Jak czyścić przypalone żelazko

Żelazko należy do jednych z najbardziej niezbędnych urządzeń w każdym domu, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że należy o nie dbać systematycznie.

Jednak często zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, kiedy ustawimy zbyt wysoką temperaturę niedostosowaną do prasowanych rzeczy, co w konsekwencji prowadzi do zabrudzenia lub przypalenia żelazka. Wygląda ono bardzo nieestetycznie, a co najważniejsze, brudzi prasowane ubrania, zwłaszcza białe. Nie należy jednak załamywać rąk, ponieważ istnieją domowe sposoby na przypalone żelazko, a produkty do czyszczenia są w zasięgu ręki każdej gospodyni domowej.

Główną zasadą jest nagrzanie żelazka, ponieważ im wyższa temperatura, tym czyszczenie będzie skuteczniejsze, trzeba tylko uważać, żeby się nie poparzyć. Następnie należy żelazko odłączyć od zasilania. W dalszej kolejności trzeba zwilżyć octem czystą i suchą ściereczkę, musi być dość mocno wilgotna. Potem w sposób energiczny należy pocierać spód żelazka, spalenizna powinna w łatwy sposób dać się usunąć.

Jeśli jednak to nie poskutkuje, można na szmatkę nałożyć papkę przygotowaną z octu i sody oczyszczonej. Tak przygotowaną miksturą za pomocą ściereczki należy próbować zetrzeć przypalenia ze stopy żelazka.

Świetne efekty czyszczenia można uzyskać sypiąc niewielką ilość soli kuchennej na lekko wilgotną, ale nie mokrą szmatkę. Ściereczkę należy prasować dobrze rozgrzanym żelazkiem, dociskając je dość mocno do podłoża.

Jeśli jednak te sposoby zawiodą i nie uda się usunąć przypalonych resztek, w ostateczności można sięgnąć po preparaty do czyszczenia piekarnika. Należy jednak pamiętać o założeniu grubych rękawic gumowych, ponieważ są to środki o właściwościach silnie żrących i drażniących skórę. W tym przypadku należy spryskać ściereczkę dość grubą warstwą piany i pozostawić na niej letnie żelazko na całą noc. Następnego dnia dokładnie umyć spód żelazka wodą z płynem do mycia naczyń i wypolerować do sucha czystą szmatką. Preparatu nie stosować do żelazka z aluminium, ponieważ zabarwi się na czarno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ