W diecie wielu psów sucha karma pełni rolę dominującą. To dobrze, ponieważ jeśli jest w pełni wartościowa i dobrze dobrana, może dać psu najwięcej istotnych składników odżywczych. Jednak warunkiem jest tu taki wybór karmy, żeby była ona optymalna dla naszego pupila.

Różne rasy – różne karmy

Jeżeli dieta naszego psa ma być odpowiednio zbilansowana, musimy ustalić jakie są jego zapotrzebowania. Dotyczy to zarówno kaloryczności, jak i ilości spożywanej karmy. Jak wiadomo duże psy są w stanie zjeść o wiele więcej od mniejszych ras lub młodych swojej rasy.

W zależności od rasy, psy prowadzą również nieco różny tryb życia. Jedne są bardziej aktywne – co za tym idzie potrzebują więcej kalorii – inne zaś przez większość dnia leżą i niewiele robią. Takie nie muszą jeść za dużo, ponieważ później niebezpiecznie tyją, co nie sprzyja ich zdrowiu.

Bez względu na to jakiego rodzaju psa chcemy zadowolić kupioną przez nas suchą karmę, dobrze byłoby poznać zapotrzebowanie na kalorię i składniki odżywcze. W tym celu warto poszukać książki, która udzieliłaby nam odpowiedzi na takie pytania.

Zwróćmy uwagę na wiek psa

Tak samo jak w przypadku zwracania uwagę na rasę psa, powinniśmy też zwrócić uwagę na wiek psa. Jest to istotne, ponieważ wraz z procesem starzenia się, zmieniają się niektóre obyczaje żywieniowe psa. Zmienia się też smak i zapotrzebowane na niektóre surowce.

Z tego właśnie powodu producenci dzielą karmy na różne grupy wiekowe. Najmłodsza to oczywiście szczeniaki, czyli psy do mniej więcej 12 miesiąca życia. Następnie mamy psy dorosłe (do 7 roku) i starsze (powyżej 7 lat).

Czytajmy skład karmy

Często mówi się o tym, by w suchej karmie było jak najwięcej mięsa. I rzeczywiście jest to racja. Tego rodzaju białko najbardziej sprzyja prawidłowemu rozwojowi psów. Dobra karma dla psa zawierać będzie również owoce i warzywa. Nie będzie w niej za to zbyt wielu wypełniaczy.

Jeżeli w karmie pojawiają się zboża – a zazwyczaj są – to lepiej jeżeli byłoby to pełne ziarno. Pamiętajmy jednak żeby węglowodanów nie było w tej diecie za dużo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ