Jak zrobić wyśmienity dżem malinowy?

Sklepy oferują nam bogaty asortyment dżemów, powideł i musów owocowych. Jednak nic nie smakuje lepiej niż samodzielnie przyrządzony dżem ze świeżych owoców. Idealny na kanapki czy jako dodatek do domowych ciast. Poznaj przepis na wyśmienity dżem malinowy domowej roboty.

Do przyrządzenia malinowego przysmaku potrzebne Ci będą:

– 2 szklanki dojrzałych malin
– 2 szklanki cukru
– słoiki, nakrętki i uszczelki
– jeden garnek czterolitrowy oraz litrowy rondelek

Maliny dokładnie przebierz. Pozbądź się zgniłych i niedojrzałych owoców. Następnie opłucz owoce w zimnej wodzie. Pozwoli to na pozbycie się piasku i drobnych zanieczyszczeń.
Zanim zaczniesz robić dżem, przygotuj słoiki. Do ok. czterolitrowego garnka wlej wodę, tak aby zakrywała dno na ok. 3 cm. Włóż do garnka słoiki, uszczelki i nakrętki i nakryj pokrywką. Gotuj przez 10 minut.

Do rondelka (jednolitrowego) wrzuć maliny i zasyp je cukrem. Dokładnie wymieszaj owoce z cukrem, dopóki nie puszczą soku. Doprowadź całość do wrzenia, tak aby powstały sok zebrał się na powierzchni. Uważaj, aby nie doprowadzić dżemu do ponownego wrzenia. Gotowy dżem malinowy przelej do wcześniej przygotowanych słoików i szczelnie zamknij pokrywkę.
Twój domowy dżem jest prawie gotowy.

Teraz starym babcinym sposobem przygotuj weki do leżakowania, tak aby przetrwały długi czas.

Do dużego garnka włóż na dno ścierkę, wstaw słoiki z dżemem i zalej gorącą wodą do połowy.

Zakryj garnek pokrywką, postaw na wolnym ogniu i doprowadź wodę do wrzenia. Następnie po upływie około dziesięciu minut możesz wyciągnąć słoiki. Po ostygnięciu pozostaw słoiki w chłodnym miejscu, najlepiej na całą dobę. Po tym czasie dżemy powinny być szczelnie zamknięte i gotowe do długiego przechowywania. Warto jednak sprawdzić, czy rzeczywiście słoje są szczelne. Jak to zrobić? Podczas dobowego leżakowania, kiedy dżem ostygał, wytworzyła się tak zwana próżnia. Denko nakrętki zostało delikatnie zassane do środka. Jeśli więc naciśniesz nakrętkę i nie usłyszysz charakterystycznego dźwięku odskakiwania, to znak, że Twoje dżemy są szczelne.

Teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak cieszyć się domowej roboty dżemem z pysznych malin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ