Dawniej potencja i erekcja funkcjonowały w zasadzie jako synonimy i były stosowane zamiennie. Pacjenci cierpiący na zaburzenia erekcji zgłaszali się do specjalisty, skarżąc się na problemy z popędem czy erekcją. Jednak, czy nadal możemy stosować te pojęcia zamiennie? A jeśli nie, to które z nich jest właściwe? Przed wizytą u lekarza warto zasięgnąć rady wybitnego specjalisty w tej dziedzinie i sprawdzić jak poprawnie określić odczuwane dolegliwości.

Najbardziej znany polski psychiatra i psychoterapeuta, ekspert z dziedziny seksuologii, Zbigniew Lew-Starowicz radzi: Potencja i erekcja – czy oznaczają to samo?
Niestety, potencja i erekcja nie są synonimami i według Zbigniewa Lwa-Starowicza, pojęcie „potencja” powinno zniknąć z współczesnej nomenklatury. Słowo potencja oznacza pewną możliwość, zdolność, jednak wielu mężczyzn błędnie uważa, że potencja to popęd, a popęd z kolei to chęć na seks. Wcześniej pacjent mówiąc, że ma słabą potencję, czy nie ma potencji, miał na myśli to, że ma słaby wzwód lub nie osiąga go wcale. W rzeczywistości pojęcie „problemy z potencją” może mieć bowiem dwojakie znaczenie – mogą powodować problemy z erekcją lub też mogą sprawiać, że pacjent nie ma chęci na seks, a czasem jedno i drugie. Problemy z erekcją oznaczają natomiast problem z osiągnięciem wzwodu, czyli odpowiedniej sztywności i twardości. Dlatego też prawidłowa terminologia mówi, że pacjent może mieć zaburzenia erekcji, czyli wzwodu, zaburzenia wytrysku – może być przedwczesny lub opóźniony, zaburzenia popędu – popęd może być zwiększony lub zmniejszony.

Właściwe nazewnictwo jest niezwykle istotne. Poprawne określenie dolegliwości znacznie ułatwia szybsze postawienie prawidłowej diagnozy przez lekarza, dobranie odpowiedniego leczenia, a w efekcie umożliwi szybszą poprawę stanu zdrowia, co dla mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji jest niezwykle ważne. Dzięki odpowiedniej terapii, w niedługim czasie od postawienia diagnozy, pacjent może znów cieszyć się pełną sprawnością seksualną.

www.pracowniapiekna.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBłonnik
Następny artykułTętno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ