Założenie firmy wbrew pozorom jest proste i szybkie. W dzisiejszych czasach większość formalności załatwić można przy pomocy internetu, bez wychodzenia z domu w zaledwie kilkadziesiąt minut.
Młodzi ludzie często zastanawiają się jak założyć firmę w Polsce. Założenie firmy jest całkowicie darmowe, zazwyczaj należy jedynie opłacić usługi księgowe.
Przede wszystkim należy zastanowić się jakich usług brakuje na rynku. Dobrym sposobem jest przeprowadzenie analizy rynku, odwiedzenie forum dla młodych przedsiębiorców i konsultacja z doradcą.
Takie działanie jest bardzo ważne aby firma miała szansę utrzymać się na rynku, rozwijać i zdobywać coraz to nowych klientów.
Chcąc założyć własną działalność gospodarczą w pierwszym kroku należy dokonać wpisu CEIDG-1. We wniosku należy określić rodzaj działalności i zakres swoich usług. Od tego momentu firma faktycznie istnieje. Jest to wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Za pomocą tego formularza w późniejszym czasie wprowadza się także wszelkie zmiany i aktualności dotyczące firmy. W formularzu należy umieścić również dane osoby zajmującej się księgowością firmy, w sytuacji gdy przedsiębiorca chce zmienić biuro rachunkowe powinien te dane uaktualnić.
Warto zlecić prowadzenie księgowości doświadczonej księgowej. Jest to duże ułatwienie, gdyż specjalista zajmuje się porządkowaniem faktur, oblicz wypłaty dla pracowników zajmuje się umowami i terminami płatności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Za usługi księgowe trzeba zapłacić zwykle od 150 do 300 złotych miesięcznie.
Dobrą alternatywą może być księgowość internetowa. Jest to opcja znacznie tańsza, a na stronie dostępny jest również łatwy program do fakturowania.
Oczywiście w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych należy złożyć potrzebne dokumenty. Osoba, która chce być objęta jedynie ubezpieczeniem zdrowotnym powinna złożyć druk ZZA, z kolei osoba rejestrująca się do wszystkich składek musi złożyć druk ZUA.
Do ubezpieczenia zdrowotnego można przypisać także członka swojej rodziny, na przykład dzieci, żonę bądź męża. W tej sytuacji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych należy złożyć odpowiedni druk.
Gdy dana osoba w przeszłości posiadała numer NIP nie ulega on zmianie. W ciągu kilku dni od dnia założenia firmy dostępny będzie również indywidualny numer REGON.
Warto wyrobić także firmową pieczątkę. Nie jest to obowiązek, jednak posiadanie pieczątki jest ogromnym ułatwieniem podczas wystawiania faktur i podpisywania umów z dostawcami i klientami.
Pieczątka to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych. Powinna ona zawierać adres siedziby firmy, numer telefonu, pełną nazwę firmy, imię i nazwisko właściciela, numer REGON oraz adres mailowy.
Po założeniu firmy warto pomyśleć o skutecznej reklamie, która pomoże zyskać nowych klientów. Dobrym pomysłem jest reklama internetowa lub zewnętrzna. Mogą być to litery 3D na budynku firmy, bilbordy, ulotki bądź banery.
Warto zachęcić klientów organizując akcje promocyjne w pierwszych dniach istnienia firmy.