O edukacji mówi się w naszym kraju bardzo dużo, jednak rzadko w kontekście studiów wyższych. Czy warto iść na studia w Polsce? Jaki poziom reprezentują uczelnie? W jakich kierunkach możemy się kształcić?
Polskie uczelnie chwalą się wprowadzanymi innowacjami, jednak mimo to na tle Europy i świata nasze szkoły wypadają bardzo blado. Na zachodzie uczy się nowych, praktycznych rozwiązań problemów, stawia się na doświadczenia naukowe, uczelnie są ośrodkami badawczymi. Tymczasem do Polski ta moda dopiero powoli dociera i nadal w większości przypadków uczelnie mają zwyczajnie przynosić zyski. Wykładowcy bywają niedoceniani, mają tylko odbębnić wykłady ze studentami, brakuje możliwości na dokonywanie odkryć i rozwijanie dziedziny nauki, którą dany profesor się zajmuje.
Jeśli chodzi o strukturę studiów, to w Polsce mamy uczelnie państwowe oraz prywatne. Te pierwsze są darmowe, pod warunkiem, że uda nam się dostać na studia dzienne. Zarówno uczelnie prywatne, jak i publiczne mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedni są przekonani, że państwowe uczelnie są związane z pewnymi tradycjami i jakością kształcenia, a prywatne szkoły to zwykła maszynka do robienia pieniędzy. Oponenci takich osób twierdzą z kolei, iż państwowe uczelnie są mocno przestarzałe, a te prywatne stawiają na praktyczne umiejętności i zatrudniają praktyków pracujących w zawodzie. Prawda najprawdopodobniej leży gdzieś pośrodku.
Czy opłaca się iść na studia w Polsce? Czas, kiedy dyplom magistra był czymś znaczącym już raczej minęły. Dla pracodawców liczą się przede wszystkim umiejętności, doświadczenie, znajomość języków obcych. Papierek z uczelni na nikim nie robi specjalnego wrażenia. Mimo wszystko jest kilka powodów, które przemawiają za tym, aby wybrać się na studia:
– są zawody, w których wykształcenie wyższe jest absolutnie niezbędne. Do takich zawodów należą sędziowie, prawnicy, lekarze.
– nawet jeśli nie nauczymy się czegoś niesamowitego i chcemy pracować w bardziej wolnym zawodzie, to studia pomogą nam zawiązać cenne znajomości, dostać się na staż czy praktyki, dzięki którym kiedyś otrzymamy wymarzoną pracę.
– podczas studiów kontynuujemy naukę języków obcych.
– papierek z uczelni ma niemal każdy, nie wybijemy się więc, ale dlaczego mamy być w tyle? Zresztą badania pokazują, że na początku kariery zarobki osób ze średnim wykształceniem wyglądają podobnie do tych, którzy są magistrami. Jednak po kilku czy kilkunastu latach zarobki osób dobrze wykształconych rosną w górę, tymczasem osoby po szkole średniej raczej nie mogą się spodziewać większych zmian na plus.
Co możemy studiować w Polsce? Kierunków jest naprawdę ogrom. Mamy do wyboru uczelnie techniczne (politechniki), wszechstronne uniwersytety, na których możemy studiować kierunki społeczne, humanistyczne, przyrodnicze. Na akademiach wychowania fizycznego możemy uczyć się o sporcie, fizjoterapii, turystyce, do wyboru są także uczelnie wojskowe i ekonomiczne. Na brak wyboru nie można narzekać i każdy znajdzie coś dla siebie, więc warto studiować.