katar u niemowląt

Małe dzieci mają zatem do siebie, iż powszechnie cierpią. Ich system immunologiczny jest też słabo rozwinięty, zatem część kontaktów z wirusami lub bakteriami kończy się chorobą. A przy nich z zmian w części wypadków pojawia się katar, który u malucha na że jest bardzo uciążliwy, a powszechnie może także być szkodliwy. A bo chorobę ta jest niezwykle popularna, to wszyscy rodzice winni wiedzieć, jak sobie z nią radzić. W wielu wypadkach nie ma chociażby potrzeby korzystania z pomocy specjalisty, ponieważ katar można wyleczyć domowymi sposobami.

Etiologie kataru u dzieci

Jedną z najpopularniejszych etiologii kataru u małych dzieci są wirusowe choroby. Zwłaszcza w czasie jesiennym oraz zimowym niezwykle szybko jest je złapać, przez to iż są one szybko zaraźliwe. Gdy małe dziecko ma rodzeństwo należące do przedszkola lub szkoły, to niemal na pewno parę razy w roku zachoruje. Wystarczy iż wirus zostanie przyniesiony przez starsze dziecko, a zaraz po kilku dniach małe i będzie chore. Powszechnie zarazki są również przynoszone przez rodziców, którzy chociażby gdy sami nie zachorują, to natomiast zarażą nimi nasze dziecko. Katar infekcyjny z zasady trwa kilka dni, oraz gdy nie będzie żadnych powikłań, to winien sam przejść. Gdy zawsze będzie się dłużej utrzymywał albo nie ustępował mimo podjętego leczenia, to być że jego etiologie są inne. Już u małych dzieci potrafią nastąpić alergie na inne elementy, również jedzenie, jak również pyłki lub roztocza. Gdy z nosa leje się rzadka, przezroczysta wydzielina, a także pojawia się kichanie lub sapka, to istnieje wielkie zagrożenie, iż maluch jest na coś uczulony. W takim wypadku warto skonsultować się z alergologiem, który być może zaproponuje pewien sposób na wyjście kłopotu.

jak sobie poradzić z katarem u niemowlęcia

Jakimi sposobami przynieść ulgę

Dla dzieci mających katar znaczenie mają nie tylko stosowane środki, jednak również środowisko, w którym jest. Więc przede wszystkim należy zapewnić prawidłową wilgotność powietrza, ponieważ wysuszone śluzówki wywołują wzmocnienie symptomów. W tym punkcie można rozwieszać mokre ręczniki, założyć specjalne pojemniki z wodą czy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Niezwykle dobre jest również systematyczne wietrzenie pomieszczenia, chociażby zimową porą. Bo dziecko nie umie samo pozbyć się kataru z nosa, to należy mu w tym pomóc. Niezwykle dobrym sposobem jest zaczerpnięcie z aspiratora, przy pomocy którego rozwija się z nosa wydzielinę. Przy wykorzystaniu tego sprzętu bardzo istotne jest zachowanie właściwej czystości oraz liczne mycie poszczególnych części. Dzieciom mającym zatkane nosy można pomóc, układając je w sytuacji na brzuchu. Dzięki temu nagromadzona w nosie wydzielina będzie instynktownie spływać, dając odczucie ulgi. Dodatkowo można w wypadku starych dzieci podłożyć niewielką poduszkę czy kocyk pod głowę, tak aby znajdowała się ona ponad klatki piersiowej.

Sposoby leczenia kataru

Na że nie należy zaczynać leczenia kataru od podania antybiotyków, te będą niezbędne tylko wówczas, jeśli pojawią się jakieś powikłania. Katar zdecydowanie lepiej spływa gdy jest rozrzedzony, zatem poza wilgotnym powietrzem można także nawilżać nos wodą morską w sprayu czy solą fizjologiczną. Niezwykle zalecane ze powodu na efektywność są przeróżnego typu maści, pomiędzy innymi majerankowa. Minimalna jej ilość rozsmarowana pod nosem złagodzi sygnały oraz poprawi oddychanie. Smarując należy dopilnować, aby maść nie dostała się na śluzówkę, ponieważ może wywołać podrażnienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ