Jakie jest moje konto bankowe?

Pieniądze decydują o naszym „być albo nie być”, dlatego niezwykle istotne jest, aby móc powierzyć je zaufanemu bankowi. Dlaczego akurat bankowi? Bo jest to najpewniejsze miejsce, najbardziej bezpieczna lokalizacja dla naszych ciężko zarobionych pieniędzy, dzięki czemu możemy spać spokojnie. Już mało kto trzyma kasę w skarpetkach albo między ubraniami w szafie. Można też spotkać babcie trzymające banknoty w pudełkach po ciastach.
W dobie cyfryzacji, kart płatniczych, płatności zbliżeniowej takie trzymanie swojej gotówki jest niewygodne zwyczajnie. Coraz częściej ludzie kupują etui na telefon z przegródkami na karty kredytowe. Posiadają w ten sposób w jednym miejscu telefon, dowód osobisty, kartkę kredytową i inne ważne dokumenty. Nie ma potrzeby dodatkowego portfela, z którym aż strach wracać od pracodawcy po wypłacie, gdy ten daje ją do ręki.
Nawet już dowodu rejestracyjnego nie potrzeba zabierać ze sobą. Gdy wejdą na dobre dokumenty online, to z pomocą telefonu będziemy mogli załatwić prawie wszystkie sprawy. Ma to swoje także złe strony, brak prywatności. Rząd za pomocą specjalnych narzędzi lub firm, będzie wiedział o nas dużo więcej niż obecnie. Kto wie, może wizje Orwella się spełnią i nie będziemy w stanie zakupić wszystkiego tego co zapragniemy? Dlaczego? Zabronić miałaby nam sztuczna inteligencja, która wiedząc, że mamy zbyt wysoki cholesterol uniemożliwiłaby nam zakupić w mięsnym wędzonego boczku. W świecie bezgotówkowym z systemem mającym w bazie twoje wynagrodzenie, dane osobiste, karty pojazdów, informacje o zdrowiu i ubezpieczeniach jest to możliwe. Oby jak najpóźniej.
Wygoda niesie za sobą ryzyko wykorzystania jej przeciwko nam. Technologia jest dla nas niezwykłym ułatwieniem, źródłem rozrywki i wiedzy. Jest też także elementem uzależnienia, utraty prywatności świadomie i nieświadomie, o czym możesz się dowiedzieć chociażby w filmie o Snowdenie.
Czy mamy przez to podejmować skrajnie głupie decyzje unikając wszystkiego co nasza cywilizacja dokonała? Wszędzie może być podsłuch, kamery nagrywające nas, mikrofony podsłuchujące w maskotkach i agenci. Tak zwane gównoburze w internecie nie są sprawką nas samych, lecz sztuczną nagonką tajnych służb…można tak bez końca. Pamiętać należy, że to czym powinniśmy się przejmować to tym, na co mamy realny wpływ. Nic nam nie da przeżywanie kryzysu walutowego w Wenezueli czy dramat białych ludzi w RPA. Nie mamy możliwości wpływu na to co tam się dzieje. Dlaczego więc miałoby to być ważniejsze od naszych lokalnych problemów? W ten sposób zastępuje się między innymi ważne tematy w mediach, odciągając nas od spraw na które mamy realny wpływ. A gdy już jest przegłosowane, postanowione to już jest „po ptokach”.
Uważam, że gotówka tak czy inaczej zostanie wyparta przez wirtualną walutę. Jest to nieuniknione chociaż niesie za sobą ryzyko jeszcze większego zniewolenia. Jest to jednak jedna z tych dziedzin, na które mamy bardzo mały wpływ. Mały, ponieważ sam chciałbym uwierzyć, że cokolwiek jest od ludu zależne w tym świecie.
Co nam pozostaje, gdzie trzymać nasze pieniądze, aby móc spać spokojnie? Czy rzeczywiście każdy bank jest godny polecenia i mogę mu powierzyć swoje pieniądze?
Najbardziej pewne banki są te istniejące najdłużej, zresztą tak jest w większości firm. Im dłużej jest na rynku tym pewniejszą pozycję posiada, dając pewność, że z dnia na dzień nie zwinie interesu. Tak właśnie mogłoby się stać w przypadku młodych banków, co już wielokrotnie było widywanie w ostatnim czasie. Co wtedy zrobić, gdzie pójść po nasze pieniądze, kogo prosić o pomoc?
Sprawdzanie konta bankowego, którego właścicielem będzie nasz przyszły bank wymaga od nas trochę wysiłku. Często ludzie wybierają bardziej ofertę danego banku niż sam bank, co na dłuższą metę może nie być korzystne. Na szczęście bank to nie pesel, da się go zmienić.
Gdy już wybraliśmy nasz bank trzeba wybrać odpowiednie konto, dostosowane do naszych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na usługi dodatkowe generujące niepotrzebne koszta. Jeżeli nie wybieramy się za granice to jest nam zbędna usługa bezpłatnej wypłaty z wszystkich bankomatów w Europie. Prowadzenie konta powinno być darmowe lub za dosłownie grosze, tym bardziej, że niektóre banki takie oferty proponują, gdy dostajemy wypłatę na rachunek bankowy.
Za posiadanie karty kredytowej też możemy nie zapłacić nic, wystarczy co miesiąc wykorzystywać pewien limit transakcji, aby skorzystać z tego przywileju. Pozostają inne opłaty, których niekiedy nie ma jak uniknąć a dostarczają nam cennych informacji. Czymś takim są powiadomienia sms o nadchodzących przelewie na konto.
Mając kilka banków, sprawdzonych i godnych uwagi, warto przejść się na rozmowę z opiekunek konta, w celu sprawdzenia dostępnych ofert. Wtedy to one zadecydują o naszym wyborze.
Ważną rzeczą jest także późniejsza lojalność wobec banku. Tak, ponieważ nie powinienem się nią kierować. To jest brutalny świat pieniądze gdzie ten co daje więcej wygrywa. Jeżeli masz konto bankowe w banku X, nic nie stoi na przeszkodzie abyś wybrać kredyt hipoteczny w banku Y. Nie licz, że dla stałych klientów są super hiper oferty, to tak nie działa. Chyba że jesteś grubą rybą i posiadasz na koncie przynajmniej sześć zer, przed przecinkiem.
Tak jak warto aktualizować sobie dane o ofertach sieci komórkowych, tak też warto sprawdzać co jakiś czas bankowe aktualności. Wielkich rewolucji nie ma się co spodziewać, lecz drobna zmiana może w kontekście całego roku dać duże korzyści.
Czy młode banki są aż tak mało stabilne, że nie warto w nich lokować naszych pieniędzy? To zależy, jak zawsze nie możemy generalizować. W większości przypadków tak może właśnie być. Trzeba przyjrzeć się kto stoi za tym bankiem, jacy ludzie, jaki kapitał, kto ma wpływy na jego działanie. Jeżeli są to pewni ludzie, mający już za sobą potężne wsparcie i kapitał, wtedy prawdopodobieństwo nagłego upadku jest bardzo małe. Świat pieniądza jest brudny, ciężki, liczą się w nim nie tylko klienci, ale także władza i wpływy oraz wzajemne powiązania. Jest to świat bardziej skomplikowany niż nam się wydaje.

www.irelandstats.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ