Systematyczne oszczędzanie

Oszczędzanie – epizod za którym większość ludzi nie przepada, lecz jest on niezbędny do tego, aby korzystać z życia spokojniej, bezpieczniej oraz w późniejszym etapie po prostu bardziej. Wielu z nas zastanawia się w jaki sposób podejść do tego zadania. Niestety dla wielu jest to olbrzymi krok, który bardzo trudno postawić. Szczególnie w młodym wieku, kiedy za każdym rogiem czai się pokusa, czai się coś przyjemnego, coś czemu nie sposób się oprzeć… Spokojnie ! To tylko pozory, są sposoby na to, aby temu zapobiec o czym przekonasz się czytając ten post. Zatem bez zbędnych ceregieli przejdźmy do spraw związanych z tematem.

Na początek wyjaśnijmy sobie czym jest oszczędzanie. To nic innego jak odłożenie najczęściej zakupu w czasie. Odmawiasz sobie zakupu czegoś w czasie teraźniejszym, aby zakupić coś o większej wartości w przyszłości. Czy się to opłaca ? Może lepiej żyć na bieżąco ? Moim skromnym, lecz stanowczym zdaniem odpowiedź brzmi – TAK, opłaca się!

Pomyśl, co wydarzy się kiedy będziesz mieć nagły wydatek, większy wydatek. Załóżmy, że w pracy masz bliski kontakt z drugą osobą – klientem. Nie chodzi mi o prostytucje, nie byłoby to problemem – zazwyczaj jest ciemno. Po prostu musisz dobrze wyglądać, żeby załóżmy sprzedawać. Z brakiem jedynki uśmiech, który tak bardzo działał na klientów zaczyna być powiedzmy mniej przyjazny, wzbudzający nie te emocje, które powinien. Dla jednych będzie to kwota rzędu 1000 zł, dla innych 10000zł. Nie ważne. Ważne, co wtedy ? Zaciągniesz kredyt ? Poprosisz kogoś o finansowe wsparcie ? – Tak czy siak, zapożyczysz się. Z pewnością spowoduje to ciężar z tyłu głowy a przy tym pewien dyskomfort. Gdybyś wcześniej pomyślał, oszczędził dziś wydałbyś uzbierane środki, fakt nieco frustrujące, że musisz przeznaczyć je na coś na co nie miałeś wpływu. Jak to mówią jak mus to mus, chociaż jesteś czysty – żyjesz dalej, spokojniej.

Nie chciałbym wspominać o emeryturze – niestety… Muszę. To coś o czym już dawno powinieneś pomyśleć. Masz 30 lat ? Może masz nieco więcej – szkoda, że tak późno się tym zainteresowałeś, ale dobrze, że w ogóle zainteresowałeś. Im wcześniej o to zadbasz tym lepiej. Wiesz doskonale jak działa „nasz” ZUS, ale pomyśl szczerze co robisz z tą informacją? Jakie podejmujesz działania, aby obronić się w przyszłości przed co miesięcznym dylematem „ Zakupić w tym miesiącu leki, czy jedzenie ?” Mieszkanie odrzucisz pewnie w pierwszej kolejności – bez dachu nad głową przetrwasz z pewnością dłużej niż bez jedzenia… Tak czy owak jest to po prostu smutne. Dlatego weź się w garść i zamiast smęcić jak to będzie źle zacznij działać ! Pokaże Ci w jaki sposób przygotować się do tego, aby mieć zgormadzone środki na emeryturze i nie tylko, oczywiście tak by nie zaburzyć Twojego codziennego życia, korzystania z młodych, beztroskich lat.

Po pierwsze: „ Jak ?” Jak oszczędzać ? Większość ludzi działa nie w ten sposób jaki powinni. Żyją, bawią się, kupują, wydają, jeśli coś zostanie to odłożą. Czują się dumni, bo odłożyli w tym miesiącu 50 zł. Dobre i to. Szkoda tylko, że mogliby odłożyć co najmniej 5 razy tyle. Pomyśl, naprawdę potrzebujesz co weekend paru piw, do tego zamówić pizzę – być może sprawia Ci to przyjemność po całym tygodniu pracy- ok rób to. Zastanów się za to ile kupujesz niepotrzebnych rzeczy, takich które nie wprowadzają do Twojego życia niczego, a nawet Ci szkodzą. Ważną zasadą jest to, abyś nie kupował wszystkiego na co masz ochotę. Wprowadź do swojego życia dyscyplinę – to klucz do sukcesu w każdej dziedzinie. Zastanów się czasem czy faktycznie potrzebujesz dwóch czteropaków czy wystarczy małe smaczne piwko dla relaksu ? Jeśli wybierasz opcje pierwszą to z przykrością muszę Cię poinformować, że masz problem. Nie z pieniędzmi, ale z alkoholem, ale nieważne nie o tym miałem pisać. Najprostszym sposobem, aby zacząć oszczędzać jest traktowanie tego jak rachunku. W momencie kiedy przychodzi wynagrodzenie przelewasz część środków gdzieś jako oszczędności. Możesz ustanowić przelew stały, wtedy nawet nie będziesz tego odczuwać. Najlepiej przeznaczyć część środków na emeryturę, część na oszczędzanie krótkoterminowe- jakieś mniejsze wydatki, które mogą się pojawić nagle, lub też na coś „dla siebie”. Pamiętaj o jednym- oszczędności należy mieć zawsze.

Dlaczego odkładać na początku, kiedy jest wypłata, a nie później ? To proste – wraz z wzrostem Twojego wynagrodzenia rośnie Twój poziom życia. Krótko mówiąc im więcej zarabiasz, tym więcej wydajesz. Jeśli zarabiasz załóżmy 2500zł odłóż np. 300 zł na inne konto – Automatycznie ustawisz swój tryb życia pod wynagrodzenie rzędu 2200 zł. Jeśli tego nie zrobisz będziesz żyć na poziomie 2500 zł – A co za tym idzie nie oszczędzisz.

Skoro wiesz już „Jak?”, czas na pytanie „Gdzie?”

Możliwości jest dużo – jeśli dysponujesz większym, „luźnym” kapitałem śmiało możesz bawić się na agresywniejszych sposobach. Gdybyś to robił z pewnością byś nie czytał tego artykułu, więc skupmy się na podstawach.

Po pierwsze odrzuć to co piszą na co drugiej stronie internetowej. Coś typu „ Graj z nami na forexie – tutaj zarobisz duże pieniądze” To jest dla prawdziwych graczy – zarobić można faktycznie dużo, tyle samo można stracić. Jest to jedno z najtrudniejszych i najbardziej ryzykownych rozwiązań, jeszcze nie dla Ciebie. Ty, jako początkujący młody Bóg skup się na Koncie oszczędnościowym jako podstawowym sposobie oszczędzania. To tutaj przelewaj część środków z wypłaty. Nie patrz zbyt na oprocentowanie, przy niższych kwotach nic z tego nie wyciągniesz- no może trochę, ale to nieznacznie, więc szkoda spędzać nad tym czas. Zamiast tego skup się na tym, aby było ono bezpłatne. Później w momencie kiedy uda Ci się odłożyć nieco więcej kapitału, zacznij przekładać go na lokaty, zamrożone środki mniej chętnie ruszysz, więc warto. W sumie tylko z perspektywy nastawienia, bo z zarobku na niej są mierne wyniki. To podstawowe zadania, które powinieneś robić. Proste ? – Oczywiście. Zatem zacznij to robić, a zobaczysz jak wpłynie to na Twój komfort życia.

Powróćmy jednak do emerytury. To chyba ważniejsza kwestia. Żyjąc na bieżąco z wypłaty pewnie przeżyjesz, z emerytury już możesz mieć problem. Zatem co zrobić aby się na przyszłość zabezpieczyć? Możesz spróbować OFE – pewnie wiesz jak się to skończyło nie tak dawno za rządów Platformy. Dlatego ja bynajmniej z tego nie korzystam, ewentualnie w nieznacznym dla mnie zakresie. Co więc robić innego ? Długoterminowe oszczędzanie przede wszystkim jak sama nazwa wskazuje ma trwać DŁUGOTERMINOWO. Dlaczego ? Bo często wybierając produkty, które pomagają w tego typu realizacjach występują opłaty. Oczywiście możesz skorzystać z takich bez opłat, ale Twój kapitał mało dla ciebie „zarobi”. Moim zdaniem najlepszym sposobem na zabezpieczenie emerytalne są fundusze Stabilnego wzrostu, lub akcji. Długoterminowo wypracują one dobre zyski. Spójrz w historyczne wyniki funduszy ( długoterminowe np. 10-20 lat ) Tyle mniej więcej potrzebujesz do emerytury. Większość z nich wypracowała bardzo wysokie zyski około 20-30% pomimo globalnych kryzysów finansowych. Ty regularnie zakupując jednostki uśredniasz koszty poniesione, ponieważ czasem kosztują Cię one mniej, czasem więcej. Dzięki temu też łatwiej osiągać zyski.

W takim razie przeznaczaj część na tego typu rozwiązania. Na prawdę warto, po kilkudziesięciu latach będziesz mógł cieszyć się spokojem na emeryturze. Dziś dla Ciebie 100-200 zł miesięcznie nie stanowi większego problemu. Możesz je przeznaczyć na to, aby żyło się lepiej w przyszłości. Dlatego nie zastanawiaj się, tylko działaj. Skoro już wiesz jak to po prostu zacznij. Przekonasz się i przypomnisz sobie ten artykuł w przyszłości. Tylko od Ciebie zależy czy będziesz za to dziękować, czy pluć sobie w brodę, że się do tego nie zastosowałeś. Wybór należy do Ciebie.

bestoferta.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ