Rozwój jamy ustnej dziecka wpływa na jedne z ważniejszych aspektów jego funkcjonowania w przyszłości. Po pierwsze ma wpływ na proces pobierania, przeżuwania i wstępnego trawienia pokarmu a po drugie na mowę naszego dziecka. Dużą rolę odgrywają zęby, przyzębie, tkanki miękkie w tym wędzidełka. Wędzidełko podjęzykowe, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się pod językiem i łączy go z tkankami miękkimi żuchwy.

Czasami występują różne objawy, które rodzą pytanie: za krótkie wędzidełko podjęzykowe języka dziecka – kiedy wskazanie do podcięcia? Podcięcie wędzidełka jest zazwyczaj konieczne, kiedy jest ono za krótkie. Już po porodzie można z dużym powodzeniem to zdiagnozować, jeżeli matka karmi dziecko piersią. Sama matka lub doradca laktacyjny może stwierdzić, że dziecko zbyt płytko chwyta pierś. Czasami może być to spowodowane niewprawnym przystawieniem dziecka do piersi, ale kobieta, która wcześniej karmiła, albo certyfikowany doradca laktacyjny bez problemu rozróżni, czy problemem jest przystawienie czy właśnie za krótkie wędzidełko. Jest to dobry moment do jego podcięcia, ponieważ jest to zabieg mało inwazyjny i o ile matka przeżyje stres, o tyle dziecko ledwo zauważy dobrze wykonany zabieg i na pewno nie będzie tego pamiętać.

Drugim przypadkiem, kiedy można stwierdzić konieczność podcięcia wędzidełka, jest czas, kiedy dziecko już mówi i zauważamy, że ma problemy z wymową i artykulacją. W pierwszej kolejności powinno się udać do logopedy, który będzie dzięki ćwiczeniom w stanie stwierdzić, gdzie tkwi problem i czy konieczny jest zabieg, czy może uda się wypracować mowę odpowiednimi ćwiczeniami logopedycznymi.

Przy stwierdzonej konieczności podcięcia wędzidełka podjęzykowego u dziecka, należy od pediatry udać się do chirurga, który w szpitalu wykona zabieg. Jest to procedura szybka i prosta, jednak powinien ją wykonać lekarz, któremu ufamy, abyśmy sami byli bardziej spokojni i nie przenosili stresu na dziecko. W większości przypadków nie występują żadne powikłania a zabieg skutkuje poprawą możliwości wymowy u dziecka, co jednak należy po zabiegu wesprzeć odpowiednimi ćwiczeniami.

www.super-fit.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ