Zgaga pojawia się zazwyczaj po zjedzeniu dosyć dużego i ciężkostrawnego posiłku, nierzadko także po wypiciu większych ilości alkoholu czy wypaleniu kilku papierosów. Najczęściej na dolegliwości pomagają medykamenty z apteki, ale najlepsze, co możesz zrobić to po prostu zmienić swoje nawyki żywieniowe.
Zgaga z medycznego punktu widzenia
Zgagę określa się często mianem nieprzyjemnego pieczenia w przełyku, często towarzyszy osobom cierpiącym na refluks żołądkowo-przełykowy. Główną jej przyczyną jest wzmożone cofanie się soków żołądkowych z powrotem do przełyku co skutkuje uczuciem palenia w przełyku oraz gardle. Za to odpowiedzialny jest w dużej mierze dolny zwieracz przełyku.
Pokarm trawiony w żołądku ulega rozkładowi za sprawą soków trawiennych. Zaburzenie pracy zwieracza (jego zamykania się i otwierania) umożliwia wydobycie się enzymów trawiennych poza obszar żołądka. Trafiając do przełyku podrażniają i w ten oto właśnie prosty sposób powstaje zgaga.
Źródło
Nieodpowiednia dieta, jedzenie w pośpiechu, używki, długotrwałe siedzenie za biurkiem – to tylko niektóre z powodów występowania zgagi.
Do powstania choroby refluksowej przyczynia się nadwaga oraz przyjmowanie leków na nadciśnienie i zaburzenia pracy serca. Pojawia się, gdy nasze posiłki są smażone wyłącznie na tłuszczu. Dodatkowo właśnie przy tym schorzeniu występuje zgaga.
Nieprzyjemna dolegliwość towarzysz szczególnie paniom spodziewającym się dziecka.Wzrost hormonów w okresie ciąży przyczynia się do rozleniwienia mięśni przełyku co znacznie utrudnia jego prawidłowe funkcjonowanie.
Przyczyny
Dla wielu osób zjedzenie obfitego, nie koniecznie zdrowego posiłku często kończy się zgagą. Może ją wywołać poranna kawa, mocna herbata a nawet słodycze, głównie czekolada. Do innych produktów spożywczych odpowiedzialnych za pojawienie się zgagi zliczyć możemy
m.in.: ostre przyprawy i sosy, niektóre zioła, napoje gazowane, energetyki.
Zwróć uwagę na swoją postawę – długotrwałe siedzenie czy leżenie ułatwia cofanie się enzymów trawiennych z żołądka z powrotem do przełyku.
Na zgagę mogą wpływać także elementy naszej garderoby. Szczególnie taka, która bardzo nas uciska, głównie mowa tu o bieliźnie.
Refluks żołądkowo-przełykowy dotyczy osób zmagających się z:
- przepukliną przełyku,
- twardziną układową,
- cukrzycą,
- chorobą Raynauda.
Leczenie zgagi zazwyczaj polega na zastosowaniu terapii objawowej. Dostępne w aptekach medykamenty działają szybko i są bezpieczne dla zdrowia.
Po leki sięgamy z reguły wtedy kiedy zgaga już się pojawi. Jednak to, co na pewno pomoże usunąć nam zgagę na zawsze to po prostu zmiana trybu życia. Jeśli jesteś nałogowym palaczem – postaraj się rzucić nałóg. Jeśli się nie uda, jedynie go ogranicz. Jeżeli zatem odżywiasz się niezdrowo – zmień to, postaraj się wprowadzić do swojego jadłospisu jak najwięcej warzyw i ogranicz smażenie. Jeżeli zmiana trybu życia nie pomaga a zażywane środki przynoszą krótkotrwałe efekty wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą.