Chcąc wskazać najstarszy bank na terenie naszego kraju, który funkcjonuje nieprzerwanie już od półtora wieku, na darmo będziemy sprawdzali najpopularniejsze i największe banki działające obecnie. Jak się bowiem okazuje, jest to Bank Spółdzielczy zlokalizowany w Brodnicy. Co więcej, jako bank spółdzielczy, będzie też najstarszą polską spółdzielnią, która powstała w 1862 roku. Na pomysł jej utworzenia wpadli rzemieślnicy oraz osoby związane z przemysłem. To właśnie po sukcesie pierwszego banku spółdzielczego, powstawać zaczęły kolejne banki tego typu, nastawione w dużym stopniu na walkę o polskość oraz patriotyzm.Na uwagę zasługuje fakt, że bank w Brodnicy był w stanie przetrwać nawet okres międzywojenny, kiedy inne banki już wcześniej funkcjonujące, w czasie tym zazwyczaj upadały z powodu kryzysu i złej sytuacji materialnej. Bank funkcjonował także w czasie drugiej wojny światowej i od jej zakończenia stale i nieprzerwanie się rozwija, oferując obecnie swoim klientom nowoczesne rozwiązania i usługi bankowe.