Leczenie trądziku

Trądzik jest to choroba skóry, która dotyczy tylko ludzi. Najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania i dotyka około 80% młodzieży. Staje się problemem na podłożu psychicznym na młodych ludzi, ponieważ sprawia, że twarz wygląda nieestetycznie, odstraszająco. Badania dowiodły, że często jest przyczyną stresu, lęków a niekiedy nawet i depresji wśród młodych ludzi. Dlatego też medycyna intensywnie bada problem genezy trądziku i szuka sposobu na jego skuteczne wyleczenie.

Ciężką postać trądziku dermatolodzy leczą retinoidami. Retinoidy są dużą grupą leków, które stosowane są w terapii przeciwtrądzikowej. Ich biologiczne działanie pozwola wiązać i aktywować receptory retinoidowe. Zbudowane są głównie z witaminy A i jej pochodnych. Mają zdolność oddziaływania na transkrypcję DNA i przez to modyfikują wzrost komórek, wpływają na immunomodulację. Stosowanie retinoidów w terapii przeciwtrądzikowej hamuje powstawanie mikrozaskórników, wykwitów zapalnych, normalizuje dojrzewanie i złuszczanie mieszków włosowych. Przyjmowanie retinoidów powinno być od początku kuracji do jej zakończenia kontrolowane przez lekarza i dermatologa, ponieważ są to bardzo silne leki, które mogą nieść za sobą szereg niepożądanych skutków.

Dostrzeżenie pozytywnego wpływu światła na trądzik wpłynęło na zbadanie tematu i zastosowanie światła w leczeniu trądziku. Fototerapię zaczęto już stosować w 1930 roku. Światło stosowane w leczeniu trądziku pobudza reaktywne formy tlenu, które zabijają bakterie Propionibacterium acnes. Jest to działanie pożądane w leczeniu trądziku, ponieważ te bakterie odpowiedzialne są za powstawanie trądziku. Niestety zabijane są one na krótki czas, dlatego też terapię z zastosowaniem światła powinno się stosować regularnie mniej więcej co 2-3 dni.

Medycyna w połączeniu z chemią daje rozwiązania dla uleczenia trądziku w postacji nadtlenku benzoilu i kwasu salicylowego. To rozwiązanie ma na celu zmniejszenia powstawania blizn potrądzikowych. Preparaty, które w swoim składzie posiadają nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy pomagają w kontrolowaniu produkcji łoju przez skórę, regulacji keratynizacji warstwy rogowej skóry, zmniejszaniu stanów zapalnych.

Nadtlenek benzoilu jest pochodną produktu ubocznego smoły węglowej. Zastosowany w medycynie został po raz pierwszy w 1905r. jako środek odkażający. W późniejszych czasach zainteresowanie tą substancją spadło. Nadtlenek benzoilu stosowany był do wybielania mąki. Kolejne lata i takie postacie jak Lyon, Reynolds, Peck, Chargin odkryli kolejne zastosowania nadtlenku benzoilu jakim były wspomaganie leczenia ran czy leczenie figówki. Przemysł farmaceutyczny szybko rozpowszechnił tą substancję na rynku, tak że stała się łatwo dostępna w postaci żeli, kremów, płynów czy środków myjących. Jej właściwości pozwalały na szybkie przenikanie wgłąb skóry. Później produkt dostaje się do krwioobiegu, skąd jest wydalany w krótkim czasie razem z moczem. Dzięki czemu prawie nie istnieje możliwość wiązania się toksyn w wątrobie. Środek ten stanowi główny składnik leków przeciwtrądzikowych, ponieważ posiada właściwości przeciwbakteryjne, utleniające, przeciwzapalne.

Substancją chemiczną, która odgrywa równie dużą rolę w zwalczaniu trądziku jest kwas salicylowy. Jest to jeden z najstarszych leków na trądzik. Pozyskiwany jest z takich roślin jak wierzba, kora brzozy cukrowej, kwiatów rumianku. Ma on zdolność szybkiego przenikania przez skórę. Posiada właściwości keratolityczne, tzn. złuszczające gruczoł łojowy, przeciwbakteryjne. Wspomaga on leczenie trądziku poprzez zatrzymanie nowych kolonii bakterii, lepsze gojenie się ran. Ponadto stosowany jest na skórę w celu jej złuszczenia. Zatem tak przygotowana skóra jest gotowa do szybkiego wchłonięcia substancji aktywnych, które zabezpieczą ją przed nowymi bakteriami, nawilżą, ukoją, uspokoją i odkażą.
Leczenie od zewnątrz trądziku zaleca się wspomaganiem leczenia od środka. Dlatego ważne jest utrzymywanie odpowiedniej diety, tak by ograniczać pokarmy, które mogą wzmożyć pojawianie się nowych zmian trądzikowych na twarzy. Ważne jest także utrzymywanie odpowiedniej higieny i kosmetyki twarzy. Trzeba dbać o czystość twarzy ale także o jej stałe nawilżanie, złuszczanie i odkażanie.

urodaporady.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ