Jak dbać o piekarnik?

Urządzenie własnej kuchni to coś o czym marzy każda kobieta. Z ekscytacją dobieramy meble, wyposażenie wewnętrzne, a także kupujemy wymarzony sprzęt AGD. Świeżo urządzona kuchnia cieszy oko, jednak nie na długo. Kuchnia to niestety jedno z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w całym domu. Meble i sprzęty poddawane są wysokim temperaturom, oparom wody i tłuszczu, a także uszkodzeniom mechanicznym.
Szczególnemu zużyciu w kuchni ulega zwłaszcza piekarnik, który jest zmorą każdej gospodyni domowej. Na rynku sprzętów AGD dostępne są piekarniki samoczyszczące, w których specjalny program pozwala na wyczyszczenie zabrudzeń poprzez spopielenie ich w wysokiej temperaturze. W piekarnikach takich wystarczy wybrać odpowiednie ustawienie, a następnie po zakończeniu czyszczenia zebrać popiół z dna piekarnika. Niestety – jak to zwykle z nowościami bywa – piekarniki samoczyszczące są stosunkowo drogie w porównaniu do innych piekarników. Z tego też powodu wiele osób rezygnuje z zakupu takiego piekarnika.
Warto wiedzieć, że nawet najzwyklejszy piekarnik może wyglądać jak nowy przez długie lata. Warunkiem takiego stanu jest jednak regularne dbanie o wnętrze piekarnika. Oznacza to, że piekarnik powinno się wyczyścić po każdym jego użyciu. Najtrudniejsze w wyczyszczeniu są stare zabrudzenia, dlatego należy robić wszystko, aby nie dopuścić do ich powstania.
Czasem jednak nie mamy czasu lub siły na wyczyszczenie piekarnika, w związku z czym odkładamy tę czynność na późniejszy termin. Stare zabrudzenia rodzą za sobą pytanie – czym czyścić piekarnik, aby szybko i skutecznie je usunąć? Zaschnięte zabrudzenia są trudne do usunięcia i warto w takim wypadku wspomóc się specjalnymi płynami przeznaczonymi do czyszczenia grilla i piekarnika. Środki takie można kupić w sklepach bez większego problemu.
Piekarnik można również wyczyścić bez użycia sklepowej chemii, stosując substancje, które znaleźć można w każdej kuchni. Sprawdzi się tutaj woda, ocet, soda lub proszek do pieczenia wymieszane ze sobą do uzyskania konsystencji papki, którą należy nanieść na stare zabrudzenia.

www.forum-liderow.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ