Jeśli zdarza się, że twój kot cię gryzie, nie możesz bagatelizować sprawy. Brak reakcji spowoduje bowiem, że zwierzę zacznie odbierać takie zachowanie jako normę. Poznaj najpopularniejsze powody gryzienia i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić. Miej na uwadze także najczęściej popełniane wobec gryzących kotów błędy.

Najczęstsze przyczyny gryzienia

Najbardziej oczywistą przyczyną kociej agresji jest reakcja na ból i odruch samoobrony. Co ciekawe, niekiedy mamy do czynienia z agresją przeniesioną. Chodzi o to, że twój pupil może cię ugryźć, gdy niechcący nadepniesz na jego lapę, ale również, gdy poczuje ból z innego powodu. Jeśli zwierzę do tej pory było grzeczne, a agresja zaczyna występować regularnie, warto udać się do weterynarza, ponieważ powodem takiego zachowania może okazać się poważna choroba, na przykład guz mózgu.

W pozostałych przypadkach źródła agresji należy doszukiwać się w kociej psychice. Należy mieć na uwadze, że koty nie są zwierzętami całkowicie udomowionymi, dlatego trudniej zdobyć ich zaufanie. Powodem agresji wobec opiekuna może być strach lub brak ochoty na bliższy kontakt. Większość kotów gryzie jednak podczas zabawy – w tym przypadku problem tkwi w socjalizacji. Kot nie wie, że robi coś złego.

Jak radzić sobie z gryzieniem?

Gryzienie powinno wywołać twoją stanowczą reakcję. Może być nią sygnał dźwiękowy lub inny nieprzyjemny dla kota czynnik, taki jak spryskanie wodą. Przy intensywnym gryzieniu sprawdza się także wepchnięcie dłoni do kociego paska. Uwagę od twojej dłoni możesz odwrócić zabawką. Pod żadnym pozorem nie wolno jednak odpowiadać kotu agresją. Doprowadzi ona jedynie do utraty zaufania zwierzęcia i jego strachu.

Najczęściej popełniane przez opiekunów błędy

Częstą błędną reakcją na gryzienie jest odsunięcie dłoni. Niestety zwierzak odbierze to jako zachętę do dalszej „zabawy”. Wspomniane metody nie skutkują? Być może nie zachowujesz odpowiedniej konsekwencji. Wybierz jedną z nich i stosuj zawsze, gdy zabawa zabrnie o krok za daleko.

Znajdź rozwiązanie na Maxandmrau.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat skomplikowanej kociej natury? Koniecznie odwiedź stronę Maxandmrau.pl, na której znajdziesz wiele ciekawych artykułów o twoim czworonożnym pupilu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ