pistacje

Pistacje, czyli orzechy pistacjowe, to owoce rośliny, która występuje w klimacie umiarkowanym. Jadalne są nasiona okryte stwardniałą, gładką skorupką. Należą do pestkowców. Gdy orzechy pistacjowe są dojrzałe, skorupa lub inaczej łupina pęka, dzięki czemu łatwo jest ją zdjąć i wyjąć znajdujące się w środku nasiono. Drzewa pistacjowe rosną w takich krajach jak: USA, Grecja, Włochy, Indie, Afganistan, Pakistan, a także w Iranie.Orzechy te od dawna miały swoje zastosowanie w medycynie ludowej. Spożywano je przy bólach zębów oraz w chorobach wątroby. Luteina zawarta w pistacjach zapobiega utracie wzroku. Wykazano też, że skutecznie działają antynowotworowo i zmniejszają ryzyko pojawienia się guzów w organizmie.

Pistacje – skład

Orzechy te stanowią bardzo ważne źródło wielu witamin i minerałów. W skład pistacji wchodzą witaminy z grupy B6, C, A oraz E. Pistacje warto spożywać systematycznie ze względu na to, że dostarczają niezbędnych minerałów, potrzebnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Należą do nich wspomniany wcześniej fosfor i wapń oraz potas, żelazo, miedź, magnez, a także mangan. Bardzo ważnymi składnikami odżywczymi znajdującymi się w składzie pistacji są niacyny, kwas pantotenowy, ryboflawina oraz biotyna i tiamina.

właściwości pistacji - co zawierają i jak wpływają

Pistacje – właściwości

W pistacjach występuje wapń, a także fosfor w formie fosforanu. Te minerały wpływają na wzmocnienie kości. Osoby, które mają problem z kruchością zębów powinny często spożywać pistacje. Zawarte w orzechach składniki poprawiają także metabolizm, jak również mają wpływ na procesy enzymatyczne organizmu. Inne właściwości pistacji to: działanie antyoksydacyjne oraz zdrowotne. Zawarty w nich błonnik wpływa bardzo korzystnie na pracę jelit. Pomaga też w utrzymaniu właściwej masy ciała. Pistacje pozytywnie działają na nerwy i na zachowanie młodości, dzięki witaminie E. Odżywiają skórę poprawiając jej wygląd. Powodują minimalizowanie stopnia starzenia się organizmu. Pistacje – w kuchni. Pełnym aromatem i smakiem pistacji warto cieszyć się spożywając je bezpośrednio po wyjęciu z łupinki. Stosuje się je także do ciast, a także lodów. Orzechy można podawać w całości, siekać, kroić na drobne kawałki oraz stosować jako posypkę w sproszkowanej formie. W przemyśle spożywczym pistacje wykorzystuje się również do wyrobu budyniów, nadziewa się też nimi słodycze i cukierki.

Pistacje – zastosowanie

Orzechy te od dawna miały swoje zastosowanie w medycynie ludowej. Pistacje spożywano przy bólach zębów oraz w dolegliwościach wątrobowych. Luteina zawarta w pistacjach zapobiega utracie wzroku. Wykazano też, że skutecznie działają antynowotworowo i zmniejszają ryzyko pojawienia się guzów w organizmie. Pistacje odżywiają skórę poprawiając jej wygląd. Powodują zminimalizowanie stopnia starzenia się organizmu. Warto zatem regularnie spożywać pistacje i włączyć je do swojego menu. Takie działanie wpłynie na poprawę funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Dzięki niskiemu poziomowi indeksu glikemicznego, pistacje mogą spożywać również osoby chore na cukrzycę. Witaminy z grupy B6 powodują, że osoba która systematycznie spożywa pistacje ma większą odporność na stres oraz jest spokojniejsza. Dzięki sporej zawartości żelaza pistacje mogą znaleźć się w jadłospisie zawodników, którzy uprawiają sporty związane z wydolnością i wytrzymałością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ