bruzdy na paznokciach

Paznokcie stanowią wizytówkę człowieka. Zapewniają także wielu danych o stanie zdrowia. W czasu innych chorób może dochodzić do wzrostu zmian w zakresie płytki paznokciowej, które potrafią dotyczyć schorzeń kształtu paznokcia, zmiany zabarwienia czy budowy płytki. Potrafią toż być defekty genetyczne czy nabyte. Zmianom struktury płytki paznokciowej potrafią towarzyszyć dolegliwości układu pokarmowego. O czym jeszcze świadczą bruzdy na paznokciach?

Nierówności na paznokciach

Poprzeczne bruzdy paznokci o różnej głębokości określane są liniami Beau. Bruzdy na paznokciach potrafią się pojawić, gdy cierpisz na dolegliwości układu pokarmowego, układu krążenia, na dolegliwości zakaźne, gorączkowe oraz metaboliczne. Czasami nierówności na płytce paznokcia są efektem urazów komórek macierzy paznokcia. Manicure winien być przeprowadzany nie częściej aniżeli raz w tygodniu, a skóra ochraniająca macierz paznokcia nie winna być wycinana, tylko delikatnie usuwana oraz zmiękczana odpowiednimi płytkami do zabiegów kosmetycznych.
Pionowe bruzdy na paznokciach to wąskie prążki, oddzielone od siebie bruzdami; są charakterystyczne dla osób starych. Dolegliwości paznokci potrafią towarzyszyć wadom układu pokarmowego, układu krążenia, zaburzeniom hormonalnym, łysieniu plackowatemu oraz łuszczycy. Jeśli płytka paznokcia pokryta jest rozgałęziającymi się, cieniutkimi prążkami, to może sugerować na chorobę. Wtedy niezbędne jest stosowanie antybiotyku oraz wizyta u lekarza. Szorstkie paznokcie potrafią pojawić się również u dzieci, jak również dorosłych. W zaburzeniu tym powierzchnia paznokci stoi się szorstka oraz traci połysk. Paznokcie potrafią być pokryte bruzdami od urodzenia oraz jest to wówczas efekt uwarunkowań genetycznych. Gdy natomiast nie znikają, a rozwijają się jeszcze bardziej, niezbędna będzie konsultacja u dermatologa.

co mogą oznaczać bruzdy na paznokciach

Bruzda na paznokciu – niedelikatny manicure?

Gdy na paznokciach pojawią się nierówności, a powszechnie wykonujemy manicure w domu, lub u kosmetyczki winni pomyśleć także opcję – zniszczenia komórek macierzy paznokcia. Za intensywne piłowanie płytki, wycinanie skórek, liczne stosowanie zmywacza do paznokci potrafią doprowadzić do urazów macierzy paznokcia.

Jak uniknąć bruzd na paznokciach?

W celu zdiagnozowania zaburzenia paznokci wykonywa się analizowania kliniczne oraz laboratoryjne, m.in.: kapilaroskopię w obrąbku naskórkowym paznokcia – rozpoznawanie zmian w mikrokrążeniu, analizowania bakteriologiczne, badanie na obecność grzybów (mikologiczne), a również analizowania składu chemicznego paznokci. By zachować paznokcie w zdrowiu, istotna jest prosta ich opieka oraz higiena. Każdy, kto chce mieć zadbane oraz piękne paznokcie u rąk oraz stóp, winien odpowiednio się odżywiać, nosić właściwe obuwie, leczyć współistniejące dolegliwości, a również śledzić stan własnych paznokci. Warto także myśleć o diecie bogatej w:
•białko, a przede wszystkim egzogenne aminokwasy, będące w jajku, mleku, serze oraz ryżu,
•wapń (mleko, sery, żółtko jaj),
•żelazo (natka pietruszki),
•krzem (świeże warzywa oraz owoce i rośliny medyczne),
•magnez (kakao, czekolada gorzka).