Jak wyczyścić przypalony garnek

Najlepiej byłoby nie dopuścić w ogóle do przypalenia garnka, ale jeśli już to nastąpi, nie załamujmy rąk i nie spisujmy naszego ulubionego garnka na straty. Przypalony garnek to nie koniec świata, istnieje bowiem wiele sposobów na jego dokładne wyczyszczenie i będzie wyglądał jak nowy. Większość składników mamy w zasięgu ręki w naszych domach.

Na dno przypalonego garnka wysypujemy grubą warstwę soli i pozostawiamy ją na kilka godzin. Następnie spłukujemy obficie wodą i wycieramy do sucha.

Jeśli sól w przypadku przypalenia się nie sprawdzi, należy wsypać do naczynia trochę proszku do prania lub mleczka do czyszczenia, wlać wodę, ale tylko tyle, aby zakryła przypalenie i zagotować. Wylać i umyć garnek pod bieżącą, ciepłą wodą.

Tabletka do zmywarki? Ależ jak najbardziej. Tabletkę umieszczamy w garnku, zalewamy gorącą wodą do wysokości zakrycia dna i pozostawiamy tak na całą noc. Rano garnek będzie wyglądał jak nowy. Jeśli jednak nie dysponujemy czasem, wystarczy umieścić tabletkę w garnku, zalać wodą i gotować przez kilkanaście minut.

W przypadku garnków żeliwnych lub wykonanych ze stali nierdzewnej, może sprawdzić się coca – cola lub ocet. W tym celu należy nalać kilka centymetrów napoju lub octu i gotować przez kilka minut. W żadnym wypadku nie stosować tego sposobu do garnków emaliowanych.

Jeśli nie znosimy zapachu gotującego się octu czy proszku do prania, zagotujmy w przypalonym garnku ryż, aż do momentu zejścia całej spalenizny. Jest to jednak zabieg bardzo długotrwały, ponieważ może to potrwać nawet kilka godzin.

Bardziej inwazyjnym sposobem jest użycie vanisha. Jest to metoda niezbyt polecana ze względu na posiadającą chemię w swoim składzie, a mamy jednak do czynienia z naczyniami do użytku spożywczego. Jedną łyżeczkę vanisha należy rozpuścić w dużej ilości wody i gotować w garnku do momentu zejścia całej spalenizny. Metoda ta nie nadaje się w przypadku garnków pokrytych powłoką teflonową, będzie już tylko do wyrzucenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ