Ból zęba jest wymieniany jako jeden z najgorszych bólów. Także niema chyba nic gorszego niż nagle pojawiający się ból zęba, potrafi on utrudnić wykonywanie prostych czynności a także utrudnia jedzenie.
Niebezpieczna próchnica
Próchnica jest jedną z najczęstszych przyczyn dokuczliwych bóli zębów. Bardzo mały procent społeczeństwa może cieszyć się uzębieniem wolnym od próchnicy. Nieleczona może być nawet powodem występowania sepsy.
Źródło bólu
Jeżeli cierpimy z powodu nadwrażliwości zębów, to są to przede wszystkim typowe symptomy alarmujące o tym, że z naszym uzębieniem dzieje się coś nie dobrego.
Te nie przyjemne dolegliwości mogą powodować:
– próchnica –wywoływana przez bakterie, atakuje tkankę twardą zęba, a także prowadzi do powstawania ubytków
– zapalenie miazgi zęba – jej źródłem jest nieleczona próchnica
– nadwrażliwość zębów – występuje w momencie odsłonięcia zębiny
– niewłaściwe założona plomba – podrażnia ona zębinę lub dziąsło
– martwy ząb –jest to ząb pozbawiony żywej miazgi
– szkorbut –dziąsła są wrażliwe podatne na krwawienia a zęby narażone na wypadanie
To Ci pomoże!
Częste bóle zębów potrafią być bardzo uciążliwe. W takiej sytuacji chcemy wypróbować każdy skuteczny sposób na zwalczenie tego bólu.
Płukanka z szałwii
Wiadomo jest, że szałwia posiada właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, a dodatkowo wykazuje działanie antybakteryjne. Jest ona również bogata w witaminę C, A, PP i B1 oraz flawonoidy i garbniki. Takie płukanki obecnie nadal cieszą się dużą popularnością. Aby wykonać taką płukankę potrzebujemy suszonych liści szałwii i wody. Jedną łyżkę ziół zalewamy wrzątkiem. Płynem regularnie przepłukujemy chorego zęba do momentu aż ból nie zniknie.
Okłady z kitu pszczelego
Skutecznie walczy on z bakteriami i grzybami wywołującymi infekcję. Propolis dostaniemy w sklepach zielarskich w postaci płynnej. Nalewamy go na wacik lub gazę i przykładamy go do zęba.
Płyn do higieny jamy ustnej na bazie soli
Do szklanki gorącej wody dodajemy jedną łyżkę soli i płukanka jest gotowa. Płukanki solą należy wykonywać regularnie.
Czosnek
Czosnek posiada właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Kroimy go drobno i robimy z niego okłady lub żujemy go powoli.
Maść imbirowa
Do miseczki wsypujemy 1 łyżeczkę zmielonego imbiru i 1 łyżeczkę papryki kajeńskiej, powoli dodając wody mieszamy do uzyskania gęstej konsystencji.
Alkoholowa płukanka dla dorosłych
Alkohol bardzo skutecznie niszczy bakterie, które odpowiedzialne są za wywołanie stanu zapalnego zębów. Można przecierać co jakiś czas chorego zęba i dziąsło gazą nią nasączoną.
Kiedy sięgnąć po tabletkę?
W przypadku kiedy domowe sposoby nie pomagają, możemy możemy kupić leki na ból zęba. Są one w pełni bezpieczne, dostępne bez recepty w każdej aptece.