Język angielski na rozmowie rekrutacyjnej

Osoby poszukujące pracy na stanowiskach specjalistycznych, menadżerskich czy w międzynarodowych firmach, bardzo często widzą w wymaganiach znajomość języka obcego. Najczęściej jest to, rzecz jasna, język angielski. Bardzo trudno znaleźć jest obecnie większą firmę, która nie miałaby jakichkolwiek kontaktów z zagranicą.

Jak określić znajomość języka angielskiego w CV?

W ofertach o pracę nierzadko widzi się sformułowanie „język angielski w stopniu komunikatywnym”. Co tak naprawdę ono oznacza? Chodzi tu o swobodę wypowiedzi w tym języku – zarówno w mowie i w piśmie. Skąd jednak wiedzieć, że poziom umiejętności, jakie się posiada jest wystarczający?

Najlepiej swoją wiedzę z zakresu danego języka poprzeć certyfikatami. W przypadku języka angielskiego duże znaczenie ma posiadanie certyfikatu BEC lub FCI. Znaczenie ma nie tylko sam rodzaj certyfikatu, ale również stopień na jaki się go zdało.

Język angielski na rozmowie rekrutacyjnej – czego się spodziewać?

Jeśli w CV napisało się, że zna się język angielski, podczas rozmowy rekrutacyjnej osoba, która ją przeprowadza, może chcieć sprawdzić wiarygodność tego zapisu. Oznacza to, że kilka pytań może paść po angielsku. Jeśli cała rozmowa ma być przeprowadzana w tym języku, wówczas rekruter powinien o takim fakcie poinformować z wyprzedzeniem.

Warto przygotować się do takiej rozmowy. Z pewnością pytania nie będą dotyczyły wyłącznie tego, jaka jest pogoda i opisu obrazka – jak było to nierzadko na egzaminach z angielskiego w czasach szkolnych. Pytania jakie mogą się pojawić zależą oczywiście od stanowiska na jakie ktoś się ubiega. W przypadku na przykład marketingowca, pytania mogą dotyczyć rodzaju form reklamy. Finansista z kolei może zostać zagajony o bieżącą sytuację na rynku walutowym.

Jak szybko podszkolić język angielski?

Nie istnieje jedna szybka i zawsze skuteczna metoda nauki języka angielskiego. Zazwyczaj nauka to długi proces, który trwa całymi latami. Bardzo ważne jest to, aby nie zaniedbywać kontaktu z językiem zaraz po zakończeniu edukacji.

Warto codziennie poświęcić choć kwadrans na przykład na czytanie w języku angielskim, oglądanie filmów bez napisów polskich. To proste metody, które dają naprawdę całkiem duże efekty.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House Wrocław.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ