W polskich miastach coraz częściej można dostrzec wysoką jakość oraz styl poszczególnych małej architektury. To już nie tylko czysto użytkowa funkcja, ale także bardzo istotna sprawa na poziomie stylistycznym i estetycznym.
W miastach mamy do czynienia ze zbiorem wielu przestrzeni, które są wysoce zróżnicowane. Mogą być prywatne lub publiczne, otwarte bądź zamknięte. W wielu z nich ogromną rolę odgrywają elementy ustawione w przestrzeni miejskiej.
Wpływ małej architektury na przestrzeń
Nie ulega wątpliwości, że meble miejskie wpływają na przestrzeń wielopoziomowo. Warto wspomnieć zarówno o kwestiach bezpieczeństwa, jak i funkcjach czysto użytkowych, jak kosze na śmieci.
Mała architektura pełni kluczową rolę w kreowaniu stylistycznej jednorodności miejsca i harmonijnym łączeniu rozmaitych elementów.
Aspekt wielowymiarowy
Świetnym przykładem mogą być ławki miejskie. Ich głównym celem jest przede wszystkim zapewnienie miejsc, gdzie można usiąść i odpocząć. To dlatego bardzo często obserwujemy je w parkach.
Warto jednak dodać, że te same ławki, ustawione w określonej przestrzeni, wpływają na nią także na innych poziomach. Stają się miejscem spotkań, nawiązywania relacji międzyludzkich. Mają także aspekt estetyczny – ławki dobiera się w taki sposób, aby pasowały do charakteru przestrzeni.
Czynnik estetyczny
Każdy element ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o kompozycję terenów miejskich. Pozwala na spójne zorganizowanie przestrzeni o konkretnym charakterze. Dzięki ławkom czy stołom parkowym można w pełni wykorzystać walory terenów zielonych.
Warto także dodać, że istotna jest jakość wykorzystywanych mebli. To właśnie przez ich pryzmat bardzo często ocenia się walory konstrukcyjne czy urbanistyczne miasta.
Odpowiednio dobrana mała architektura miejska daje wrażenie harmonii i ładu. Z pewnością każdy z nas słyszał, że o takich miejscowościach mówi się, że są zadbane i estetyczne.
Specyfika przestrzeni
Meble miejskie są ważne, bo wpływają na ogólny wygląd miasta oraz komfort mieszkańców. Nie są to jednak jedyne elementy. Każda przestrzeń w mieście ma swoją specyfikę oraz charakter. Składa się na to wiele drobnych elementów, które kształtują klimat miejsca.
Oprócz mebli wybieramy metalowe kosze na śmieci, donice, tablice ogłoszeniowe. Wszystkie te elementy to składają się na harmonijną całość. W zasadzie trudno wyobrazić sobie ich brak w jakiejkolwiek miejscowości.
Nie tylko funkcjonalność
Ogromnie ważne jest zaplanowanie przestrzeni oraz wszystkich jej elementów. Odpowiedzialna za to osoba, musi połączyć zarówno swoją wizję, jak i przeznaczenie danego miejsca. Przy wyborze odpowiednich elementów trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów.
Najbardziej oczywistym z nich jest funkcjonalność poszczególnych elementów. Ławki powinny być wygodne, kosze muszą mieć odpowiednią pojemność. Aspekt użytkowy ma kluczowe znaczenie.
Projektant, odpowiedzialny za dany teren, powinien dążyć do zwiększenia komfortu. Kolejnym ważnym elementem jest trwałość obiektów. Muszą być odporne na warunki atmosferyczne, a także akty wandalizmu. Warto wybierać donice, kosze, ławki, które są wykonane z wytrzymałych materiałów, np. betonu.
Estetyka wykonania
Podczas wyboru poszczególnych elementów, oprócz trwałości, stawiamy także na stronę estetyczną. Każdy obiekt musi być dopracowany w najmniejszym szczególe. Design musi pasować także do charakteru konkretnego miejsca. Może warto zapytać o zdanie mieszkańców, którzy przedstawią swoje potrzeby oraz konkretne rozwiązania.
Dzięki takim małym elementom przestrzeń miejska zyskuje swój unikatowy charakter. Czasami nawet nieduże obiekty potrafią nadać danemu miejscu niepowtarzalny klimat. Niekiedy stawia się na harmonii, innym razem na dysonans. Wszystko to wpływa na otoczenie, podnosząc zarówno jego komfort, jak i walory wizualne.
Jakość zagospodarowania przestrzeni
Bez wątpienia wszelkie obiekty wpływają na jakość zagospodarowania przestrzeni. Są elementami miasta w naszym codziennym życiu. Przeważnie na daną miejscowość spoglądamy z perspektywy zwykłego człowieka. Dostrzegamy zieleń, chodniki, latarnie, ławki, stojaki na rowery.
Jeśli w danym miejscu widzimy przyjazną przestrzeń, to chcemy w niej zostać. Siadamy na chwilę, zwalniamy, nie śpieszymy się i cieszymy chwilą. Umeblowanie miasta jest nierozerwalnie związane z kreowaniem jego atrakcyjności.
Synergia estetyki i funkcjonalności
Nie ulega wątpliwości, że szczególnie w ostatnich latach coraz większa rolę w umeblowaniu miast odgrywa przede wszystkim sfera estetyczna. Rozumieją to lokalne władze, które wybierają obiekty łączące walory użytkowe, funkcjonalne i wizualne. Meble miejskie muszą wywoływać pozytywne emocje.
Jak widać, poszczególne elementy poprawiają wygląd przestrzeni miejskich, wpływa na organizowanie otoczenia, zwiększa komfort ich użytkowania, a także podkreśla walory estetyczne. Dodatkowo współtworzy także klimat miejscowości. Jej rola jest nieoceniona i bardzo ważna, dlatego konieczne jest dołożenie wszelkich starań podczas wyboru jej poszczególnych elementów.