Nowoczesne lampy sufitowe nie są obecnie za bardzo modne, łączy się to z tym, iż rozpoczęła się moda na tak zwane otwarte pomieszczenia, w których łączy się pokój dzienny oraz przedpokój razem z kuchnią. Takie jednak mieszkania są dobre dla osób które przeważnie spożywają swoje posiłki w trakcie pracy poza domem, gdyż gotowanie w takich otwartych pomieszczeniach często przeszkadza innym domownikom. Lampy sufitowe i żyrandole zostały zastąpione przez inne lampki punktowe, które często są umieszczane w tak zwanych regipsach będących obniżeniem sufitu. Lampy sufitowe mają być ozdobą także domu, jednak obecnie jest to niemodne, obecnie same światło ma być ozdobą pomieszczenia. W ogóle w projektowaniu domów i mieszkania nastała moda na tworzenie nastroju i wydzielanie różnych przestrzeni przez światło, wykorzystuje się duże okna, które obecnie nie są takim problemem jak dawniej ponieważ systemy ociepleń są o wiele lepszej jakości oraz także i okna są bardziej szczelne niż jeszcze kilkanaście lat temu.