Klaustrofobia to temat, nad którym warto się pochylić, ponieważ dobrze jest wiedzieć pewne rzeczy. Co prawda nigdy nie uda się nam zgłębić wszystkich obszarów wiedzy, ale nie trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, że im więcej wiemy, tym lepiej. Nigdy nie wiadomo co i kiedy nam się może przytrafić, bo życie jest dynamiczne i do tego nieustannie nas zaskakuje.
Wróćmy zatem do tematu niniejszego artykułu, w którym mieliśmy się zająć, a takim zagadnieniem jak klaustrofobia. To nic innego jak jedna z odmian fobii. To niczym nieuzasadniony, wręcz patologiczny lęk przed przebywaniem w zamkniętych i do tego niedużych pomieszczeniach, np. małych pokojach,, samochodach czy też windach. Człowiek boi się wówczas tego, że utknie w danym miejscu i nie będzie mógł z niego się wydostać. Trudno jednoznacznie wyjaśnić, skąd biorą się takie rzeczy. Prawdę mówiąc, istnieją różne teorie na ten temat. Otóż, klaustrofobia może pojawić się np po wypadku, w którym osoba była zamknięta bez jakiejkolwiek możliwości wyjścia przez dłuższy czas, bo utknęła w windzie czy w metrze. Takie traumatyczne przeżycie tak mocno wryje się w pamięć, że później człowiek po prostu boi się i w żaden sposób tego lęku nie jest w stanie przezwyciężyć. Znawcy przedmiotu twierdzą, że każdy człowiek ma klaustrofobię, z tą tylko różnicą, że u niektórych jest ona znacznie mocniejsza. Równocześnie istnieje też i inna teoria mówiąca o tym, że klaustrofobia jest przykrą pozostałością po porodzie. No cóż, coś w tym chyba jest. A tak już na marginesie warto dodać, że po raz pierwszy takie spojrzenie na klaustrofobię przedstawił Zygmunt Freud.
Z tą dolegliwością można żyć, ale czasami osoby cierpiące na tę fobię wymagają leczenia, niestety. W takiej sytuacji najważniejsza jest pomoc psychoterapeuty. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią metodę psychoterapii, bo tylko w takich okolicznościach pojawią się realne szanse na to, by pacjent otrzymał faktycznie stosowną pomoc.
Czasami skuteczna będzie psychoterapia poznawczo-behawioralna, a czasami terapia ekspozycyjna. Ale to już temat na kolejny artykuł.

www.nailsworld.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ