Czy iść na studia? To dylemat, z którym mierzy się duża część osób, rozpoczynających dorosłe życie. Jest to wybór z jednej strony łatwy, natomiast z drugiej strony już niekoniecznie. Posiadanie wyższego wykształcenia stanowi duży atut w wielu kwestiach życia, zarówno zawodowych jak i prywatnych. Zdobycie dyplomu magistra pozwala na automatyczny awans w hierarchii statusu społecznego. Można poczuć się kimś lepszym, ważniejszym, mądrzejszym czy bardziej inteligentnym.
Czy jednak faktycznie tytuł magistra świadczy inteligencji czy mądrości? Niekoniecznie. Być może było tak w bardziej odległych czasach, od kilkudziesięciu do kilkunastu lat wstecz. Natomiast teraz taki dyplom może zdobyć każdy, bez względu na to czy jest obdarzony specjalnymi umiejętnościami czy po prostu chce go mieć dla samego posiadania. Samo pójście na studia i ich zakończenie nie oznacza jednak, że będziemy zarabiać krocie. To tego potrzebna jest konkretna wiedza, wytrwałość w dążeniu do celu, potrzeba samorealizacji, ciężka praca, no i przede wszystkim ogrom szczęścia. Faktem jest, że zdecydowana większość osób po ukończeniu studiów nie ma pojęcia co ze sobą zrobić i w brutalny sposób zderzają się z rzeczywistością, kończąc ostatecznie na kasach sklepowych, bądź wykonując inne prace fizyczne, całkowicie nieodpowiadające posiadanemu wykształceniu. Dlaczego tak się dzieje?
Otóż przyczyn jest kilka, a pierwszą z nich jest przesyt. Tak, właśnie tak, w Polsce osób z dyplomem magistra jest po prostu za dużo i nie jest możliwe, aby każdy znalazł pracę w wyuczonym zawodzie. Obecnie samo posiadanie dyplomu nie ma większego znaczenia, gdyż prawdziwą wartość dla pracodawców, stanowią faktyczne umiejętności i doświadczenie potencjalnego pracownika, którego świeżym studentom zazwyczaj brakuje, co automatycznie eliminuje ich, uniemożliwiając podjęcie pracy w konkretnej firmie.
Drugą przyczynę stanowi bezmyślność w podejmowaniu wyboru dotyczącego kierunku studiów. Studia często wybierane są bez dokonanywania jakiejkolwiek analizy odnoście szans na pracę po ich ukończeniu, co zazwyczaj stawia świeżo upieczonego studenta w trudnej sytuacji na rynku pracy.
Potocznie wiadomo, że najlepsze studia to takie, które są wybierane zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Wtedy już sama nauka sprawia przyjemność. Chodzenie na zajęcia nie staje się przykrym obowiązkiem, pogłębianie wiedzy wywołuje poczucie euforii, a jakiejkolwiek egzaminy nie stanowią żadnego problemu, gdyż samo przygotowywanie do nich daje poczucie spełnienia. A co najważniejsze, ukończenie takich studiów, daje duże szanse na znalezienie pracy w zawodzie, gdyż zdobyty dyplom świadczy o posiadaniu dużej wiedzy, której udowodnienie i przekazywanie nie będzie stanowiło najmniejszego problemu, a sama praca będzie dawała mnóstwo satysfakcji i da poczucie zawodowego spełnienia, a zarazem niejednokrotnie pozwoli na osiągnięcie solidnego wynagrodzenia.
Wiele osób w młodym wieku nie myśli o przyszłości, nie wiedzą czego chcą, czym chcieliby się zajmować, nie mają żadnych zainteresowań, a przecież w dorosłe życie musi wkroczyć każdy, bez względu na to czy chce tego czy nie, i tylko od nas samych zależy, jak to życie będzie wyglądać.