Dukla to malownicze, choć nieco zaniedbane miasteczko, położone u stóp Beskidu Niskiego. Dawniej Dukla była miastem odgrywającą ważną rolę w gospodarce tej części Polski. Przez miasto prowadził ważny szlak handlowy, zaś prywatni właściciele Dukli dbali o jej rozwój zarówno gospodarczy, jak i kulturalny. Niestety, po II wojnie światowej miasto podupadło, i dziś powoli, powoli próbuje odzyskać dawną świetność.
Dukla to bardzo atrakcyjna miejscowość. Jest nie tylko dobrym punktem wypadowym w Beskid Niski, ale również miastem o bogatej historii i pięknych zabytkach.
Najcenniejszym zabytkiem Dukli jest pałac, należący niegdyś do potężnego rodu Mniszchów. Dawniej była to jedna z najbardziej okazałych rezydencji na terenie Podkarpacia. Dziś nieco podniszczony pałac służy jako siedziba Muzeum Historycznego. Muzeum to koncentruje się przede wszystkim na prezentowaniu zbiorów związanych z wielkimi operacjami wojskowymi, prowadzonymi w okolicach Dukli podczas I i II wojny światowej.
Drugim ważnym obiektem w Dukli, do którego przybywają liczne pielgrzymki, jest zespół klasztorny Bernardynów. Późnobarokowy kościół kryje w swym wnętrzu relikwie najważniejszego mieszkańca Dukli – św. Jana. Święty Jan, żyjący w XV wieku urodził się w Dukli i w jej okolicach prowadził pustelnicze życie. Mieszkał m. in. w pustelni pod szczytem pobliskiej Cergowej oraz na górze Zaśpit. Tam też znajduje się kaplica „Na Puszczy”, która jest celem licznych pielgrzymek.

www.innebrzmienia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ