada tytuł magistra prawa. Taka osoba może otworzyć własną kancelarię prawną oraz udzielać porad prawnych, przy czym nie podlega on żadnym organom nadzorczym. Prawnik nie ma także obowiązku posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz nie może odmówić zeznań dotyczących swoich klientów tj. tajemnica zawodowa go nie obowiązuje.

Z kolei adwokat jest osobą posiadającą szkolenie aplikanckie oraz zdany egzamin adwokacki. Taki specjalista posiada najszersze uprawnienia, prowadzi działalność we własnym imieniu, jest także zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej, co oznacza, że nie może występować przeciwko swojemu klientowi.

Możemy zdecydować się także na współpracę z radcą prawnym. Taka osoba może zostać zatrudniona w kancelarii prawnej, radca nie może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Jak wybrać kancelarię prawną, żeby nie żałować?

Podczas wyboru kancelarii prawnej należy kierować się przede wszystkim opiniami innych klientów, a także doświadczeniem oraz kompetencjami danych specjalistów. Nigdy nie decydujmy się na zawarcie umowy z osobami, co do których nie jesteśmy w pełni przekonani, gdyż może okazać się, że mimo dobrych chęci, nie będą w stanie dobrze reprezentować naszych interesów i nam doradzić. Kancelaria prawna musi być skuteczna, prawnik musi być osobą wysoko wykwalifikowaną, posiadającą odpowiednią wiedzę, a także doświadczenie. Wybór nie jest prosty, gdyż obecnie na rynku kancelarii jest dużo, co więcej wiele tego typu firm oferuje usługi online, co oznacza, że nie trzeba spotykać się twarzą w twarz. Wybierajmy odpowiedzialnie i świadomie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ