obgryzanie paznokci

Onychofagia (z greckiego: onycho – paznokieć, phagia – jeść) nałogowe obgryzanie paznokci. Pewnie zadajesz sobie pytanie -„Dlaczego obgryzam paznokcie i skórki?” – Jest to przede wszystkim wyuczony zły nawyk. Pewnego rodzaju kompulsywne zachowanie, które przynosi wiele złego. Z biegiem czasu staje się on trudnym do zwalczenia nałogiem. Obgryzione paznokcie i skórki wyglądają nieestetycznie robiąc bardzo złe wrażenie. Niektórym wystarczyła silna wola by przestać obgryzać. Stwierdzili, że to brzydko wygląda i wzięli się za siebie. Nie były im potrzebne żadne specyfiki. Jednak zdarza się to rzadko i większośc ludzi choć chcą przestać, nie potrafią. Szczególnie w stresujących sytuacjach.

Jak skutecznie przestać obgryzać paznokcie i skórki ? Co zrobić żeby przestać obgryzać paznokcie?

1.Gorzki lakier do paznokci.

W aptece możecie zakupić gorzkie lakiery do paznokci, przeznaczone właśnie dla osób, które obgryzają paznokcie. Jest to genialny sposób aby obrzydzić sobie smak płytki.

2. Oliwa z oliwek

Pierwszą zasadą do zdrowych i pięknych dłoni oraz paznokci jest ich nawilżanie, jednak smak oliwy z oliwek nie jest specjalnie pyszny. Może więc w ten sposób zrezygnujesz z obgryzania paznokci, wsmarowując oliwę w paznokcie i skórki.

3. Czarny lub ciemny lakier

Jeśli zależy Ci na ładnym wyglądzie dłoni, pomalowanie ich na ciemny kolor może uchroni Cię przed obgryzaniem? Poobgryzane paznokcie z ciemnym lakierem i pełno odprysków nie wygląda estetycznie. Warte kolory do wypróbowania: czerń, bordo, soczysta czerwień, granat, brąz.

jak przestać obgryzać paznokcie

4. Żele lub hybryda – tipsy górą

Zrobienie paznokci za pomocą żelu lub hybrydy też może być niezłą metodą! Takie paznokcie są twarde i praktycznie niemożliwe do odgryzienia. Trzeba jedynie pamiętać by „zrobić” od nowa paznokcie nim same odpadną i będziemy mieli możliwość dalszego obgryzania. Po paru razach istnieje prawdopodobieństwo, że przyzwyczaimy się i będziemy chcieli mieć ładne paznokcie, co może za skutkować niechęcią do obgryzania 🙂 Po za tym, nie jest to tani zabieg więc nie szkoda byłoby Ci pieniędzy, niszcząc paznokcie? Szkoda zjeść 70-150zł 😉
Nałożenie tipsów, według osób które miały problem z obgryzaniem paznokci, skutecznie pomaga w oduczeniu nawyku, a równocześnie likwiduje poczucie wstydu i zakłopotania związanego z nieestetycznym wyglądem dłoni. Chłopcom zaleca się skracanie paznokci i nakładanie bandaży.

5. Postanów sobie, że zapuścisz paznokcie

Postaw sobie wyzwanie, zapuszczanie paznokci! Pokaż sobie i udowodnij, że potrafisz. Sprawdzaj do jakiej długości uda Ci się zapuścić tym razem. Może zapuszczanie wejdzie Ci w krew i nie będziesz chciała już obgryzać? 🙂

6. Rób selfie paznokciom 🙂

Dokładnie tak! Codzienne zdjęcie paznokci. To na prawdę motywuje, gdy widzi się postępy z dnia na dzień jak zaczynamy pokonywać nałóg. W dalszych etapach możesz porównywać jaką walkę przeszłaś i jak wiele udało Ci się osiągnąć.

9. Żuj gumę

Dzięki życiu Twoje usta będą zajęte i skupią się na czymś innym niż obgryzanie paznokci. Jest tyle różnych pysznych smaków! 🙂

10. Długopis bądź piłeczka – pozbądź się stresu!

Warto mieć pod ręką długopis lub miękką piłeczkę. Dzięki trzymaniu tych przedmiotów, Twoje dłonie będą zajęte. Obgryzasz paznokcie najpewniej ze stresu. Noś ze sobą kulkę antystresową: mąka nasypana do balona albo jakieś koraliki.

11. Przekąski przed TV

Pewnie często zdarza Ci się obgryzać paznokcie jak już siedzisz spokojnie w domu przed telewizorem i oglądasz swój ulubiony serial. Całe napięcie dnia rozładowujesz w paznokciach! Biedne… Warto zainwestować w zdrowe przekąski, jeśli siedzisz bezczynnie przed TV. W chwili, gdy mamy ochotę włożenia palców do ust można spróbować czymś je zastąpić, np. paluszkami, ziarnami czy suszonymi owocami. Jedz pestki żebyś miała czym zająć ręce. A może pokrojone warzywa bądź owoce? Wybierz to co najbardziej lubisz, ale pamiętaj również o zdrowiu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ