zgaga

Zgaga pojawia się zazwyczaj po zjedzeniu dosyć dużego i ciężkostrawnego posiłku, nierzadko także po wypiciu większych ilości alkoholu czy wypaleniu kilku papierosów. Najczęściej na dolegliwości pomagają medykamenty z apteki, ale najlepsze, co możesz zrobić to po prostu zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Zgaga z medycznego punktu widzenia

Zgagę określa się często mianem nieprzyjemnego pieczenia w przełyku, często towarzyszy osobom cierpiącym na refluks żołądkowo-przełykowy. Główną jej przyczyną jest wzmożone cofanie się soków żołądkowych z powrotem do przełyku co skutkuje uczuciem palenia w przełyku oraz gardle. Za to odpowiedzialny jest w dużej mierze dolny zwieracz przełyku.

Pokarm trawiony w żołądku ulega rozkładowi za sprawą soków trawiennych. Zaburzenie pracy zwieracza (jego zamykania się i otwierania) umożliwia wydobycie się enzymów trawiennych poza obszar żołądka. Trafiając do przełyku podrażniają i w ten oto właśnie prosty sposób powstaje zgaga.

Źródło

Nieodpowiednia dieta, jedzenie w pośpiechu, używki, długotrwałe siedzenie za biurkiem – to tylko niektóre z powodów występowania zgagi.

Do powstania choroby refluksowej przyczynia się nadwaga oraz przyjmowanie leków na nadciśnienie i zaburzenia pracy serca. Pojawia się, gdy nasze posiłki są smażone wyłącznie na tłuszczu. Dodatkowo właśnie przy tym schorzeniu występuje zgaga.

Nieprzyjemna dolegliwość towarzysz szczególnie paniom spodziewającym się dziecka.Wzrost hormonów w okresie ciąży przyczynia się do rozleniwienia mięśni przełyku co znacznie utrudnia jego prawidłowe funkcjonowanie.

powody zgagi - co powoduje zgagę

Przyczyny

Dla wielu osób zjedzenie obfitego, nie koniecznie zdrowego posiłku często kończy się zgagą. Może ją wywołać poranna kawa, mocna herbata a nawet słodycze, głównie czekolada. Do innych produktów spożywczych odpowiedzialnych za pojawienie się zgagi zliczyć możemy

m.in.: ostre przyprawy i sosy, niektóre zioła, napoje gazowane, energetyki.

Zwróć uwagę na swoją postawę – długotrwałe siedzenie czy leżenie ułatwia cofanie się enzymów trawiennych z żołądka z powrotem do przełyku.

Na zgagę mogą wpływać także elementy naszej garderoby. Szczególnie taka, która bardzo nas uciska, głównie mowa tu o bieliźnie.

Refluks żołądkowo-przełykowy dotyczy osób zmagających się z:

  • przepukliną przełyku,
  • twardziną układową,
  • cukrzycą,
  • chorobą Raynauda.

Leczenie zgagi zazwyczaj polega na zastosowaniu terapii objawowej. Dostępne w aptekach medykamenty działają szybko i są bezpieczne dla zdrowia.

Po leki sięgamy z reguły wtedy kiedy zgaga już się pojawi. Jednak to, co na pewno pomoże usunąć nam zgagę na zawsze to po prostu zmiana trybu życia. Jeśli jesteś nałogowym palaczem – postaraj się rzucić nałóg. Jeśli się nie uda, jedynie go ogranicz. Jeżeli zatem odżywiasz się niezdrowo – zmień to, postaraj się wprowadzić do swojego jadłospisu jak najwięcej warzyw i ogranicz smażenie. Jeżeli zmiana trybu życia nie pomaga a zażywane środki przynoszą krótkotrwałe efekty wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ