Chrzest dziecka - co i jak?

W Polsce większość rodziców decyduje się ochrzcić swoje dziecko, jednak nie zawsze wiedzą jak się do tego przygotować i co jest potrzebne.

Aby ochrzcić dziecko należy się przede wszystkim udać do księdza. Oczywiście, jeśli rodzice są po ślubie każdy ksiądz zgodzi się je ochrzcić, jednak sprawa komplikuje się, gdy rodzice ślubu nie mają. Na szczęście księża odmawiający dziecku Chrztu Św. są mniejszością, ale istnieją. Nie warto przejmować się odmową, ale poszukać innego księdza, który bez problemu ochrzci dziecko.

Co jest potrzebne do Chrztu Św.? Przede wszystkim musimy wybrać rodziców chrzestnych da naszego dziecka. Będą oni prawdopodobnie musieli udać się do spowiedzi. Dodatkowo potrzebne będą: gromnica (zwyczajowo kupowana przez ojca chrzestnego) oraz szatka (zwyczajowo kupowana przez matkę chrzestną). Rodzice kupują dziecku również ubranie do Chrztu Św., które często ma kolor biały, jednak w miesiącach jesienno-zimowych warto skupić się na tym, aby dziecku było ciepło.

Podczas Chrztu rodzina obecna w kościele obserwuje przyjęcie dziecka do wspólnoty kościoła, a po ceremonii udaje się na wspólny obiad lub ciasto. Coraz częściej rodzice skupiają się na wystawnym przyjęciu po ceremonii Chrztu Św., nie skupiając się na istocie wydarzenia. Należy pamiętać, że w tym dniu najważniejsze jest dziecko i jego wstąpienie do kościoła, a nie wielkość uroczystości, która odbędzie się po ceremonii, dlatego nie warto organizować wielkich przyjęć, ponieważ obiad z ciastem w domu lub restauracji będzie wystarczający.

www.colorowo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ